Rubio figyelmeztetett: ha a következő napokban nem mutatkozik előrelépés az ukrajnai béke folyamatában, Trump valószínűleg azt fogja nyilatkozni, hogy a részünkről ennyi volt.


Ha a béke nem valósul meg az orosz-ukrán konfliktusban, "úgy vélem, az elnök elérkezik arra a pontra, amikor azt mondja: ennyi volt" - nyilatkozta Marco Rubio amerikai külügyminiszter pénteken Párizsban. Hozzátette: "a közeljövőben meg kell fontolni, hogy lehetséges-e a béke helyreállítása Ukrajnában."

"A következő napok során mérlegelnünk kell, hogy a béke elérése lehetséges-e vagy sem. Amennyiben nem, akkor új irányba kell lépnünk, mivel az Egyesült Államoknak más fontos prioritásai vannak" - idézte az AFP hírügynökség az amerikai diplomácia vezetőjét, aki a párizsi Le Bourget repülőtéren tartott sajtótájékoztatót.

Rubio csütörtökön Emmanuel Macron államfő és Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott oldalán egész napos megbeszéléssorozaton vett részt a francia elnöki hivatalban Kijev szövetségeseivel az ukrajnai helyzetről.

Marco Rubio a párizsi megbeszélések után így nyilatkozott: "Hiszem, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország támogatása kulcsfontosságú lehet számunkra. Ez elősegítheti a folyamatok előmozdítását, és közelebb vihet minket a megoldásokhoz. Az ötleteik rendkívül hasznosak és építő jellegűek voltak számomra."

"Készen állunk arra, hogy támogassuk önöket, amint önök készen állnak a béke megteremtésére, de nem kívánjuk hetekig vagy hónapokig fenntartani ezt az erőfeszítést" - emelte ki, hangsúlyozva, hogy ez a konfliktus, amely 2022 februárjában indult Ukrajna orosz inváziójával, "az európai kontinens szívében zajlik".

Marco Rubio kifejtette: "Amennyiben ez nem kivitelezhető, és olyan távolságra vagyunk egymástól, hogy a béke nem valósulhat meg, akkor valószínű, hogy az elnök elérkezik arra a pontra, amikor azt mondja: ennyi volt." Továbbá hangsúlyozta: "Ezért rendkívül sürgős, hogy gyorsan meghatározzuk, és most napokban gondolkodom, hogy lehetséges-e a béke megvalósítása néhány hónapon belül."

A külügyminiszter megjegyezte azt is, hogy Donald Trump amerikai elnök "rengeteg időt és energiát szánt" a közvetítésre, hozzátéve, hogy a békemegbeszélések fontosak ugyan, azonban "sok más fontos dolog is van, amelyek legalább ennyi, ha nem több figyelmet igényelnek".

Donald Trump januári hivatalba lépése óta aktívan próbálja előmozdítani a kapcsolatokat Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, célja pedig a gyors tűzszünet kialakítása Ukrajnában. Jelenleg azonban a tárgyalások stagnálnak, miközben az európai országok hetek óta aggodalommal figyelik, hogy az Egyesült Államok és Oroszország közötti egyeztetésekből kiszorulhatnak.

A francia elnöki hivatal tájékoztatása szerint a mintegy harminc országból álló "önkéntesek koalíciója" Franciaország és az Egyesült Királyság vezetésével egy jövőbeli békemegállapodás részeként Kijevnek nyújtandó "biztonsági garanciák" létrehozásán dolgozik, beleértve egy esetlegesen Ukrajnába telepítendő katonai erőt, amelynek célja a békekötést követően a tűzszünet garantálása és Oroszország újabb támadásainak megakadályozása. A koalícióban való részvételhez az európai országok egy része azonban amerikai biztonsági hálót követel, míg Moszkva jelezte, hogy számára vörös vonalat jelent egy többnemzetiségű katonai kontingens jelenléte Ukrajnában.

A hírforrás szerint...

Related posts