Az iparosodott társadalmakban élők átlagosan több időt töltenek alvással, mint a vadászó-gyűjtögető életmódot folytató népek tagjai.

Egy új kutatás eredményei szerint az iparosodott országok lakói több időt töltenek alvással, mint a vadászó-gyűjtögető életmódot folytató népcsoportok tagjai. A New Scientist szerdai beszámolója alapján ez a felfedezés ellentmond a széles körben elterjedt nézetnek, amely szerint a modern életvitel elkerülhetetlenül alváshiányhoz vezet.
Leela McKinnon és David Samson, a kanadai Toronto Egyetem (Mississauga) kutatói iparosodott országokban, köztük az Egyesült Államokban és Srí Lankán élők alvási szokásait hasonlították össze olyan, az amazóniai esőerdőben, vagy Madagaszkáron élő népcsoportok tagjaival, akik hagyományosabb, természetközeli életmódot folytatnak.
A metaanalízis során 54 olyan kutatás eredményeit gyűjtötték össze, amelyek az alvási szokásokat nem önbevallásos módszerekkel, hanem közvetlenül, csuklóra rögzíthető eszközökkel mérték. Az így nyert adathalmaz 866 egészséges felnőtt alvási mintáit vizsgálja, ami elsőre talán nem tűnik túl nagynak, de Samson szerint ez a legátfogóbb elemzés, amely jelenleg elérhető az ilyen jellegű összehasonlítások terén.
A kutatások résztvevői átlagosan 6,8 órát töltöttek alvással éjszakánként. A hagyományos életmódot folytató népcsoportok között élőknél ez az érték 6,4 óra volt, míg az iparosodott országok lakóinál 7,1 óra. Nemcsak az alvásidejük, hanem az alvási hatékonyságuk is eltéréseket mutatott: előbbiek az ágyban töltött idő 74 százalékában aludtak, míg utóbbiak 88 százalékában. Samson szerint ez annak a jele, hogy az iparosodott országokban olyan, biztonságos körülményeket sikerült teremteni, amik jobban kedveznek a nyugodt alvásnak.
A helyzet megfordult, amikor a kutatók a cirkadián ritmus szabályosságát vizsgálták: a nem iparosodott közösségek tagjai jobban teljesítettek. Ennek oka valószínűleg az, hogy az iparosodott területeken élők kevesebb olyan természetes hatásnak vannak kitéve, mint a hűvösebb éjszakai hőmérséklet vagy az intenzív nappali fény, amelyek elősegítik a cirkadián ritmus stabilitását.
Egy ausztrál szakember, aki nem vett részt a kutatásban, ugyanakkor a New Scientistnek azt nyilatkozta, kérdéses, mennyire reprezentatívak a kutatásokban résztvevő egyének a teljes társadalmukra vagy közösségükre nézve - így a jövőben érdemes lenne reprezentatív mintákon alapuló összehasonlító alváskutatásokat folytatni.