Rogán vagyonnyilatkozata alapján úgy tűnik, hogy Amerikában nincsenek zárolásra érdemes eszközei, ám a Demokratikus Koalíció ezt kétségbe vonja. Közben Rogán csendben marad, nem reagál a vádakra.

Rogán Antal amerikai érdekeltségei és vagyonelemei, amelyek most zárolásra kerültek a szankciós lista alapján, egy rejtély övezte témát jelentenek. A miniszter vagyonnyilatkozatában nincs nyoma ilyen típusú eszközöknek, és ő maga sem nyilatkozott a helyzetről. Az amerikai hatóságok pedig, ha valóban zároltak valamit, nem osztanak meg részleteket a közvéleménnyel. Így a pontos információk hiányában csak találgatni lehet, hogy milyen típusú befektetések vagy ingatlanok kerültek a radarjuk alá.
Rogán Antal az utóbbi években találmányával 1,3 milliárd forintot keresett, miközben összesen 271 millió forintos megtakarítással rendelkezik. Születési helyén, Szakonyfaluban néhány ezer négyzetméternyi erdő, rét és szántóföld található a tulajdonában, céges érdekeltsége pedig nincsen - legalábbis Magyarország területén, a legutóbb tavaly január végén benyújtott vagyonnyilatkozata alapján. Ebből adódóan úgy tűnik, hogy az Egyesült Államokban nem található olyan vagyonelem, amely Rogánhoz köthető lenne, így a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter esetleges szankciókkal szembeni védelme nem sérül.
Az Orbán-kormány egyik legmeghatározóbb és legbefolyásosabb minisztere, aki ráadásul a titkosszolgálatok felügyeletéért is felelős, nemrégiben felkerült az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatalának, azaz az OFAC "feketelistájára". Rogán Antal a "különlegesen kijelölt állampolgárok és blokkolt személyek" körében van nyilvántartva, ami a "magyarországi korrupcióban való részvétele" miatt történt - legalábbis ezt állította a távozó amerikai nagykövet, David Pressman. Az intézkedés következményeként...
A miniszter összes, az Egyesült Államok területén elhelyezkedő vagyona, valamint az amerikai állampolgárok birtokában lévő eszközei zárolásra kerültek, és mostantól ezek ellenőrzése is korlátozott.
Csakhogy a politikus legfrissebb, tavaly január 22-én leadott vagyonnyilatkozatából - amely alapvetően a 2023 végi állapotokat tükrözi, hiszen a frissebbet, a 2024-es helyzetet mutatót csak idén január 31-ig kell majd leadni - úgy tűnik, nincs Rogánnak semmilyen amerikai vagyoneleme, amelyet érinthetne a szankció. A lépés jogszerűségét egyébként az eddigi hivatalos reakciók vitatták, a magyar kormány tagadta a korrupciós vádakat, és politikai bosszút emlegetett Pressman nagykövet részéről, akinek Lázár János szerdán javasolta is, hogy kerülje el Magyarországot a jövőben.
A legfrissebb vagyonnyilatkozatában a miniszter számos szakonyfalui mezőgazdasági ingatlan-tulajdonrésze mellett megemlítette, hogy havi 17 millió forintot keres a találmánya szabadalmi jogának köszönhetően, ami egy évvel korábban még 24 millió forint volt. A 444.hu összesítése szerint az utóbbi időszakban összesen 1,3 milliárd forint bevételre tett szert e forrásból. Emellett kiderült, hogy a politikus takarékbetétje csökkent, hiszen az egy évvel ezelőtti 245 millió forintról 206 millióra esett vissza. Azonban az elmúlt év során 65 millió forintot helyezett el a takarékbetétjében, miközben 14 millió forintnyi tartozást is feltüntetett.
A Rogán által benyújtott vagyonnyilatkozatban, amelyet minden országgyűlési képviselőnek kötelezően ki kell töltenie, a kitöltési útmutató kifejezetten előírja, hogy "a vagyonnyilatkozatban mind a belföldi, mind a külföldi érdekeltségeket és vagyonelemeket fel kell tüntetni, beleértve a Magyarországon kívül található ingatlanokat is". Ez a követelmény más kormánytagok számára egyértelmű, hiszen például Lázár János is feltüntette az ERD Conditor S.r.l nevű kolozsvári székhelyű, erdőgazdálkodással foglalkozó vállalkozását.
Rogán Antal azonban sem külföldi céges érdekeltséget, sem külföldi ingatlant, sem más vagyonelemet nem írt be. A biztonság kedvéért a HVG azért rákérdezett a Rogán-tárcánál, hogy biztos nincs-e a miniszternek ilyesmije, amit érinthetnének az amerikai szankciók, illetve tud-e róla, hogy valamilyen külföldi vagyonelemét esetleg zárolták, de nem kaptunk választ.
Nem közlékeny az amerikai fél sem. David Pressman keddi sajtótájékoztatóján ugyanis a HVG rákérdezett, hogy a nagykövetség tud-e olyan amerikai vagyonelemről, amit zárolni kellett, de erre nem kívántak válaszolni.
A Demokratikus Koalíció (DK) a biztosra menve vagyonnyilatkozati eljárást indított Rogán Antallal szemben. A párt bejelentése szerint az eljárás célja, hogy kiderítse, miért nem szerepel nyilvános vagyonnyilatkozatában olyan vagyonelem, amelyre amerikai szankciók vonatkozhatnak, és hogy milyen esetleges, titkolt Rogán-vagyonnal lehet dolguk. Azonban az eljárás valószínűleg eredménytelen lesz, hiszen a DK már korábban is próbálkozott hasonló kezdeményezésekkel, például Orbán Viktor esetében három alkalommal tettek be kérelmet, de mindannyiszor kudarcot vallottak.
A vagyonnyilatkozatok jelenlegi rendszere komoly kritikák kereszttüzébe került, ahogy azt a korrupcióellenes állami szerv, az Integritás Hatóság 2023-as jelentése is világosan megfogalmazta. Az elemzésük alapján a hazai vagyonnyilatkozati rendszer a maga jelenlegi formájában elavultnak minősül, nem képes hatékonyan működni, és nem teljesíti a jogszabályokban előírt célokat. Ennek érdekében a hatóság ajánlása egy átfogó reform megvalósítása, amely magában foglalja a vagyonnyilatkozatok részletesebb kidolgozását és a közszolgáltatók körének kiterjesztését. Ezen túlmenően javasolják, hogy gyanú esetén automatikusan elinduljon a vagyongyarapodás vizsgálata, hogy biztosítsák a rendszer átláthatóságát és hatékonyságát.