Román elnökválasztás: pénteken indul a választási kampány izgalmas időszaka.

Az elnökválasztás május 4-én esedékes első fordulójában összesen 11 jelölt áll rajthoz. Ebből hét különböző párt, illetve pártszövetség képviseli magát, míg négy független jelölt is ringbe száll. Érdekesség, hogy közülük csupán hárman vannak, akik még sosem próbálkoztak az elnöki poszt elnyerésével - számolt be az MTI.
Romániában a köztereken egyre inkább eltűnnek a választási kampány jelképei: a közelgő elnökválasztásra aspiráló jelölteknek csütörtök éjfélig el kell távolítaniuk a hónapokkal ezelőtt kihelyezett molinókat és óriásplakátokat. Így a városok arculata tisztábbá válik, és a figyelem a politikai hirdetésekről a közelgő választásokra összpontosulhat.
ezek megsértése súlyos pénzbírságot von maga után. A kampány idején csak a polgármesteri hivatalok által erre a célra kijelölt helyeken szabad plakátolni, minden jelölt csak egyetlen plakát kihelyezésére jogosult, amelynek egyetlen mérete sem haladhatja meg a fél métert. A plakátokon nem szabad a román nemzeti lobogóra emlékeztető színkombinációt használni, tilos plakátokat kiragasztani a hidak és alagutak tartóoszlopaira, a közúti jelzőtáblákra és a közhasznú hirdetési felületekre.
A kampányidőszak alatt a rádió- és televízióműsorokra új, szigorúbb előírások lépnek életbe. A közszolgálati média ingyenesen kínálja fel azonos terjedelmű műsoridőt minden olyan államfőjelölt számára, aki ezt kéri, míg a magántársaságok ezt díjazás ellenében teszik. Fontos megjegyezni, hogy választási hirdetéseket kizárólag a választási műsorok keretein belül lehet közvetíteni.
A hatóság csütörtöki közleményében is felhívta a figyelmet arra, hogy a kampányidőszakban minden politikai hirdetésnek tartalmaznia kell a jelölt információs "címkéjét", függetlenül attól, hogy milyen médiumban terjesztik. Az információs címkén kötelező tüntetni, hogy - fizetett vagy önkéntes - politikai hirdetésről van szó, tartalmaznia kell a jelölt nevét és elérhetőségét, a jelölt AEP-nél bejegyzett pénzügyi megbízottjának kódját, egy nyilatkozatot a kampányfinanszírozási törvény betartásáról, de azt is fel kell tüntetni, ha a hirdetés terjesztésekor bizonyos célközönség elérésére irányuló technikát alkalmaztak.
Ha az elnökválasztás első fordulójában egyik jelölt sem kapja meg a névjegyzékben szereplő választópolgárok több mint felének (csaknem 9 millió állampolgárnak) a támogatását, az államfői tisztség sorsa a két legjobban szereplő jelölt között dől el a május 18-án megrendezendő második fordulóban.