Rákellenes világnap: Évente körülbelül 13 ezer ember veszti életét rákos megbetegedés következtében hazánkban. A szűrővizsgálatok jelentős szerepet játszanak a korai felismerésben és a gyógyulás esélyeinek növelésében.


Évente nagyjából 35 ezer új betegnél diagnosztizálnak onkológiai megbetegedést Szlovákiában a Nemzeti Egészségügyi Információs Központ (NCZI) adatai alapján. A rákban elhunytak száma pedig körülbelül 13 ezerre tehető éves szinten. A központ továbbra is a szűrőprogramok fontosságát hangsúlyozza.

2022-ben 34 910 rosszindulatú daganatot diagnosztizáltak, ami figyelemre méltó emelkedést mutat a 2001-es évhez képest, amikor csupán 21 498 esetet regisztráltak. Ez a szám 62%-os növekedést jelent a diagnosztizált daganatok tekintetében. Az onkológiai betegek többsége a 75 éves és annál idősebb korosztályhoz tartozik, őket követik a 60-74 évesek, majd a 45-59 évesek csoportja.

A jövőben is folytatódni fog a rosszindulatú daganatok diagnosztizált esetszámának emelkedése.

A cél az egészséges nők és férfiak megszólítása. Az a tény, hogy például a citológiai elváltozással diagnosztizált nők száma növekszik, annak is az eredménye, hogy egyre többen vesznek részt a szűrővizsgálatokon. Az időben diagnosztizált megbetegedés pedig növeli a gyógyulás esélyeit.

Jelenleg két új szűrőprogram fejlesztése zajlik, amelyekhez az NCZI adatgyűjtési tevékenységei is kapcsolódnak. Az egyik program a tüdőrák kiszűrésére, míg a másik a prosztatarák korai felismerésére összpontosít.

A prosztatarákszűrés kísérleti projektjét idén elsőként Besztercebánya megye vezeti be a gyakorlatba. A tüdőrákszűrés elindítását a következő évre tervezik, először Pozsony és Nyitra megyében, majd fokozatosan máshol is.

Általánosan ide tartozik a rosszindulatú bőrrák, a vastagbél- és végbélrák, a mellrák, a prosztatarák, valamint a légcső- és tüdőrák.

Related posts