A karba helyezett fogamzásgátló a tüdőbe is eljuthat.


Meglepetésként hatottak a következmények, amelyeket a fogamzásgátló hormonimplantátum, más néven hormonpálca, okozott egy harmincas éveiben járó nő életében.

Egy különös eset rávilágít arra, hogy a három évre szánt fogamzásgátló implantátum akár hat éven keresztül is a harmincas éveiben járó nő testében maradhat. A történet végül egy meglepő és bizarr helyszínre vezetett: a nő tüdejébe. Ez az eset figyelmeztető üzenetet hordoz minden olyan nő számára, aki hormonális implantátumot használ, hangsúlyozva a rendszeres orvosi ellenőrzés fontosságát és a testünk jelzéseinek figyelemmel kísérését.

A hormonális fogamzásgátlás kényelmes alternatívája lehet a felkar bőre alá helyezett implantátum, amely akár három éven át is védelmet nyújt a nem kívánt terhesség ellen. A módszer egyik legnagyobb előnye, hogy a felhelyezést követően nem igényel napi odafigyelést. Ám a mellékhatások és a ritka, de súlyos szövődmények sem zárhatók ki.

A Heute cikkéből kiderült, hogy egy harmincas évei végén járó nő néhány héttel az implantátum beültetése után nem tudta kitapintani a bal karjába helyezett eszközt. Annak ellenére, hogy a hormonpálcát az előírásoknak megfelelően három éven belül el kellett volna távolítani, ő ezt elmulasztotta. Mivel nem tapasztalt komolyabb egészségügyi problémákat – csupán az első hónapokban jelentkező rendszertelen menstruációt és később enyhébb vérzéseket – orvoshoz sem fordult.

Csupán évekkel később, egy rutinvizsgálat során derült fény arra a megdöbbentő tényre, hogy a fogamzásgátló implantátum váratlan módon a bal tüdő alsó lebenyébe vándorolt. A mellkasi CT vizsgálat világosan feltárta az apró eszközt, amely már a szövetek között rejtőzködött, így csak egy komoly tüdőműtéttel, pontosabban részleges lebenyeltávolítással lehetett volna eltávolítani. Mivel a páciens nem tapasztalt semmilyen panaszt, végül elutasította a beavatkozást. Így az implantátum hihetetlen módon véglegesen a testében maradt.

Az orvosok szerint bár az ilyen esetek ritkák, nem példa nélküliek. Az implantátumok "vándorlása" ismert jelenség, különösen akkor, ha túl mélyre ültetik be őket. Éppen ezért fontos, hogy a beültetést követően minden nő rendszeresen ellenőrizze az eszköz helyzetét, és bármilyen eltérést észlel, késlekedés nélkül forduljon nőgyógyászhoz.

Related posts