Az Európai Unió több országra is rázúdította a szigorú intézkedéseit, beleértve Magyarországot is - számolt be a Világgazdaság.

Az Európai Bizottság elfogadta a jogsértésekkel kapcsolatos határozatcsomagját. Egyes irányelvek átültetésének hiánya miatt 27 EU-tagállam ellen indult legalább egy eljárás. Magyarországot két témában szólították fel pótlásra.
Pénteken az Európai Bizottság egy új határozatcsomagot fogadott el, amely a jogsértésekre vonatkozik. E lépés a tagállamok azon mulasztásának következménye, hogy nem tájékoztatták a Bizottságot az uniós irányelvek nemzeti jogba való átültetésére tett intézkedéseikről. A Bizottság figyelmeztető levelet küld azon államoknak, amelyek nem jelentették be az irányelvek átültetésére vonatkozó intézkedéseiket, és amelyek határideje nemrégiben lejárt - áll a Bizottság hivatalos közleményében.
Az elmúlt időszakban több irányelv átültetési határideje is lejárt, ezek közül tíz olyan is volt, amelyet nem mindenkinek sikerült átültetni a nemzeti irányelveik közé. Minden területet összevetve 27 olyan tagállam van, amely legalább egy megrovást kapott. A sorból nem maradt ki Magyarország sem, hazánk ellen két irányelv átültetésének elmulasztása miatt indított eljárást az Unió.
Az Európai Unió szigorúan ellenőrzi a környezetvédelmi irányelvek betartását.
Az Európai Bizottság elindítja a kötelezettségszegési eljárást, és figyelmeztető levelet juttat el Bulgáriának, Dániának, Németországnak, Ciprusnak, Magyarországnak, Hollandiának, Portugáliának, Szlovákiának és Finnországnak. Az intézkedés oka, hogy ezen országok nem implementálták a 2024/299/EU számú felhatalmazáson alapuló bizottsági irányelvet a saját jogrendjükbe.
A szóban forgó irányelv célja, hogy a tagállamok összehangolják a Bizottság és az Európai Környezetvédelmi Ügynökség által a légszennyező anyagok kibocsátásáról készített előrejelzéseket az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottságának LRTAP egyezménye keretében megfogalmazott jelentéstételi kötelezettségekkel. Ez a lépés jelentősen csökkentené a tagállamok adminisztratív terheit, lehetővé téve az Európai Bizottság számára, hogy hatékonyan ellenőrizze, vajon a tagállamok eleget tesznek-e az EU 2016/2284 irányelvében előírt légköri szennyező anyagok nemzeti kibocsátásának csökkentésére vonatkozó kötelezettségeiknek.
Az Európai Bizottság által most figyelmeztetett tagállamok nem nyújtották be az EB-nek az átültetési intézkedéseikről szóló beszámolóikat a 2024. december 31-i határidőig.