A szívbetegséghez hasonló tüneteket produkálhatnak más egészségügyi problémák is, például máj- és vesebetegségek, valamint vérszegénység.


Mielőtt bárki arra a következtetésre jutna, hogy a légszomj, a fáradtság, az ödémás láb vagy a terhelhetőség csökkenése csupán szívelégtelenség következménye lehet, fontos, hogy részt vegyen egy alapos kivizsgáláson. Számos egyéb betegség és állapot is okozhat hasonló tüneteket, ezért ne hagyja figyelmen kívül a szakmai orvosi véleményt.

Dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont kardiológusa részletesen kifejtette, hogy számos betegség tünetei könnyen összetéveszthetők a szívelégtelenség jeleivel. Érdemes alaposan megismerni ezeket a hasonlóságokat, hogy időben felismerhessük a problémákat.

A szívelégtelenség kezdetben olyan általános, de figyelmeztető jeleket mutathat, mint a fáradékonyság, a gyakori köhögés vagy a csökkenő fizikai teljesítőképesség. Ezek a tünetek azonban nemcsak a szívelégtelenségre utalhatnak, hanem más egészségügyi problémákra is, ezért nagyon fontos, hogy ezekkel a panaszokkal orvoshoz forduljunk. A diagnózis felállítása segíthet tisztázni, hogy valóban szívelégtelenségről van-e szó, vagy esetleg más betegség áll a háttérben. Amennyiben a szívelégtelenség diagnózisa megerősítést nyer, a megfelelő kezelési módszerek és életmódbeli változtatások révén jelentősen lassítható a betegség előrehaladása. Különösen lényeges, hogy a szívelégtelenséget más, hasonló tüneteket okozó betegségektől is meg lehessen különböztetni.

Mindkét betegség esetén jellemző a folyadékvisszatartás, amely elsősorban a lábfejen és a lábon okozhat észlelhető ödémákat. Emellett a tüdőben is felhalmozódhat a folyadék, ami légszomjat idézhet elő. E folyamatok következményeként gyakori a kimerültség és a gyengeség, amelyek a vesebetegség és a szívelégtelenség tüneteiként is megjelenhetnek.

A májbetegségek egyik legkomolyabb formája a cirrózis, amely súlyos fáradtságot, valamint ödémákat okozhat a lábfej, láb és boka területén. Ilyen esetekben a légszomj hátterében gyakran a hasüregben felhalmozódott folyadék áll. A tünetek alapján nehéz lehet megkülönböztetni a cirrózist más májbetegségektől, de a képalkotó diagnosztikai eljárások nagy segítséget nyújtanak ebben. A máj állapotát például rendkívül pontosan felmérhetjük fájdalommentes szerkezeti vizsgálatok révén.

Nem ritka, hogy a légszomj, a nehézlégzés szívelégtelenségre enged következtetni, ám az alapos vizsgálatok után kiderül, hogy például COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) vagy intersticiális tüdőbetegség áll a háttérben. Ez utóbbi a tüdőgyulladást vagy hegesedést okozó betegségek nagy csoportjának a neve. Ugyancsak előfordulhat, hogy a reflux a kiindulópontja a nehézlégzésnek, ugyanis ennek talaján szintén kialakulhat tüdőgyulladás.

A vérszegénység vagy anémia megnevezés arra utal, hogy nincs elég vörösvérsejt a szervezetben ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű oxigénhez jussanak a szervek. Éppen ezért kézenfekvő tünete lehet a kimerültség, a gyengeség, a nehézlégzés. A vérszegény páciensekre jellemző, hogy nyugalmi állapotban nincsenek panaszaik, de terhelésre azonnal jelentkeznek. Ugyanakkor efölött az állapot fölött könnyen szemet lehet hunyni, holott kezeletlenül tartósan kemény munkára kényszeríti a szívet, ami potenciális rizikófaktora lehet a szívelégtelenségnek és a szívritmuszavarnak is.

A nyiroködéma, más néven limfödéma, egy speciális állapot, amely akkor alakul ki, amikor a nyirokrendszer nem képes megfelelően ellátni a feladatát. Ennek következtében a nyirokfolyadék felhalmozódik a szövetekben, ami látható és tapintható ödémát eredményez. Ez a jelenség gyakran kellemetlen tünetekkel jár, és a mindennapi életminőséget is befolyásolhatja.

A bulimia nervosa egy komplex étkezési zavar, amelyet a túlzott étkezés és azt követő, gyakran hányással történő megszabadulás jellemez. E folyamat következtében a szervezet elektrolit-egyensúlya felborulhat, ami hosszú távon izomgyengeséghez és szívritmuszavarokhoz vezethet. Ha ezt az állapotot nem kezelik, súlyos szívelégtelenség is kialakulhat. Hasonló mechanizmusok figyelhetők meg az anorexia nervosában, ahol a tartós éhezés és a tápanyaghiány dominál, szintén komoly egészségügyi kockázatokat rejtegetve.

A nehézlégzés, a légszomj, a köhögés, az ödémák, a csökkent terhelhetőség olyan tünetek, amelyeket mindenképpen javasolt kivizsgálni, hiszen a fentieket túl még további betegségek, állapotok is okozhatják azokat.

- emeli ki dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont kardiológiai szakértője.

Related posts