A magyar nyugdíjrendszer jelentős hátrányos megkülönböztetést szenved el a férfiakkal szemben - állítja az Alfahir.hu.


A hölgyek 40 évnyi munkaviszony után élhetnek a nyugdíj lehetőségével, míg a férfiak számára nincsenek hasonló kedvezmények. Érdekes, hogy a férfiak átlagosan rövidebb életűek, ami még inkább indokolná a kedvezőbb nyugdíjazási lehetőségeket számukra.

A nyugdíjrendszer a Nők40 program segítségével kifejezetten előnyben részesíti a nőket, hiszen a statisztikák szerint ők általában hosszabb életet élnek, így az öregségi nyugdíjukat is hosszabb ideig élvezhetik, mint a férfiak – hívja fel a figyelmet Farkas András nyugdíjszakértő a 24.hu portálon.

A nők várható további élettartama a jelenlegi tényleges nyugdíjba vonulási életkorukban (a nők kedvezményes nyugdíja miatt ez jellemzően 62 év) átlagosan 20,3 év, a férfiaknál viszont (az idén érvényes nyugdíjkorhatáruk betöltésével, 65 évesen) csak 13,2 év.

Egy kedvezményes nyugdíjat igénybe vevő nő átlagosan több mint hét évvel hosszabb ideig élvezi a nyugdíj előnyeit, mint férfi megfelelője.

Amennyiben a 65 éves korra vonatkozó várható élettartamot elemezzük, megfigyelhetjük, hogy a nyugdíjkorhatár elérése után a nők átlagosan 17,3 évig (összesen 208 alkalommal) élvezik a nyugdíjat, míg a férfiak esetében ez az időtartam 13,2 év (159 alkalommal) körül alakul. Ez azt jelenti, hogy a hölgyek még ebben a helyzetben is 49 hónappal, vagyis több mint négy évvel hosszabb ideig részesülnek nyugdíjban, mint férfi társaik.

Az élethosszig tartó nyugdíjpénzáramlás alapján a statisztikák azt mutatják, hogy a nők átlagosan 13%-kal, míg a kedvezményes nyugdíjban részesülő nők akár 25%-kal is magasabb nyugdíjat kaphatnak, mint a férfiak.

Bár a nők nyugdíja átlagosan havi 30-40 ezer forinttal elmarad a férfiakétól, a hosszabb várható élettartam előnyei rendre felülmúlják ezt a hátrányt – hívja fel a figyelmet egy szakértő.

Magyarországon az utóbbi évtizedben zajló nyugdíjkorhatár-emelési folyamat során a 62 éves korhatár 2022-től 3 évvel, tehát 65 évre emelkedett. Érdemes megjegyezni, hogy ez a három év nem befolyásolta a 40 éves jogosító időre vonatkozó követelményeket, így azok továbbra is változatlanok maradtak.

A magyar nyugdíjkorhatár, amely mindkét nemre vonatkozik, egyre inkább a férfiak számára válik relevánssá. Ennek oka, hogy a nők jelentős hányada átlagosan legalább három évvel a hivatalos nyugdíjkorhatár elérése előtt jogosult a kedvezményes nyugdíjra.

Farkas András véleménye szerint a Nők40 program költségvetési finanszírozása magában hordozza azt az árat, hogy a korhatár előtti nyugdíjazási lehetőségeket szigorúan és teljes mértékben kizárták.

Emiatt a férfiak semmilyen körülmények között sem tudnak a korhatáruk betöltése előtt nyugdíjat igényelni, a magyar nyugdíjrendszer számukra teljesen rugalmatlan és merev.

Ez a megoldás nem csupán azoknak a férfiaknak okoz problémát, akik egészségügyi nehézségekkel küzdenek vagy súlyos élethelyzetbe kerültek, hanem mindazoknak a nőknek is, akik nem képesek a korhatáruk elérése előtt megfelelni a Nők40 program követelményeinek.

A párt már hosszú évek óta szorgalmazza, hogy a nők mellett a férfiak számára is biztosítsák a lehetőséget arra, hogy 40 év munkaviszony után nyugdíjba vonulhassanak. Decemberben újra benyújtották ezt a javaslatot az Országgyűlés elé.

A magyar férfiak közel 40%-a sajnos úgy tűnik, hogy a munkából közvetlenül a temető felé veszi az irányt, hiszen egyetlen percet sem élvezhetnek nyugdíjas éveikből.

- hívta fel a figyelmet Ander Balázs, a Jobbik képviselője.

Kiemelte, hogy a magyar férfiak várható élettartama átlagosan 5 évvel rövidebb, mint az európai átlag, ráadásul az egészségben eltöltött évek számában is jelentős a lemaradásuk: a svédekhez viszonyítva 11 évvel kevesebb időt töltenek aktív, egészséges életvitelben a nyugdíjas évek alatt.

Fontos hangsúlyozni, hogy ennek az igazságtalan helyzetnek sürgősen véget kellene vetni. A magyar férfiak számára is biztosítani kellene azt a jogot, hogy 40 év becsületes munkaviszony után nyugdíjba vonulhassanak, akárcsak a női kollégáik.

Related posts