Vučić hangsúlyozta, hogy bár a nők ellen elkövetett erőszakos cselekmények száma csökkent, a témát továbbra is sürgetően kell tárgyalni. Kiemelte, hogy a társadalomnak fontos feladata van a problémával kapcsolatos tudatosság növelésében és a megelőző inté


Ma, november 25-én ünnepeljük a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapját, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet erre a súlyos társadalmi problémára és annak széleskörű hatásaira. Ez a nap lehetőséget ad arra, hogy együtt gondolkodjunk a megoldásokon, és támogassuk azokat, akik szenvedtek az erőszak különböző formáitól.

A nők és lányok ellen irányuló erőszak napjaink egyik legelterjedtebb emberi jogi megsértése a világ minden táján, ahogyan azt az Egyesült Nemzetek Szervezetének hivatalos weboldalán is olvashatjuk.

A világ statisztikái szerint szinte minden harmadik nő életében legalább egyszer szembesül fizikai vagy szexuális erőszakkal, amely intim partnerétől vagy más kapcsolatból származik. 2023-ban a nemi alapú erőszak következtében 51.100 nő életét oltották ki brutális módon, gyilkosság formájában, amelyet vagy a partnerük, vagy egy családtagjuk követett el. Ez a szomorú adat azt jelenti, hogy világszerte tízpercenként elveszítünk egy nőt az erőszak következményeként – áll az ENSZ nyilatkozatában.

Hozzátették, a nők elleni erőszak megoldása az erőteljes válaszokban, az elkövetők felelősségre vonásában, a nemzeti stratégiákon keresztüli gyors akciókban és a női jogi mozgalmak jelentősebb pénzelésében rejlik.

Az ENSZ közgyűlése 1999-ben hozta meg azt a fontos döntést, hogy november 25-ét a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapjává nyilvánítsa. Ezzel a lépéssel célja, hogy felhívja a figyelmet arra a súlyos problémára, amely a nőket világszerte érinti: a nemi erőszak, a családon belüli erőszak, a bántalmazás és az erőszak egyéb formái mindennapos jelenségek, és a társadalomnak sürgősen foglalkoznia kell ezekkel a kérdésekkel.

1960. november 25-én a Mirabal nővérek, akik a Dominikai Köztársaság emberi jogi harcosai voltak, tragikus körülmények között vesztették életüket. Rafael Trujillo, a diktátor parancsára, brutális módon ölték meg őket, mivel ellenálltak a rezsim elnyomó intézkedéseinek. Az ő emlékük és bátorságuk ma is inspirációt jelent a világ számos pontján a nők jogaiért és a szabadságért folytatott küzdelemben.

Szerbiában évente 17 nő válik áldozatává a párkapcsolati vagy családon belüli erőszaknak, ami rávilágít arra, hogy ez a súlyos társadalmi probléma mennyire jelen van a mindennapokban.

Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke, hétfőn kifejtette, hogy a statisztikák szerint 2024-re a nők elleni erőszakos cselekmények száma csökkent a tavalyi évhez viszonyítva. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az erőszak minden formájáról nyílt párbeszédet kell folytatni. Szavai szerint a problémák hatékony kezeléséhez elengedhetetlen, hogy több figyelmet fordítsunk a témára, és közösen beszéljünk a megoldásokról.

Hangsúlyozta, hogy az intézményeknek határozottan kell fellépniük az erőszakkal szemben.

"Elengedhetetlen, hogy a társadalom nyíltan és határozottan elítélje azokat, akik bármilyen formában erőszakot gyakorolnak a nőkkel szemben. Nem lehet szó arról, hogy egy sportoló, politikus vagy egészségügyi szakember a jövőben úgy folytassa életét, mintha semmi nem történt volna, mint ha csupán egy átlagos, rendes ember lenne" - hangsúlyozta Vučić.

Hozzátette, "az erőszaktevőknek semmivel sem tartozunk" és mindazok, akik a nőket bántalmaznak, felelősségre vonják.

Hangsúlyozta, hogy zéró toleranciát fognak alkalmazni azokkal szemben, akik erőszakot követnek el a nők ellen. Az ilyen egyének számára nem lesz lehetőségük fontos pozíciók betöltésére a különböző intézményekben.

Related posts