Történelmi mérföldkő előtt állunk, amely talán véget vet a válságokkal teli időszaknak.


Argentína jelentős változásokon megy keresztül Javier Milei elnök irányítása alatt, aki radikális gazdaságpolitikai reformokat indítványozott. A kormány 20 milliárd dolláros megállapodást kötött a Nemzetközi Valutaalappal, és ezzel párhuzamosan a korábbi devizakorlátozások többségét is eltörölte, egyúttal drasztikus megszorításokat vezetett be az állami költések terén. A cél az, hogy véget vessenek az évek óta tapasztalható gazdasági válságoknak, még ha ez rövid távon fájdalmas társadalmi következményekkel is jár. Miközben a pénzpiacok bizakodva reagálnak, az utcákon egyre nő a feszültség, és a társadalmi feszültségek is fokozódnak.

Argentína történelmi gazdasági átalakulás küszöbén áll: Javier Milei elnök vezetésével a kormány 20 milliárd dolláros hitelmegállapodást kötött a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), egyúttal jelentős lépéseket tett a hosszú ideje érvényben lévő devizakorlátozások nagy részének eltörlésére. Ez a döntés új lehetőségeket nyithat meg az ország gazdasági fejlődése előtt.

Az IMF-fel megkötött új hitelcsomag célja Argentína devizatartalékainak megerősítése és az ország strukturális reformjainak előmozdítása. Az első 12 milliárd dolláros részlet azonnal rendelkezésre áll, míg a következő 3 milliárd dollár a naptári év második felében várható.

A kormány a megállapodással párhuzamosan bejelentette, hogy eltörli a 2019 óta érvényben lévő legtöbb tőkepiaci és devizakorlátozást.

Az argentin peso árfolyama ezentúl egy irányított sávban, 1000 és 1400 peso között mozoghat egy amerikai dollárra vonatkoztatva. Ezzel a döntéssel a korábban alkalmazott fokozatos leértékelést lehetővé tevő "crawling peg" rendszert váltják fel.

A 2023 végén hivatalba lépett Milei elnök alatt egy dél-amerikai mezőgazdasági exportőr ország igyekszik kilábalni a súlyos gazdasági válságból. Elnöki programjának középpontjában a "nullás deficit" elve áll, amelynek megvalósítása érdekében drasztikus kiadáscsökkentéseket vezettek be az állami szektorban. Ez magában foglalja a támogatások mérséklését és az állami intézmények leépítését is.

A várva várt eredmény végre megérkezett: Argentína húsz év után először könyvelhetett el költségvetési többletet.

A nemzetközi befektetők kedvezően fogadták a reformintézkedéseket és az IMF-fel kötött megállapodást. Ennek eredményeként a peso hivatalos és a feketepiaci árfolyama közötti eltérés csökkenni kezdett, ami a piaci bizalom erősödésére utal.

A bejelentés hatására a peso árfolyama közel 12 százalékot gyengült a dollárral szemben. Míg pénteken még 1074-nél állt a kurzus, hétfőre már elérte 1200-at. Eközben az argentinok és a helyi cégek által gyakran használt párhuzamos (feketepiaci) árfolyamok 1350 dollárhoz voltak közelebb. A hivatalos és a párhuzamos árfolyamok közötti különbség hétfőn jelentősen, körülbelül 7 százalékra csökkent a múlt hét végi 28 százalékról, mivel a hivatalos árfolyam gyengült, míg a párhuzamos árfolyamok erősödtek.

Az ország nemzetközi kötvényei hétfőn raliztak, egyes lejáratok dollárárfolyama több mint 4 centtel emelkedett a MarketAxess adatai szerint.

Eközben a helyi Merval tőzsdeindex 5,2 százalékkal ugrott meg.

A volatilitás ellenére a befektetők és közgazdászok üdvözölték a 2019 óta hatályos korlátozások feloldását, amelyet kulcsfontosságú lépésnek tartanak az argentin gazdaság helyreállítása felé, a hosszú évek óta tartó válságok után.

Az IMF támogatásának érkezése valószínűleg fokozza a piaci bizalmat, míg a valutakorlátozások eltörlése hozzájárulhat a befektetések felfutásához.

Milei törekvése, hogy újból vonzóvá tegye Argentínát a nemzetközi befektetők számára, különösen a bányászati és energiaszektor területén. Célja, hogy felgyorsítsa a Vaca Muerta palagáz- és olajmezők, valamint a lítiumlelőhelyek fejlesztését, amelyek kulcsszerepet játszanak az elektromos járművek akkumulátorainak előállításában. Az előző valutakorlátozások jelentős gátat szabtak a befektetések áramlásának, most pedig a változások révén szeretnék ezt a helyzetet orvosolni.

Az intézkedés következtében a lakosság körében elindulhat egy dollárátváltási tendencia, amelynek hatására az árfolyam gyengülésnek indulhat, és ez potenciálisan inflációs nyomásokat generálhat. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez csupán egy átmeneti jelenség. Ha az új rendszer jól teljesít, akkor a középtávú előnyök, mint a külföldi befektetések növekedése, a nagyobb kiszámíthatóság és a transzparencia, már hamarosan megmutatkozhatnak.

Az ország az utóbbi években háromszámjegyű inflációval, csökkenő devizatartalékokkal és stagnáló gazdasági növekedéssel néz szembe.

Ugyanakkor a társadalmi hatások sem maradtak el:

Az áremelkedések és a megszorítások következtében számos tömegtüntetés zajlott az ország különböző pontjain. Az emberek egy része aggasztónak találja a gyors ütemű változásokat, és feszülten figyeli a kialakuló helyzetet.

Fontos kiemelni, hogy Argentínában, akárcsak sok más országban, a jelentősebb reformok gyakran tüntetések sorozatával járnak együtt.

Örömmel tapasztaljuk a bejelentett makrogazdasági fejleményeket, amelyek kedvező alapot biztosítanak a devizatartalékok növelésére, valamint a fenntarthatóbb gazdasági növekedés elősegítésére.

- fogalmazta meg Fernando Sedano, a Morgan Stanley közgazdásza a hétfői elemzésében. Kiemelte, hogy a közeljövőben az infláció tovább erősödhet, ami a kamatok emelkedéséhez vezethet.

A Capital Economics szerint Argentína makrogazdasági fejlődése a várakozások felett alakult, bár figyelmeztettek, hogy a peso még mindig túlértékeltnek tűnik.

Az ország mostanra egy olyan makrogazdasági stabilitás küszöbére érkezett, amelyre a 2000-es évek óta nem volt példa.

- fogalmazták meg.

A JP Morgan elemzése alapján a peso gyengülését mérsékelheti a gabonexportőrök erős kereslete a peso iránt, mivel kedvezőbb árfolyamon szeretnék átváltani devizabevételeiket.

Úgy gondoljuk, hogy a hivatalos árfolyam valószínűleg a pénteki párhuzamos árfolyamszint alatt fog stabilizálódni, ahogy a mezőgazdasági devizakínálat fokozatosan növekszik. A várakozások szerint az árfolyamkülönbség körülbelül 5 százalékra mérséklődik majd.

- jelentette be a befektetési bank.

Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter, hétfőn Argentínában tett látogatását követően optimista nyilatkozatot tett a helyzet alakulásáról. Argentína azon fáradozik, hogy elkerülje a Donald Trump által kirobbantott globális kereskedelmi konfliktust az Egyesült Államokkal, és Bessent a találkozón hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a dél-amerikai ország gazdasági reformjainak támogatása mellett. Kiemelte Milei elnök erőfeszítéseit is, aki a két ország közötti kereskedelemben felmerülő akadályok lebontásán dolgozik, biztatva ezzel a kölcsönös gazdasági együttműködést.

Arról nem beszélt, hogy Argentína kaphat-e vámmentességet, miután Trump közelmúltbeli kölcsönös vámbejelentése alapján a 10 százalékos alapvámot kapta. Úgy fogalmazott, hogy az argentin tisztviselőknek a lehető legjobb ajánlatukkal kell érkezniük a kereskedelmi tárgyalásokra. Hozzátette, hogy a tárgyalások számos tényezőre kiterjednek, beleértve a vámokat, a nem vámjellegű akadályokat, a kereskedelmi akadályokat, a valutamanipulációt, valamint a munkaerő és a létesítmények szubvencionálását.

Argentína jelenleg egy olyan fordulóponton áll, ahol egy példátlan gazdasági reformfolyamat vette kezdetét. Milei elnök bátorságot mutatott, amikor belemerült a népszerűtlen intézkedések tengerébe, mindannyiunk érdekében, hogy végső soron stabilizálja az ország gazdasági helyzetét. A kérdés azonban még nyitott: vajon sikerül-e elérni a kitűzött célokat? Egy biztos: az IMF-megállapodás és a devizapolitika liberalizálása mérföldkőnek számít Argentína gazdasági történetében, amely új irányokat és lehetőségeket nyithat meg a jövő számára.

Forrás: Reuters – egyedivé téve.

Címlapkép forrása: Tomas Cuesta / Getty Images

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a következő információk jogi szempontból részletes tájékoztatást nyújtanak.

Related posts