Trump oktatási minisztere nem igazán tudja helyesen kiejteni az "AI" kifejezést, de meglepően figyelemre méltó ötlettel állt elő.

Lehet, hogy az "A1" nem is annyira hülyeség, mint ahogy első pillantásra tűnik.
Kevés dolog szórakoztatóbb annál, mint amikor egy hatalmi pozícióban lévő ember rosszul ejt ki egy fontos szót - főleg ha az a szó valami olyasmit jelöl, amit elvileg ismernie kellene. Még pikánsabbá válik a helyzet, ha az illető amúgy is megosztó figura, és a hibája mintha megerősítené a vele kapcsolatos kételyeket. Így esett ez most Linda McMahon esetében is, aki korábban a WWE vezérigazgatója volt (nem véletlen, hiszen 1966 és 2024 között Vince McMahon felesége volt), most pedig Donald Trump oktatási minisztereként tevékenykedik, és nemrég épp az AI (mesterséges intelligencia) jövőjéről beszélt, csakhogy következetesen "A One"-ként emlegette azt. Vagyis AI helyett A1.
A jelenet egy videóban terjedt el a BlueSky platformon, de eredetileg egy politikai éllel működő Instagram-oldalról származik. A felvételen McMahon épp a San Diegóban megrendezett ASU+GSV Summit nevű eseményen tart előadást, és próbálja kifejteni, milyen szerepet játszhat az "A One" a korai oktatásban.
"Nem is olyan messze a múltban még a legnagyobb újításnak számított, hogy az iskolákban internet álljon rendelkezésre. Most pedig érdemes felfedezni, milyen lehetőségeket kínál az A One."
„Egy kicsit újragondolva a mondandómat – teszi hozzá, miközben a nézők arckifejezései fokozatosan egyre inkább kétségbeesetté válnak.”
Bár első ránézésre a dolog komikusnak tűnik, mégis van benne egy érdekes gondolat. Könnyű gúnyolódni McMahon nyelvbotlásán, de amit mond, az nem teljesen légből kapott. A mesterséges intelligencia - ha gondosan fejlesztik, tesztelik és felügyelik - valóban értékes eszköz lehet az oktatás világában. Képes alkalmazkodni a tanulók egyéni igényeihez, segíthet enyhíteni a tanárhiányból adódó problémákat, és támogatást nyújthat a pedagógusoknak olyan feladatokban, amelyek jelenleg túlzottan lekötik az idejüket.
Természetesen, mindezek mellett fontos a körültekintés is. A jelenleg elérhető mesterséges intelligencia modellek, mint például a ChatGPT vagy a DeepSeek, általában széles spektrumú (sokszor vitatott forrásokból származó) adathalmazon alapulnak, és nem kifejezetten oktatási célokra lettek fejlesztve. Hajlamosak lehetnek torzításokra, pontatlan információkra, sőt, akár teljesen téves "hallucinációkra" is. Így tehát nem tűnik jó ötletnek, hogy a gyermekeink tanulmányait ezekre a rendszerekre bízzuk, legalábbis nem a jelenlegi formájukban.
De egy jól megtervezett, szigorúan felügyelt, kifejezetten oktatásra szánt AI eszköz valóban "A One" lehet, mármint az angol "number one" értelemben is. Egy ilyen rendszer segíthetne az oktatók munkájában, de nem helyettesítené őket. És ha már így elszólta magát McMahon, akár még jó név is lehetne belőle. Ami elsőre kínos félreértésnek tűnt, talán mégsem volt teljesen értelmetlen.