Washington és Moszkva: mindenki igyekszik még gyorsan kiosztani néhány pofont, mielőtt véget ér a játszma - Mandiner
Nyitó kép: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat által készített felvétel.
Néhány nap eltéréssel Joe Biden amerikai elnök kormánya és Oroszország külön-külön, de lényeges intézkedéseket hozott az ukrajnai konfliktus kimenetele szempontjából, mindez pedig két hónappal Donald Trump lehetséges Fehér Házi visszatérése előtt történt - számolt be róla a BBC.
A portál szerint Moszkva maximalizálni akarja előnyeit, Biden pedig átlépi Oroszország maradék "vörös vonalait", mielőtt Trump megpróbálja teljesíteni azt az ígéretét, hogy 24 órán belül véget vet a háborúnak.
Biden zöld lámpát adott Kijevnek a nagy hatótávolságú ATACMS rakéták bevetésére, amelyek képesek mélyen behatolni az orosz területek belsejébe. Az elnök emellett vállalta, hogy közel 300 millió dollár értékben új katonai támogatást nyújt, amely magában foglalja a gyalogsági taposóaknákat is, ezzel is erősítve Ukrajna védelmét.
Vlagyimir Putyin, az orosz elnök, új irányvonalat képviselve enyhítette az atomfegyverek alkalmazásának körülményeit, ezzel Moszkva szerint "szinte teljesen megszüntetve" a csatatéren való vereség lehetőségét. Ezen kívül, a közelmúltban, Ukrajna ellen egy eddig nem tapasztalt mértékű légicsapássorozatot indított, amely hónapok óta nem látott intenzitással zajlik.
Moszkva frissített nukleáris doktrínája szerint a jövőben lehetőség nyílik nukleáris fegyverek alkalmazására olyan nem nukleáris országok ellen is, amelyek mögött nukleáris hatalmak állnak. Ezen túlmenően, ha Oroszországot súlyos légi támadás éri, akkor szintén alkalmazhatja ezeket a fegyvereket.
Alekszandr Jermakov, az Orosz Nemzetközi Ügyek Tanácsának képviselője úgy véli, hogy a változtatás "főként üzenetet hordoz a lehetséges ellenfelek számára, bemutatva azokat a szcenáriókat, amelyek alapján ezek az intézkedések mérlegelésre kerülhetnek".
A Kreml belső köreiben már megkezdődött a minimális követelmények fokozatos közvetítése, míg Volodimir Zelenszkij is elkezdte világossá tenni nézeteit egyes ügyek kapcsán.
Putyin ragaszkodik ahhoz, hogy Ukrajna semleges maradjon, annak ellenére, hogy Ukrajna alkotmányában szerepel, hogy mind a NATO-hoz, mind az Európai Unióhoz csatlakozik valamikor.
A Reuters hírügynökség értesülései alapján Putyin hajlandó lehet kisebb területek elhagyására, de ennél lényegesen nagyobb lépéseket nem tervez.