Szijjártó Péter New Yorkban: A háborús veszélyhelyzet árnyékában nem lehet a fejlődésről tárgyalni.


Szijjártó Péter, a magyar külügyminiszter, az ENSZ fenntartható fejlődéssel foglalkozó ülésén New Yorkban hangsúlyozta, hogy a harmadik világháború elkerülése a világszervezet legfontosabb feladata. Kifejtette, hogy háborús környezetben nem lehet igazi fejlődést elérni, ezért a béke megteremtésére kell összpontosítaniuk. A közel-keleti konfliktusok, az ukrajnai háború, a migrációs nyomás és a vallási üldöztetések témáiban Szijjártó határozott véleményt képviselt, aláhúzva, hogy sürgető szükség van a globális együttműködésre a tartós béke érdekében.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban tartózkodik, ahol részt vesz az ENSZ fenntartható fejlődéssel foglalkozó tanácsülésén, és kétoldalú diplomáciai tárgyalásokon is egyeztet. A miniszter hangsúlyozta, hogy a világszervezet legfontosabb feladata jelenleg nem a korábban megfogalmazott fejlesztési célok vizsgálata, hanem a harmadik világháború elkerülésére irányuló erőfeszítések.

Szijjártó Péter rámutatott, hogy a világháborús fenyegetettség által terhelt környezetben a korábban elhatározott fejlesztési célok megvalósítása is lehetetlenné vált. A miniszter a találkozón António Guterres, az ENSZ főtitkára számára is kifejezi, hogy Magyarország álláspontja szerint az ENSZ-nek most a béke megteremtésére kellene összpontosítania. Hangsúlyozta, hogy az ukrajnai konfliktus súlyos gazdasági következményekkel jár a közép-európai országok számára, és Magyarország olyan háborús terheket visel, amelyekhez semmi köze sincs.

Szijjártó véleménye szerint az ukrajnai konfliktus megoldása elengedhetetlenül függ egy széleskörű orosz-amerikai megállapodástól. Figyelmeztetett, hogy ennek hiányában a világ könnyen egy újabb globális háborús válságba kerülhet. "A béke alapvető feltétele a gazdasági fejlődésnek" - emelte ki.

A külgazdasági és külügyminiszter a Biztonsági Tanács Közel-Kelettel foglalkozó ülésén is felszólal. Szerinte a térség békéjéhez az Ábrahám-megállapodások kiterjesztésén át vezet az út - ezek alapját pedig Donald Trump első elnöki ciklusa rakta le. Szijjártó szerint a közel-keleti stabilitás Európa és így Magyarország biztonságát is befolyásolja, hiszen a migrációs nyomás mindig a zavargások térségeiből indul meg.

"Mi, a keresztény emberek felelősséggel viseltetünk azon keresztény közösségek iránt, akik nehéz helyzetben vannak, akik folyamatosan megpróbáltatások, üldöztetések, támadások közepette élik az életüket" - mondta, utalva arra, hogy a magyar kormány eddig mintegy 30 milliárd forinttal támogatta a közel-keleti keresztényeket. Felszólalásában elítélte a keresztény közösségek elleni támadásokat, és a gázai Szent Család-templomot ért bombázásra is kitért, amelyről izraeli kollégájával is egyeztetett.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy Magyarország elkötelezett a tűzszünet és a túszszabadítás érdekében kötött megállapodások mellett. Kiemelte, hogy egy magyar állampolgár továbbra is a Hamász fogságában tartózkodik, ami tovább növeli a közel-keleti diplomáciai rendezés fontosságát és tétjét.

A miniszter New Yorkban különböző kétoldalú megbeszéléseket folytat, többek között a szerb nőkért felelős tárcavezetővel, valamint a szaúdi gazdasági minisztérium képviselőjével. Magyarország továbbra is úgy véli, hogy a nyugat-balkáni bővítés "a fejlődés motorja" lehet – Szijjártó hangsúlyozta, hogy Szerbia az Európai Unió tagja kell, hogy legyen, míg Ukrajna esetében ez nem áll fenn.

A szaúdi képviselőkkel folytatott tárgyalások célja, hogy az Európai Unió tagállamai egyenként alakítsanak ki szabadkereskedelmi megállapodásokat az Öböl-térség országainak, miután a korábban számításba vett közös megállapodás megrekedt.

A nap egyik emlékezetes eseménye kultúrdiplomáciai szempontból kiemelkedő jelentőséggel bír: Magyarország visszakap egy több száz éves, Bécsből eltulajdonított kéziratot, amely egy jezsuita szerzetes optikai kutatásokkal foglalkozó munkája. Az amerikai hatóságok hathatós közreműködésével sikerült a dokumentumot visszanyerni, és a New York-i kerületi ügyész hivatalosan is átadja azt a magyar delegációnak.

Related posts