Vlagyimir Putyin zöld lightot adott a ruszofóbia ellen folytatott harcnak, míg Ukrajnát szélsőségesként azonosította.

A ráncfelvarráson átesett dokumentum tartalmazza a ruszofóbia fogalmát, ami az előző, szintén Putyin által 2020-ban jóváhagyott rendeletben még nem szerepelt.
A rendelet értelmezése alapján a ruszofóbia olyan negatív attitűd, amely az orosz állampolgárokkal, az orosz nyelvvel és kultúrával szemben mutatkozik meg. Ez a hozzáállás barátságtalan, elfogult vagy akár ellenséges is lehet, és gyakran megjelenik az Oroszországgal szembeni diszkrét fellépések formájában, amelyeket egyes államok tanúsítanak.
Az új stratégia rávilágít arra, hogy bizonyos országok saját önző érdekeik érvényesítése érdekében kihasználják a szélsőséges és terrorista csoportokat, és nem haboznak beavatkozni más nemzetek belső ügyeibe.
Az RBC hírportál megállapítja, hogy az új dokumentum, eltérően a korábbiaktól, most már Ukrajnát is a "szélsőségesség fő forrásai" között említi, ahogyan azt a Meduza nevű hírforrás is tudósítja.
A dokumentum a legkomolyabb fenyegetésekkel foglalkozik, amelyek a neonáci eszmék elterjedéséből és a radikális neonáci fegyveres csoportok megerősödéséből erednek, többek között Ukrajnában. Az orosz törvényhozók véleménye szerint ezek a csoportok olyan "külső erők" támogatását élvezik, amelyek arra ösztönzik őket, hogy bűncselekményeket kövessenek el Oroszország területén.
Moszkva véleménye szerint az ukrán válságot olyan "barátságtalan államok" manipulálják, amelyek hibrid háborúk kirobbantására törekednek az Orosz Föderációval szemben, miközben agresszív oroszellenes érzelmeket próbálnak szítani világszerte. A stratégia kiemelt célja "a Ukrajna területéről származó szélsőséges fenyegetések megszüntetése".
A 21. pont megemlíti a koordinálatlan utcai tüntetéseket, amelyeket "az oroszországi társadalmi-politikai helyzet destabilizálásának egyik fő módszerének" neveznek. Az orosz hatóságok szerint a tiltakozásokat "szándékosan tömeges zavargásokká duzzasztják" bizonyos erők. Ennek érdekében "a közvélemény manipulálásának különböző módszereit" alkalmazzák.
A dokumentum részletesen bemutatja az állami politika különféle célkitűzéseit, amelyek a szélsőségesség elleni harcra összpontosítanak. Emellett egy záradék is szerepel benne, amely az "Orosz Föderációt elhagyó személyek nyilvántartásának" kérdésével foglalkozik.
Ide azok az egyének kerülnek felsorolásra, akik részt vesznek a szélsőségesnek minősített csoportok működésében, továbbá olyan ellenséges államok képzési intézményeiben való tanulmányokban, amelyek tevékenységei a "szélsőségesség nyomait mutatják".
Nem teljesen világos, hogy hol helyezkednek el a "barátságtalan államok központjai", továbbá nem tudni, milyen források és információk alkotják az adatbázist, valamint kik fognak szerepelni benne.