Valóban a FIFA válik a futball legnagyobb ellenfelévé?

A FIFA növelni akarta a klub-vb presztízsét, de leginkább csak fejfájást okoz vele a csapatoknak
És nem számít, ha emberi jogi kérdések merülnek fel, noha a halálbüntetések, a nők jogainak megsértése, a homoszexualitás kriminalizálása és a szólásszabadság korlátozása mind-mind élő probléma. Nem kormányzati szervezetek nemrég azt állították, 2024 első kilenc hónapjában legalább 200 embert végeztek ki, ami három évtizede a legmagasabb érték.
A világ talán még mindig nem tudta teljesen feldolgozni azt a sokkoló eseményt, amely 2018-ban zajlott le Szaúd-Arábia török nagykövetségén, ahol a szaúdi abszolút monarchiát hevesen bíráló Dzsamál Hasogdzsi brutális gyilkosság áldozatául esett. Az újságíró özvegyének ügyvédje, Rodney Dixon, szintén részt vett abban a jelentésben, amelyet prominens jogászok készítettek el. Ám hiába próbálták felhívni a figyelmet az esetre, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség hallgatott, és nem reagált a benyújtott tiltakozásra.
Ráadásul szombaton nyilvánosságra hozták a szaúdi világbajnoki rendezés szándékáról készült értékelést, amely, a korábban említett régóta fennálló aggályok ellenére, egy 5 pontos skálán 4,2-es osztályzatot kapott. Ez a pályázat eddigi legmagasabb értékelése.
A FIFA állásfoglalása szerint a torna lebonyolítása a királyság területén "mérsékelt emberi jogi kockázatot hordoz", ugyanakkor ígéretes lehetőséget kínál a reformok előmozdítására. Az elemzés alapján a szaúdi ajánlat kiemelkedő, átfogó jellegű, amely egyértelműen alátámasztja az ország alkalmas voltát a rendezésre.
A FIFA és Infantino feje felett, mint Damoklész kardja, ott lóg a jövő évi klubvilágbajnokság, melynek sorsolására december 5-én került sor Miamiban. Eddig ez a tornát évente bonyolították le, ahol hét csapat - a hat kontinensbajnok és a házigazda ország képviselője - mérhette össze tudását. Azonban sokak számára ez a rendezvény inkább teher volt, mintsem öröm.
Ez az a tényező, amire a korábbi elnök, Sepp Blatter is kifejezte véleményét, miszerint nem lett volna szabad megvalósítani. Szerinte a FIFA-nak kizárólag a nemzeti szövetségekkel kellene foglalkoznia, nem pedig a klubok ügyeivel. Ezt a tévedést azonban Blatter örökségének részévé tették, és utódja, Infantino azonnal átvette ezt a megközelítést, anélkül, hogy hezitált volna.
Az olasz-svájci sportvezető már 2016-ban, kilenc hónappal a megválasztása után, előállt egy új, kibővített elképzeléssel a régi formátum helyettesítésére.
A klubvilágbajnokságot színesebbé és vonzóbbá kell formálnunk, hogy a csapatok és a szurkolók világszerte még inkább élvezhessék. Ezzel nemcsak a szurkolói élményt fokozhatjuk, hanem új szponzorokat és televíziós partnereket is bevonzhatunk a világ minden sarkából.
- jelentette ki, miközben határozottan a szemébe nézett.
Nagyszabású álmát a Covid keresztülhúzta, ám végül 2025-ben megvalósulhat: június 15-től július 13-ig egy négyhetes, 32 csapatos tornát rendeznek, Infantino szavaival élve "játékunk felejthetetlen ünnepét, amely forradalmasítja a klubfutballt".
A jövőbeli események alakulása még bizonytalan. Európában a ligák és a játékosok globális szakszervezete jogi lépéseket tettek Infantino és a FIFA egyoldalú döntéseivel szemben, amelyek tovább terhelik a már amúgy is túlzsúfolt versenynaptárt, veszélyeztetve ezzel a játékosok egészségét. A szurkolók csalódottan reagáltak, hogy Lionel Messi csapata, az Inter Miami, a sikeres szereplés ellenére is részt vehet a tornán, hiszen az MLS rájátszásának első körében már búcsúztak a küzdelmektől.
De kell a húzónév, ha már a nehézkes kvalifikációs kritériumai miatt olyan csapatok hiányoznak, mint a Liverpool, az Arsenal vagy a Barcelona.
A legnagyobb kérdések továbbra is az esemény üzleti modellje körül forognak. Hét hónappal a nyitómérkőzés előtt még mindig kevés szponzorral büszkélkedhetünk, és a televíziós társaságok iránti komoly érdeklődés is hiányzik – pedig Infantino azt várta, hogy ezek a cégek sorban állnak majd a közvetítési jogokért.