Zöld oázis a főváros határában: a budaligeti édenkert mindennapi csodákkal vár!

A Budaligeten elterülő 913 négyzetméteres kert nem csupán zöld növények sokaságával büszkélkedik, hanem tele van szenvedéllyel, szakértelemmel és mély szeretettel is. Turóczi András, a kertészmérnök, számára a kertészkedés nem csupán hivatás, hanem egy családi örökség, egy életstílus és egy mindennapi örömforrás. A szülei által beszerzett telken az évtizedek során egy varázslatos tájképi kert bontakozott ki, ahol mediterrán növények, japán ihletésű részletek, egy idilli kerti tó és őshonos gyümölcsfák harmonikus egységben találkoznak.
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan épült fel ez a rendkívül változatos és tudatosan tervezett kert, mekkora munkát és szeretetet igényel a fenntartása, mely növények a házigazda kedvencei, és az is, hogy vajon megnyílhat-e egyszer a nagyközönség előtt ez a különleges hely.
A természetes harmónia és a kert iránti alázat szinte minden mondatból átsejlik - ahogy az is, milyen öröm rejlik a mindennapi gondozásban és a kerttel együtt való növekedésben.
Édesapám 1974-ben, a születésem évében vásárolta meg a telkünket itt, a II. kerület szívében. Ezt követően elkezdtük az építkezést, és mindig is arra törekedtünk, hogy a lehető legnagyobb zöldfelületet hozzuk létre. Különös figyelmet fordítottunk arra, hogy a kertet sokszínű és változatos növényekkel gazdagítsuk, így egy igazi zöld oázist varázsoltunk a környékre.
Édesapám hivatása kertész volt, és én is ezt az utat választottam, így közösen formáltuk és gondozzuk a kertünket, tele boldogsággal és kreativitással.
A kertünk igazán különleges atmoszférát áraszt, hiszen angolkert stílusban készült, ami azt jelenti, hogy a növényzetet a természetes szépségük megőrzésével alakítottuk ki. Ez a természetközeli, tájképi megjelenés harmonikusan illeszkedik a környezetbe. A növények szabadon, csoportokban helyezkednek el, nem követve a hagyományos, geometrikus formákat; a járdák és szegélyek pedig szintén organikus, véletlenszerű vonalvezetésűek. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy a kert egy varázslatos és otthonos hely legyen, ahol a természet szépségei igazán kibontakozhatnak.
Mivel a teleink enyhébbek, így nagyon sok mediterrán növény is gazdagítja a területet (pálmák, jukkák, agávék, pozsgások, olajfa, kaktuszok, ciprusok, leánder, levendula, rózsa) és ehhez illő szárazon rakott terméskő támfal is megtalálható.
Valamint a japán kert is jellemző az egyes részekre. Számos Japánból származó növényt (japán juhar, japán arália, magnólia, bonsai fák, páfrányok, kamélia, rododendron) is ültettem, itt köveket, lámpást, kerti szobrokat is használtam.
A garázs falát szőlőindák ölelik át, míg a kerítés mentén vidám színekben pompázik néhány paradicsom. Emellett bogyós gyümölcsök, mint a málna, ribizli és josta is otthonra leltek itt, gazdagítva a kert varázsát.
A tájképi kertekre jellemző még a víz megjelenése, patak vagy tó formájában. Nálunk is ki lett alakítva egy tó, amiben aranyhalak, teknős, szitakötők, békák, gyíkok békésen megélnek egymással.
A kert megtervezésekor mindig figyelembe kell venni a növények formáit, színeit és igényeit, hogy harmonikus összhangot alkossanak. Például egy lenyűgöző kék csüngő cédrus mellett remekül érvényesül egy felfelé törő bordó japán juhar, amelyet zöld jukkák kereteznek alul. A kert folyamatos törődést igényel: tervezni, felülültetni, metszeni, gyomlálni, saját komposzttal tápanyagot biztosítani, valamint védeni a növényeket a káros hatásoktól. Mindez rengeteg időt és energiát igényel, de aki szenvedéllyel végzi ezt a tevékenységet, annak minden perc kifizetődő. Ez a munka nem csupán fárasztó, hanem inspiráló élmény is, amely megnyugvást és örömöt hoz az életünkbe.
Mivel saroktelken élünk, lehetőségünk nyílt arra, hogy az utcán is zöld oázist hozzunk létre. Különböző gyümölcsfák, fügék és színes virágok díszítik a közterületünket, így a környezetünk még barátságosabbá és élettel telibbé vált.
A kertünkben a komposztálás egy igazi szenvedély számunkra. Minden levágott zöld nyesedéket, füvet és lombot gondosan összegyűjtünk, hogy a természet körforgásába visszajuttassuk őket. Emellett a nem füves területeken folyamatosan mulcsozom a talajt, hiszen ennek számos jótékony hatása van. A mulcs segít megakadályozni a gyomnövények burjánzását, megtartja a nedvességet, gazdagítja a talajt tápanyagokkal, növeli a humusztartalmat, javítja a talaj szerkezetét, és biztosítja a mikroorganizmusok és gombák számára a megfelelő élőhelyet. Ezáltal kertünk nemcsak szép, hanem egészséges és fenntartható is!
Tudatos tervezés eredménye a mostani állapot?
Természetesen, itt van egy egyedi változata a szövegnek: Igen, tudatosan terveztük meg a kertet. Célunk az volt, hogy a magasra növő fákat és örökzöldeket a kert szélére ültessük, így keretet adva a térnek. E fákkal szemben cserjéket helyeztünk el, és közöttük évelő virágokkal, valamint hagymás növényekkel gazdagítottuk a kompozíciót. A kert közepén egy gyepfelületet alakítottunk ki, amely egy "bölcső" formát ölt, így tágasabbá téve a teret. Fontos szempont volt számunkra, hogy a kert egész évben virágpompában ragyogjon, hiszen a hunyortól a szellőrózsákig számos virágzó növény díszíti majd.
Hányféle tevékenységet igényel?
Sokkal kevesebbet adok, mint amennyit kapok - bár a feleségem ezt másképp látja... Tél végén, amikor a tavasz első jelei megjelennek, egészen ősz végéig a szombatjaim és néhány szabadságom a kertünk gondozására szánom. Feleségem és három fiam rengeteget segítenek nekem ebben, és ezért szívből hálás vagyok. Mindig csodás érzés tölti el a lelkünket, amikor a nap végén végigfutunk a kertünkön, és látjuk a közös munkánk gyümölcsét.
Melyek azok a részek és növények, amelyek a legkedvesebbek számodra?
A kerti tó, a mediterrán növények, a chilei araukária fenyő, a japán juharok, a 40 éves csüngő cédrus, egy szóval az egész! Minden évszakban más és más arcát mutatja a kert, külön élmény, hogy pár nap alatt is nagyon sokat tud változni a májusi intenzív növekedések kapcsán, virágzásokkor, őszi lombszíneződésekkor, havas, deres, ködös teleken. Még egy napon belül is sokat változik, például a színek, árnyékok vagy eső utáni állapotban.
A fotóid alatt többször is megfogalmazódott a kérdés, hogy a kert látogatására van-e lehetőség. Esetleg tervezitek, hogy megnyitjátok a kapukat a kíváncsi látogatók előtt?
Szeretném megnyitni ezt a különleges helyet, de még nem döntöttem el, mikor és milyen módon. Az életem során felhalmozott tudást és tapasztalatokat szívesen megosztom másokkal. Növényszaporulatokat is kínálok a környékbeli lakóknak és az arra járóknak – mindezt természetesen díjmentesen.
Egy bibliai idézettel fejezném be az interjút, amely folyamatos alázatra tanít engem és Isten mindennapi csodáit tapasztalhatom meg a növényekben, a kertünkben:
Az sem számít, aki ültet, az sem, aki öntöz, hanem csak Isten, aki a növekedést adja. (1. Korinthus 3:7)
Számos gyönyörű kertet bemutattunk már, így a szigetszentmiklósi madárbarát oázist, a rábaprodányi élet kertjét, a negyven négyzetméteres a boldogságot jelentő csodakertet Dunaharasztin, a trópusi hangulatú nyáregyházi kertet és nagykárolyi porta hófehérben pompázó teraszát is.