Trump véleménye szerint a Krím félsziget Oroszország irányítása alatt marad, és úgy látja, hogy ez a helyzet a jövőben is fenn fog állni.

Az amerikai elnök válaszolt Ukrajna igényeire, és úgy tűnik, hogy a béke megteremtésére irányuló törekvések ismét távolodni látszanak az orosz-ukrán konfliktus rendezésétől.
Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, pénteki interjújában kifejtette, hogy véleménye szerint a Krím félsziget Oroszország birtokában kell, hogy maradjon. Ez az álláspont újabb bizonyítéka annak, hogy Trump folyamatosan nyomást gyakorol Ukrajnára, hogy az hajlandó legyen engedményekre a háború lezárása érdekében – számolt be róla az AP hírügynökség.
"Zelenszkij tisztában van ezzel" - fogalmazott az amerikai vezető, amikor az ukrán elnökre gondolt. "A tengeralattjáróik már jóval korábban, évek óta jelen vannak a térségben, mielőtt mi ezt a témát felvetettük volna. A Krím félsziget lakói túlnyomórészt orosz nyelven kommunikálnak" - tette hozzá Trump, hangsúlyozva, hogy "ez a helyzet Obama idején alakult ki, nem Trump alatt".
Trump ezt a nyilatkozatot tette, miután Ukrajna ötpontos követelést és észrevételt fogalmazott meg az Egyesült Államok által előterjesztett békejavaslattal kapcsolatban. Ezt a tervet kedden Londonban vitatták volna meg, de Marco Rubio, az amerikai külügyminiszter az utolsó pillanatban lemondta a részvételét, miután Zelenszkij kifejezte ellenérzéseit a javaslattal kapcsolatban. Az öt pont közül az első és legfontosabb az, hogy a Krím félszigetet nem lehet orosz területként elismerni.
A béketárgyalások közepette Oroszország csütörtök éjjel rakétákkal sújtotta Kijevet, ami tragikus következményekkel járt: 12 civil életét vesztette, és több mint 80-an sérültek meg. Trump ezt követően üzenetet küldött Putyinnak, hangsúlyozva: "Nem támogatom a Kijevet ért orosz támadást. Teljesen felesleges, és az időzítés is rendkívül rossz. Vlagyimir, ÁLLJ! Hetente 5 ezer katona huny el. Ideje, hogy békeszerződést kössünk!"
A Krím-félsziget, amely a Fekete-tenger partján helyezkedik el, Dél-Ukrajna egyik kulcsfontosságú területe. Oroszország 2014-ben, Barack Obama elnöksége alatt vette birtokba, több mint egy évtizeddel a 2022 óta zajló átfogó katonai invázió előtt.