Soltész Miklós Csanáloson kifejezte felháborodását Macron pápaválasztásra gyakorolt befolyásolása kapcsán.


Különleges és sorsformáló időszakot élünk Románia különböző régióiban, mint Szatmár, a Partium és Erdély, valamint a Vatikán szívében, a Szentszéknél is – hangoztatta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton Csanáloson (Urziceni).

Soltész Miklós a helyi római katolikus egyházközség fennállásának 300. évfordulója alkalmából tartott szent liturgián a román államfőválasztás vasárnap tartandó első fordulójára utalva a jelenlévőkhöz szólva azt mondta, ha holnap megteszik azt, amit az itteni magyar politikai vezetők kérnek, akkor "a magyar nemzet sorsa és élete a Partiumban biztos, hogy azon az úton tud továbbmenni, amelyre oly nagy szükség volt az elmúlt évek során és oly nagy erőt tudtunk belőle meríteni".

Az államtitkár a közelgő vatikáni pápaválasztás kapcsán kiemelte, hogy az imádság mint "rendkívüli erő" képes lehet megcáfolni a nagyhatalmak azon szándékait, amelyekkel a hírek szerint befolyásolni kívánják a következő pápa megválasztását.

Soltész Miklós beszédében hangsúlyozta, hogy megdöbbentő és kiábrándító, amiért sajtóértesülések szerint Emmanuel Macron francia elnök megkísérelte befolyásolni az országa pápaválasztó bíborosait. Ezzel kapcsolatban arra figyelmeztetett, hogy az imádság ereje messze felülmúlja az ilyen manipulációkat, és ennek igazságát kell bizonyítanunk.

"Katolikusok és nem katolikusok egyaránt imádságban kérhetjük a Szentlelket, hogy olyan vezetőt válasszanak a katolikus egyház élére, aki méltó e feladatra. Olyan személyt, aki támogatja a kereszténység alapelveihez és a krisztusi tanításokhoz való visszatérést, és aki elutasítja a világ azon törekvéseit, amelyek veszélyeztetik gyermekeink és fiataljaink jövőjét" - emelte ki Soltész Miklós.

A kormánypárti képviselő kiemelte, hogy a csanálosi rendezvény mellett egy másik jelentős esemény is zajlik szombaton a Szent István-bazilikában. Ezen az ünnepségen Mindszenty József bíboros-hercegprímás halálának ötvenedik évfordulóját fogják megünnepelni. Soltész Miklós szavai szerint Mindszenty vállalta a keresztet, és harcolt a magyarság, a kereszténység és a katolikus egyház védelmében. E miatt szenvedett üldöztetést, került börtönbe, és fosztották meg azoktól az egyházi jogköröktől, amelyek örökre illették volna őt.

Az államtitkár a csalánosi jubileumról szólva felidézte, a magyar-román határ melletti községben ma azokra a sváb betelepülőkre emlékeznek, akik háromszáz évvel ezelőtt új hazát választottak maguknak, otthagyták szülőföldjüket azért, hogy egy újat teremtsenek. Ezek a hősök hozták magukkal a hitet, a Károlyi-grófokkal közösen építettek templomot, szorgalmasan dolgoztak, de később sokat szenvedtek a trianoni békediktátum, a második világháború és a málenkij robot miatt, de még ma is itt élnek - hangsúlyozta az államtitkár, megjegyezve, a jelen és a jövő építéséhez ebből a múltból kell erőt meríteni.

A liturgián Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke nemrégiben megemlékezett az 1711-es majtényi béke évfordulójáról. Kifejtette, hogy a békekötés megítélése, legyen az pozitív vagy negatív, még ma is heves viták tárgya a történészek körében. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a háromszáz év elteltével is itt élő magyar közösség jelenléte a béke előnyös aspektusait támasztja alá, ami a térség fejlődését és gazdagodását szolgálta.

A Károlyiak építkezései mögött a svábok odaadó munkája állt, ami hozzájárult a mai szatmári közösség kialakulásához. Ez a nép templomához ragaszkodó, egymást tisztelő emberekből áll, akik közül sokan, még a málenkij robot borzalmai után is, elszánt kitartással tértek vissza otthonukba, megőrizve hitüket és hagyományaikat.

Célkeresztben Erdő Péter pápai alkalmassága: Az egyház jövője és a kihívások tükrében Erdő Péter, a magyar katolikus egyház vezetője, átfogó figyelem középpontjába került, miután egyre inkább felmerülnek a kérdések pápai alkalmasságával kapcsolatban. Az ő egyedi megközelítése és teológiai tudása rendkívül fontos a modern kor kihívásaival szemben, amelyekkel az egyház nap mint nap szembesül. Az elmúlt évek eseményei, mint például a globális válságok és a társadalmi feszültségek, új fényt vetettek az egyházi vezetők szerepére. Erdő Péter nemcsak a hagyományos értékeket képviseli, hanem nyitott a párbeszédre és a reformokra is. A kérdés, hogy mennyire tudja ötvözni a hagyományos tanításokat a modern világ elvárásaival, kulcsfontosságú lehet az ő pápai alkalmasságának megítélésében. Erdő Péter eddigi pályafutása során számos kezdeményezést indított, amelyek célja a fiatalok bevonása és a közösségek megerősítése. Az ő vezetése alatt az egyház próbálja megőrizni relevanciáját a folyamatosan változó társadalomban. Az egyház jövője szempontjából elengedhetetlen, hogy a vezető képes legyen hidat építeni a tradíció és a modernitás között. A következő időszak tehát döntő fontosságú lesz Erdő Péter számára, hogy bizonyítsa pápai alkalmasságát, és hogy képes-e olyan irányvonalat képviselni, amely nemcsak a katolikus közösség, hanem a szélesebb társadalom számára is vonzó. Az egyház kihívásainak kezelése és a hiteles vezetés képes lehet új irányt adni a jövőbeni fejlődésnek.

Az olasz lapok szerint Erdő Péter a konzervatívok pápajelöltje

Vezetőkép: Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára ünnepi beszédet tart a helyi római katolikus egyházközség háromszázadik évfordulója alkalmából rendezett szent liturgián, melyet 2025. május 3-án tartanak a Szatmár megyei Csanáloson. Fotó: MTI/Kiss Gábor

Related posts