Rekordáron keltek el az "emberség kellékei" a Radnóti Színházban, ahol a művészet és az emberi értékek találkozása különleges pillanatokat teremtett.


Az emberség eszközeinek sikerét semmi sem tükrözi jobban, mint az a tény, hogy a kínálat többsége a kikiáltási ár kétszereséért talált gazdára. A legkiemelkedőbb árverésen a "Gondnok" című produkcióban látható aranyozott Buddha-szobor kelt el, de szintén figyelemre méltó áron talált új otthonra az "Ádám almái" című előadásban szereplő Lambert macska, amelyhez Csomós Mari szövegkönyve is tartozott. Rekordáron cserélt gazdát Alföldi Róbert "III. Richárd" előadásában használt jobbkéz-sínje és koronája, valamint az a sokat megélt színházi szék is, amely 35 éven át szolgálta a Radnóti Színházat.

Az esemény során Kováts Adél, a Radnóti Színház igazgatója szívből köszönte meg minden licitálónak, hogy részt vettek a gyűjtésben, ezzel is hozzájárulva ahhoz a társadalmi felelősségvállaláshoz, amelyet a színház az előadások keretein túl is aktívan képvisel. Az online aukció, ahol "a színházi kellékek az emberség eszközeivé váltak", a Radnóti Színház és a már két éve partner Publicis Groupe ügynökség közös munkájaként jött létre.

Ennek köszönhetően a Magyar Élelmiszerbank Egyesület, az Utcáról a Lakásba Egyesület és az InDaHouse Egyesület összesen 1,5 millió forint támogatáshoz jutott. Ahogyan Kováts Adél fogalmazott, "ezek az egyesületek azokat az ügyeket képviselik, amelyek az Én, Daniel Blake-ben is megjelennek. Az előadás tűpontos látleletet ad a társadalmunkról, és megható módon foglal állást a társadalom perifériájára szorult emberek szolidaritása mellett."

Nagygyörgy András, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület elnöke elárulta, hogy naponta 28 ezer kilogramm élelmiszer érkezik az áruházaktól és vendéglátóipari egységektől, amelyeket azonnal, még aznap eljuttatnak az ország négyszáz különböző helyszínére, más szervezetek közreműködésével. Emellett hangsúlyozta, hogy az aukción összegyűlt pénzösszeg lehetővé teszi több mint négyezer élelmiszercsomag célba juttatását.

Az Utcáról a Lakásba Egyesület képviseletében az eseményen részt vett Rácz Viktória, aki a kommunikációért és adományszervezésért felelős koordinátor, valamint Orosz Annamária, a szociális munkás. Az egyesület már 13 éve elkötelezetten dolgozik azon, hogy Magyarországon minél több ember számára biztosítson lakhatást. Céljaik között szerepel, hogy a hajléktalanok számára szociális bérlakásokat, míg a szociális szegénységben élőknek megfizethető lakhatást kínáljanak. Ezen kívül segítséget nyújtanak a munkakeresés és -vállalás terén is. A közelmúltban elindított menekültprogramjuk keretében, az ukrán háború eszkalálódása óta, több mint 800 embernek nyújtottak támogatást.

A 2014 óta aktívan működő InDaHouse Egyesület alapító elnöke, Benkő Fruzsina, elmondta, hogy a borsodi kistelepüléseken élő, mélyszegénységben felnövő roma gyermekek számára szerveznek foglalkozásokat. Céljuk, hogy ezeket a fiatalokat egészen a tanulmányaik befejezéséig támogassák és figyelemmel kísérjék fejlődésüket. Egyesületük tevékenysége a társadalmi szolidaritás szellemében zajlik, amelyet az adományok és az önkéntesek önzetlen munkája alapoz meg. Fruzsina végül köszönetét fejezte ki, hiszen tudja, hogy a színházak is komoly kihívásokkal néznek szembe. Mégis, a Radnóti Színház kreatív módon képes volt arra, hogy "a semmiből létrehozva" jelentős támogatást nyújtson három különböző szervezetnek.

Related posts