Ez a növény súlyos látásromlást eredményezhet, és hazánkban is terjedésnek indulhat!


Az utóbbi időben tömegesen kezdett terjedni a Kárpátalján a kaukázusi medvetalp, súlyos ökológiai és közegészségügyi problémát okozva. Ennek kapcsán a Pénzcentrum az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóságtól kérdezte, mi a helyzet náluk.

Fotó: Wikipédia

A kaukázusi medvetalp egy rendkívül veszélyes, inváziós növény, amely jelentős károkat okozhat mind a természetes ökoszisztémákban, mind az emberi egészség terén. E növény őshazája a Kaukázus vidéke és Közép-Ázsia, ahol gyomnövényként él. Érdekes módon, még dísznövényként is népszerű volt a botanikus kertekben, azonban ezekből a kertekből kiszabadulva inváziós fajjá vált. Az 19. században került Európába, amikor az angliai Királyi Botanikus Kertekben telepítették be, orosz eredetű példányok formájában. A második világháborút követően kezdődött meg igazán a terjedése, először főként az utak mentén bukkant fel.

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság a HelloVidékkel közölte: működési területükön egyetlen megjelenéséről tudnak: 2018-ban Vép község belterületén, a Kozár-Borzó patak mentén bukkant fel egy nagyobb állomány, amelyet munkatársaik azonnal elkezdtek irtani. 2024-re a teljes felszámolás közelébe kerültek, további megjelenésről jelenleg nem tudnak.

A szakértők figyelmeztetnek arra, hogy ez a növény valóban veszélyt jelent, mivel magas furokumarin-tartalma miatt az UV-sugárzás hatására súlyos égési sérülések léphetnek fel. Az ilyen sérülések helyén feketés és lilás elszíneződések, valamint hegek maradhatnak. Ha a növény leve vagy szőrei a szemmel érintkeznek, az átmeneti, sőt tartós vakságot is okozhat. A sérülések elkerülése érdekében fontos a szappanos lemosás és a magas faktorszámú naptej alkalmazása. Ezen kívül a növény szőre és szárának nedve is irritáló hatású lehet.

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság megnyugtatta a közvéleményt, hogy a kaukázusi medvetalp várhatóan nem fog nagymértékben terjedni hazánkban

Related posts