Az Egyesült Államok legújabb gyógyszere forradalmi lépést jelenthet a HIV terjedésének megállításában. Ez a korszakalkotó kezelés új reményt adhat a világ számos pontján élő embereknek, lehetővé téve a vírus visszaszorítását és a megelőzést.


Jelentős előrelépés tett a világ szerdán a HIV-vírus elleni küzdelemben, miután az Egyesült Államok jóváhagyott egy olyan, a fertőzés megelőzésére szolgáló terápiát, amit évente mindössze kétszer kell beadatni - írta meg szerdán az NBC News.

A Gilead Sciences amerikai cég lenacapavir nevű gyógyszere a "legnagyobb áttörés az elmúlt 44 évben a HIV-fertőzések megelőzésében" – nyilatkozta Mitchell Warren, az AVAC szervezet vezetője, amely a HIV-járvány elleni küzdelem frontvonalában áll. Eddig a lenacapavir a gyógyszerrezisztens HIV-változatok kezelésére volt engedélyezve, de az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) legújabb döntése lehetővé teszi, hogy mostantól a HIV-fertőzések megelőzésére is felhasználják.

A hosszú távon ható antiretrovirális gyógyszer a humán immundeficiencia-vírus (HIV) sejtjeinek szaporodását gátolja, mivel képes megzavarni a vírus replikációjának alapvető folyamatait. Korábbi kutatások során a szakértők lenyűgözőnek minősítették a gyógyszer által nyújtott védelmet, különösen miután egy dél-afrikai és ugandai klinikai vizsgálatban 100%-os hatékonyságot ért el az új HIV-fertőzések megelőzésében. Ezzel szemben a hagyományos, napi rendszerességgel alkalmazott gyógyszerek csupán 98%-os védelmet nyújtanak.

"Ebben benne van a lehetőség, hogy véget vet a HIV terjedésének" - mondta Greg Millett, az AIDS-kutatással foglalkozó amfAR alapítvány közpolitikai vezetője az Associated Pressnek. A hírügynökség szerint az ugyanakkor Donald Trump kormányának intézkedései után kérdéses, hogy mennyien férhetnek majd ténylegesen hozzá az Egyesült Államokban és a világon a gyógyszerhez, és miként lehet majd garantálni, hogy azt félévente meg is kapják azok, akik részt vesznek a megelőző kezelésben.

A gyógyszer éves listaára az Egyesült Államokban 28 218 dollárra rúg, ám a Gilead optimistán tekint a jövőbe, remélve, hogy az amerikai egészségbiztosítók támogatni fogják a megelőző kezelések finanszírozását. Tavaly ősszel a vállalat megállapodást kötött hat generikus gyógyszergyártóval, akik a lenacapavir kedvezőbb árú alternatíváját fogják előállítani, amely 120 alacsony jövedelmű országban lesz elérhető. A generikus változat piacra lépéséig a Gilead vállalta, hogy 2 millió dózis profitmentes gyártását biztosítja ezeknek a többnyire afrikai, délkelet-ázsiai és karibi régiókban élő országoknak.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön kiadott nyilatkozatában kifejezte elégedettségét az FDA legújabb döntésével kapcsolatban. "Ez a jelentős szabályozói lépés egy újabb lépést jelent az innovatív megelőzési lehetőség, a lenacapavir elérhetőségének javítása felé" - nyilatkozta Meg Doherty, a WHO HIV-vel, Hepatitis-szel és szexuális úton terjedő betegségekkel foglalkozó programjának vezetője.

A járvány kirobbanása óta a HIV 88 millió embert fertőzött meg és a szerzett immunhiányos tünetegyüttes (AIDS) kialakulásán keresztül 42 millió ember halálát eredményezte. Ma közel 40 millióan élnek együtt a fertőzéssel, ami a Föld 15-49 év közötti lakosságának 0,6 százalékát érinti. Bár továbbra sincs HIV elleni vakcina, a fertőzés továbbadását szinte teljesen megakadályozzák a modern antiretrovirális terápiák (HAART), amik a betegség kordában tartásával és az AIDS kialakulásának megelőzésével az 1990-es évek óta több millió életet mentettek meg.

Related posts