"Valamiben elkerülhetetlenül el kell hagynunk a világot." – A férfiak gyakran attól tartanak, hogy a betegség gyengíti őket, és ezáltal csökkenti a férfiasságukat.


A férfiak körében egy érdekes jelenség figyelhető meg: a statisztikák szerint 80 százalékuk álmukból felébredve is pontosan emlékszik első autójuk típusára, míg csupán 50 százalék tudja felidézni, mikor volt az utolsó orvosi vizsgálata. Ez a megállapítás nem csupán egy elcsépelt közmondás, hanem egy 2015-ös amerikai kutatás eredménye, amelyet bátran alkalmazhatunk a magyar valóságra is. Az eddigi írásainkban a férfiak szorongásairól beszélgettünk: az első cikkünk a párkapcsolatok nehézségeivel foglalkozott, a második a gyerekvállalás körüli félelmeket boncolgatta, míg a harmadik a munkahelyi kihívásokról szólt. Most elérkezett az idő, hogy feltárjuk, miért tartanak annyian az orvosi vizsgálatoktól, és miért hajlandók hónapokig együtt élni egészségügyi problémáikkal ahelyett, hogy orvoshoz fordulnának.

A magyar társadalomból régóta nem lehet kiirtani azt a véleményt, hogy a férfiak többet isznak, jellemzőbben túlsúlyosak, mint a nők, nem sportolnak, és nem figyelnek az egészségükre, sőt egyenesen orvoskerülők. Ha azonban megnézzük a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatait, nem minden állítás állja meg a helyét. Az látszik, hogy a férfiak valóban több alkoholt fogyasztanak, mint a nők: 11 százalékuk iszik mindennap, míg ugyanez az arány a nőknél mindössze 1,8 százalék. A túlsúly esetében már nem ekkora a különbség: férfiak 65 százaléka, és a nők 52 százaléka számított túlsúlyosnak vagy elhízottnak 2019-ben, ráadásul a férfiak közül többen mozognak, 45 százalékuk minden héten sportol.

És mi a helyzet az egészségtudatossággal? Nos, a felmérés előtti évben a nők 82 százaléka kereste fel a háziorvosát, és 68 százalékuk jelent meg szakorvosi rendelésen, míg a férfiaknál 73, illetve 58 százalék tette meg ugyanezt.

"A statisztikák szerint a férfiak egészségügyi problémái kevesebbnek tűnhetnek, ám ez valójában nem a valós helyzetet tükrözi. A lényegi ok, hogy sokkal alacsonyabb arányban veszik igénybe a javasolt szűrővizsgálatokat, emiatt pedig időben nem derülnek ki a betegségek jelentős részei" - nyilatkozta Kirschner András, a Swiss Medical Services orvosi igazgatója a HVG-nek.

A szakértő a népszerű menedzserszűrésekkel szemléltette a helyzetet, amelyben 100 jogosult személy közül 70 férfi, ami nem meglepő, hiszen a közép- és felső vezetői pozíciókban ők vannak túlsúlyban. Érdekes, hogy a férfiaknak kevesebb mint fele vesz részt a vizsgálaton, míg a női résztvevők közül a 30-ból 20 biztosan megjelenik - tette hozzá.

A szakember szerint ennek oka már a fiúk nevelésben is fellelhető. Míg a kislányok gyakran az édesanyjukat utánozzák, fésülgetik magukat és babáznak, addig a kisfiúkat magasabb tűrőképességű, magukra kevésbé odafigyelő felnőttnek nevelik. A családi mintákon kívül még közrejátszanak olyan tényezők is, mint például a menstruáció, a lányok 12-13 éves koruktól minden hónapban foglalkoznak az egészségükkel, mert muszáj.

Kirschner András, aki családorvosként és foglalkozás-egészségügyi szakértőként tevékenykedik, tapasztalatai alapján megfigyelte, hogy a nők általában nagyobb figyelmet fordítanak az önvizsgálatra. Ezzel szemben a férfiaknál rendkívül ritka, hogy észleljenek valamilyen, például hererákra utaló elváltozást. A nők esetében sokkal gyakoribb, hogy egy csomót fedeznek fel, és a daganatos betegségben szenvedők körülbelül 10 százaléka azzal keres orvost, hogy az önvizsgálat során valami szokatlant tapasztalt. A férfiak viszont, sajnos, még a pingponglabda méretű növedékeket is hajlamosak figyelmen kívül hagyni, ami aggasztó jelenség.

Related posts