A magas állampapír-hozamok kora véget ért – milyen irányba terelődik most a pénz?

Karrier, tanulás? Itthon vagy külföldön? Állásinterjú, bértárgyalás? Jövőbiztos skillek? - Megannyi kérdés, ami most egy középiskolás, egyetemista vagy pályakezdő fiatalt nyomasztanak. Ha te sem vagy még 100%-ig biztos, hogy merre és jól halad a tanulmányi vagy karrierutad, gyere el november 13-án a Gen Z Fesztre!
A beszélgetés során Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője elmondta, hogy nem számít a közeljövőben nagy volumenű, sorsfordító változásra az amerikai gazdaságban, továbbra is jól működő gazdaságra és növekedésre van kilátás. Az infláció persze az USA-ban is probléma, a kamatcsökkentési várakozások ezért visszaszorultak, ez pedig rosszat tesz a kicsit lassuló gazdasági képnek.
Nem hiszem, hogy tragédiára kellene számítanunk; inkább egy jól teljesítő amerikai gazdaságra tekintek előre.
- fogalmazott.
Kamatpolitika szempontjából divergenciára számít az amerikai és az európai jegybankok között, hiszen míg Európában folytatódnak a kamatcsökkentések, addig az USA-ban ez jóval kevésbé lesz hangsúlyos,
A kamatpálya emiatt eltérő irányba halad, amely a dollár számára kedvező helyzetet teremt, így valószínű, hogy a dollár további erősödésére is lehet számítani.
Trippon Mariann, a CIB Bank vezető makrogazdasági elemzője kifejtette, hogy az Egyesült Államokban a vámok csökkentése csupán néhány tizedszámjegynyi hatást gyakorolhat a gazdasági növekedésre rövid távon. Emellett a következő években Trump gazdaságvédelmi intézkedései valószínűleg inkább serkenteni fogják a tengerentúli növekedést. Mariann szerint a Federal Reserve, az amerikai jegybank, szeptemberig valószínűleg megőrzi kiváró álláspontját a kamatcsökkentés terén, de ezt követően lehetőség nyílhat egy mérsékelt vágásra decemberben, vagy akár annak elmaradására is.
Európában a növekedési kockázatok hangsúlyosabbak az inflációs veszélyeknél, ezért Trippon szerint is más kamatpolitika, divergencia várható a tengerentúli és az amerikai jegybankok között - kérdés azonban, hogy mindez mennyire van már beárazva a piacokon.
Ez az év is a dollár erejének folytatódását hozza magával.
A szakértő kiemeli, hogy a jelenlegi árfolyam viszonylatában már nem várhatóak jelentős ingadozások, különösen az euróval szemben.
Ezek mellett a szakértők a magyar és európai gazdasági növekedést fenyegető kockázatokról, a vámháború lehetséges következményeiről, az orosz-ukrán konfliktus lehetséges befejezésének hatásairól és a szankciók szerepéről folytattak eszmecserét. Különösen az energiapiacra gyakorolt hatások kerültek előtérbe, melyek a háború végkimenetele révén jelentős változásokkal járhatnak. Trippon véleménye alapján...
15 euró környékén, azaz a háború előtti szinten alakulhatna a gázár a holland TTF gáztőzsdén,
ha visszakerülne a globális körforgásba az orosz gáztermelés, ráadásul a békekötés a forintot is erősítené.
Ez a mostani szinthez képest 68 százalékos zuhanást jelentene - a szerk.
Az év első három hónapja igazi pénzesőt hoz a Prémium Magyar Állampapírban megtakarítóknak, becslésünk szerint januártól márciusig közel 1300 milliárd forint landol majd a lakosság számláján.
Bebes András, az Államadósság Kezelő Központ stratégiai vezérigazgató-helyettese bejelentette, hogy az idei évben az állam kamatkiadása a bruttó hazai termékhez viszonyítva várhatóan 4,5%-ot érhet el. Ezzel szemben a lakossági állampapírok után az állam csupán 2%-os kamatot biztosít, amelynek jelentős része a PMÁP (Prémium Magyar Állampapír) révén kerül kifizetésre. A kamatfizetések piaci visszaforgatásának pontos mértéke nem állapítható meg, azonban Bebes szerint eddig a kamatkiadások körülbelül 70%-a visszakerült az állampapírpiacra.
Leszögezte, hogy nagyobb pénzkiáramlás esetén sem fognak a módosítani az állampapírok konstrukcióit.
Úgy vélem, hogy jelenleg nincs szükség új lakossági állampapír bevezetésére. A lakossági állampapírok kamatának módosítása sem tűnik indokoltnak.
Kuti Zsolt, a Magyar Nemzeti Bank főközgazdásza kifejtette, hogy az MNB által közzétett statisztikák alapján a kamatfizetések aránya az állampapírpiacon 50-60 százalék között mozoghat. Az MNB adatai rávilágítanak arra, hogy a lakossági állampapírok összértéke elsősorban a középrétegek és a felsőbb társadalmi osztályok megtakarításaiból tevődik össze. Az MNB szakértője hozzátette:
A lakossági állampapírok demokratikusabbá váltak, de továbbra is az 5-6. jövedelmi decilisbe tartozók a fő vásárlók.
Rávilágított arra, hogy a lakossági befektetők kamatérzékenysége az utóbbi időszakban csökkent. Ez a tendencia lehetőséget teremt arra, hogy a jövőben alacsonyabb kamatprémiummal rendelkező befektetési lehetőségek is vonzóak maradhassanak a lakosság számára.
Ezek szerint a befektetők megtartásához elegendő lehet egy alacsonyabb kamatfelár is. A kamatok iránti érzékenység némileg csökkent.
Az infláció témájában kifejtette, hogy a jegybank márciusban tervezi nyilvánosságra hozni a legújabb előrejelzését.
Kétségtelen, hogy az inflációs kockázatok az utóbbi hónapokban jelentős növekedésen mentek keresztül.
Szabó László, a HOLD Alapkezelő felügyelő bizottságának elnöke a piaci aspektusokat helyezte előtérbe az állampapírpiaci diskurzus során. Kifejtette, hogy hosszú távon a piac két különböző szegmensre bomolhat: az egyik a kisebb, lakossági befektetők, míg a másik a kifinomultabb, szofisztikáltabb befektetők csoportja, akik számára az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) más típusú, magasabb hozamot kínáló termékeket kínálhat. Rámutatott arra is, hogy egy nagyobb, tapasztalt befektető miért lehet vonakodó az ÁKK lakossági ajánlataival szemben, és hogy gyakran előnyben részesítik az intézményi vagy külföldi állampapírokat.
Csillag Zsigmond, az OTP Global Markets osztályvezetője szerint az utóbbi fél évben arra készültek az ügyfelek és a pénzügyi szolgáltatók is, hogy jönnek a jelentős kamatlejáratok, tehát nem ér senkit váratlanul ez a helyzet. Az elmúlt években a kedvező állampapírok miatt a privátbanki portfóliókban jelentősen nőtt a forint részaránya és emellett kiszorultak a kockázatos eszközök, illetve "rövidültek" is a portfóliók az elmúlt években, hiszen sokan csak az adott kamatfizetésig, nem pedig a lejáratig gondolkodtak az adott termékekkel kapcsolatban - magyarázza.
Akiknek nincsen hosszú távú befektetési tervük vagy világos elképzelésük a jövőt illetően, számukra a következő években az állampapír ígéretes alternatíva lehet.
Természetesen! Itt egy alternatív megfogalmazás: "Ezt még kiegészíti."
Ami a jövőbeni lehetőségeket illeti, a kötvénypiaci emelkedéssel párhuzamosan a részvénypiacon is fokozódik az érdeklődés. Úgy tűnik, hogy érdemes lehet az OTP részvényeiben gondolkodni, és a régiós tőzsdék alulértékeltsége számos izgalmas befektetési lehetőséget kínálhat más területeken is.
Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy az inflációkövető állampapír jelentős részesedéssel bírt a hazai befektetési piacon. Azonban ez a tendencia most átalakulóban van, és izgalmas időszakok elé nézünk.
Szerinte az idei év legfontosabb kihívása az, hogy...
Az orosz-ukrán konfliktus befejezése jelentős következményekkel járna, nem csupán a közvetlen érintettek számára, hanem egész Európa sorsa és a tőkepiaci mozgások szempontjából is. A háború lezárása új lehetőségeket nyithat a stabilitás és a gazdasági növekedés terén, amely elengedhetetlen a régió felvirágzásához. Az európai országok számára ez a helyzet újraértelmezheti a kereskedelmi kapcsolatokat és a beruházási stratégiákat, míg a tőkepiacok számára a bizonytalanság csökkenése kedvező hatásokat eredményezhet.
A régió növekedési lehetőségei figyelemre méltóak, hiszen az árazások jelentősen alacsonyak, ami részben a háborús helyzet következménye. Ennek hatására számos befektetési lehetőség marad kihasználatlan, mivel a szükséges tőke nem érkezik meg a területre. Az OTP-t is említette, mint egy vonzó opciót a befektetők számára.
Szabó Balázs, a HOLD Alapkezelő vezérigazgatója úgy véli, hogy az utóbbi két évben már jelentős változások zajlottak a piacon, de az idei év különösen izgalmasnak ígérkezik. A jövőben nem a kötvényalapok dominálják majd a figyelmet, és a biztonságos befektetések helyett egyre inkább a részvényalapok kerülhetnek a középpontba.
A szakember szerint egyébként kulcsfontosságú az edukáció a pénzügyek területén, ehhez jó megoldások lehetnek a gazdasági fókuszú podcastok. Szerinte nem hatékony az állam jelenlegi edukáló szerepe, nem feltétlenül a támogatott állampapírokon keresztül lehet ezt jól csinálni, sokkal inkább a nem támogatott, tisztán piaci megoldásokra kéne fókuszálni.
A fundamentális befektetés jelentőségét hangsúlyozva a német vezető részvényindex, a DAX, kiemelkedő teljesítménye a téma középpontjába kerül. Az elmúlt évben a DAX meglepően jól szerepelt, még akkor is, amikor a német gazdaság és a politikai helyzet kihívásokkal nézett szembe. Ennek oka, hogy az indexet alkotó vállalatok többsége nem annyira érzékeny a német gazdasági környezetre, ami lehetővé tette számukra, hogy stabilan teljesítsenek. Ráadásul most újabb pozitív impulzus érkezett a potenciális béke lehetősége révén, ami egyre több elemzőt ösztönöz arra, hogy optimista előrejelzéseket tegyen. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a fundamentális adatok alapján már korábban is kedvező képet lehetett festeni.
Al-Hilal István, a Fidelity International vezetője úgy véli, hogy jelenleg a legfontosabb kérdés az, hogy...
mekkora lesz azok részaránya, akik lejárat előtt, egyből a kamatfizetés után visszaváltják az állampapírokat.
Egy izgalmas kérdés merül fel: vajon a 400 körüli forintárfolyam hatására mennyire fontolják meg az ügyfelek a devizaváltás lehetőségét?
A szakértő véleménye szerint a lakossági tudatosság növelése nem a leghatékonyabb megoldás. Ezen a területen az államnak kulcsszerepe lenne, hiszen a legjelentősebb megtakarítási irányzatok általában állami ösztönzők révén bontakoznak ki.
A szakértő véleménye szerint az osztalékpapírok kiemelkedő befektetési lehetőséget jelentenek, mivel ezek a piaci ciklusok változásaitól függetlenül stabil és vonzó hozamot kínálnak.
Bozsogi Tamás, az OTP Private Banking bevezetője kifejtette, hogy a magas árak ellenére a mesterséges intelligencia mint megatrend továbbra is tartós maradhat. Ennek megvalósításához elengedhetetlen az energiaellátás és a félvezetők biztosítása, így az urán és a réz iránti kereslet is jelentős növekedés előtt állhat. A szakértő különösen kiemelte a lengyel piacot, mint ígéretes lehetőséget. Emellett az egzotikusabb befektetési lehetőségek között Latin-Amerikában is felfedezhetőek értékalapú lehetőségek.
Pleschinger Gyula Márk, az MBH Befektetési Bank, és MBH Bank Private Banking vezérigazgató-helyettese arról beszélt, hogy a Trump-elnökség alatt az infláció stabil marad, vagy emelkedhet, nem fog radikálisan csökkenni - ez befektetéseinkkel is érdemes megjátszani. Olyan amerikai kötvény ETF-eket lehet érdemes szerinte keresni, amelyek magasabb infláció mellett termelnek hozamot. Rámutatott, hogy kelet-európai részvényalapokban is lehet fantázia. Elmondta, hogy az amerikai részvényekkel óvatosabb, mivel az eddig Trump-féle politika nem mutat a dinamikus gazdasági növekedés irányába. A kriptobefektetésekről elmondta, hogy egyelőre a privátbanki szakmában nem váltak a fősodor részévé.
Tabányi Mónika, a Concorde private banking igazgatója arról beszélt, hogy az ügyfelek jellemzően távolodni akarnak az országtól, globálisan fektetnek be, ezzel is diverzifikálva a kockázatokat.
Úgy vélem, hogy az Egyesült Államokban a jelenlegi értékeltségi szintek ellenére is érdemes fontolóra venni a befektetéseket.
Az S&P 500 helyett érdemes lehet megfontolni az egyenlő súlyozású S&P 500 indexet vagy akár az S&P 400-at is, ha valaki a Csodálatos Hetes kínálatán kívül szeretne felfedezni - tette hozzá. Megemlítette Brazíliát és Lengyelországot, hangsúlyozva, hogy az értékpapírosított ingatlanbefektetések szintén kedvező hozamlehetőségeket kínálhatnak.
A címlapkép forrása: Portfolio.
Ez a dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a benne foglalt információk nem helyettesítik a szakmai jogi tanácsadást.