Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy kizárólag a magyar nép képes megakadályozni Ukrajna gyorsított ütemű EU-tagsági törekvéseit. A téma részleteit egy videóban is bemutatták.


A tárcavezető a Közép-európai Csúcstalálkozón elhangzott beszédében kifejezte ellenérzéseit a legújabb brüsszeli javaslatokkal szemben, amelyek az Ukrajnával kapcsolatosan merültek fel. Ezek a javaslatok többek között azt célozzák, hogy további anyagi támogatást és fegyvereket, valamint katonai tanácsadókat küldjenek az országba. Emellett felvetik, hogy Ukrajna már a hivatalos csatlakozási folyamat előtt is részesülhessen az Európai Unió előnyeiből.

Jelenleg sokan úgy vélik, hogy valami félreértés történt, de ez nem így van (...) Brüsszelben azt a célt tűzték ki, hogy Ukrajnát teljes mértékben gazdaságilag integrálják az Európai Unió belső egységes piacába, még azelőtt, hogy az ország hivatalosan csatlakozna az unióhoz. Ez azt jelenti, hogy Ukrajna gazdasági integrációját szeretnék megvalósítani, mielőtt a csatlakozási tárgyalások véglegesen lezárulnának - mondta el.

"Azt jelenti, hogy az ukrán munkaerő tömeges megjelenése felkavarhatja az európai, így a magyar munkaerőpiacot is. Olyan mezőgazdasági termékek árasztanák el a közép-európai piacot, amelyek teljesen eltérő normák szerint készülnek, és amelyek GMO-val, illetve egyéb, silány minőségű anyagokkal szennyezettek. Ez a jelenség azt eredményezheti, hogy a gyengébb minőségű, de az itthoni áraknál mindenképpen kedvezőbb szolgáltatások komoly kihívás elé állítanák a magyar vállalkozásokat, és sokukat tönkre is tehetnék."

"Az ukrán erőltetett extra gyors csatlakozás megoldhatatlan kérdések elé állítaná a magyar gazdaságot, és tönkretenné mindazokat az eredményeket, mindazokat a vívmányokat, amelyeket eddig együtt, mi, magyarok elértünk" - figyelmeztetett.

"Nyilvánvaló, hogy Brüsszelben úgy határoztak, politikai, ideológiai, filozófiai és geopolitikai okokból sürgősen be kell fogadni Ukrajnát az Európai Unióba." - tette hozzá.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Brüsszel vezetése tisztában van azzal, hogy a magyarok képesek egyedül megakadályozni a kedvezőtlen intézkedéseket. "Egyrészt mi rendelkezünk azzal a bátorsággal, hogy nehéz helyzetekben is kiálljunk a brüsszeli liberális mainstream ellen, másrészt pedig politikai stabilitásunk lehetővé teszi, hogy a kormány merészen szembe nézzen a brüsszeli nyomással" - nyilatkozta.

"Ezért nyilvánvalóan sürgetik, hogy minél hamarabb létrejöjjön egy olyan eredmény, amely azt bizonyítaná, hogy a magyarok támogatják Ukrajna európai uniós csatlakozását" - tette hozzá.

Tegnap vagy tegnapelőtt érkezett a hír, hogy a Tisza Párt valóban kiáll Ukrajna európai uniós csatlakozása mellett. Viszont fontos hangsúlyozni, hogy a Tisza Párt nem a magyar lakosság véleményét tükrözi, hanem inkább Brüsszel érdekeit képviseli. Magyarország és a magyar kormány álláspontja viszont a magyar emberek véleményétől függ. Ezért a közelgő véleménynyilvánító szavazás során a magyarok kifejezhetik álláspontjukat e fontos kérdésben.

A miniszter ezután kitért a kárpátaljai magyarok "brutális" jogfosztására is, és sérelmezte, hogy Ukrajna vezetése immár tíz éve nem mutat semmifajta készséget a kérdés rendezésére.

"Tíz év alatt négy különböző ukrán külügyminiszterrel dolgoztam együtt. Úgy érzem, legalább 25-30 alkalommal ültünk le megbeszélni a dolgokat, és szinte minden alkalommal azzal indították a találkozót, hogy 'de hát Péter, mi a probléma?'. Amikor az ember fiatalabb, a karrierje elején még viszonylag elnéző a helyzettel szemben, de ahogy telnek az évek, úgy egyre csökken ez a tolerancia. Végül elérkezik az a pillanat, amikor az ember már nem tűri, hogy egy egész országot, egy nemzetet így kezeljenek, mintha nem értenék meg a valós helyzetet."

"Tíz év telt el, és egyértelmű, hogy mit szeretnénk az ukránoktól. Vissza kell adniuk azokat a jogokat, amelyeket a magyar közösség 2015 előtt élvezett. Ennyi az egész. Nincs szükség különleges követelményekre." - hangsúlyozta.

Related posts