Rendkívül komoly kihívások várnak a magyar válogatottra, de vajon mi az a kulcs, ami lehetővé tenné számunkra, hogy négy évtized után végre részt vehessünk a világbajnokságon?

A magyar labdarúgó-válogatott a 2026-os világbajnokság európai selejtezőcsoportjában a Portugália és Dánia Nemzetek Ligája-negyeddöntő győztesével, valamint Írországgal és Örményországgal egy csoportban szerepel. Már az első pillantásra is nyilvánvaló, hogy Marco Rossi csapatának nem lesz könnyű dolga. Ráadásul tavasszal egy fontos Nemzetek Ligája osztályozó mérkőzés vár rájuk Törökország ellen, így a mieink csak ősszel kezdhetik meg a selejtezők izgalmas sorozatát.
A sorsolást követően a szövetségi kapitány úgy nyilatkozott a közmédiának, örül, hogy négycsapatos csoportba került a válogatott, így van lehetőség két felkészülési találkozóra a selejtezőket megelőzően. A negyedik kalapból érkező Örményországról úgy fogalmazott, nem teljesített jól az elmúlt időszakban, így a válogatottnak mindkét mérkőzését meg kell nyernie, ha "valóra akarjuk váltani az álmunkat".
Nem mondható, hogy a két válogatottnak régre nyúló történelme van egymás ellen, mindössze egyszer játszottunk az örményekkel: 2004. február 18.-án a magyar válogatott Szabics Imre és Lisztes Krisztián góljaival 2-0-ra győzött egy Cipruson rendezett barátságos mérkőzésen. Ebből messzemenő következtetéseket nem tudunk levonni, ám megnézve ellenfelünk formáját, nincs okunk aggodalomra. Az örmények a C ligában szerepeltek a Nemzetek Ligájában, ahol a 4. csoportban Lettországot és Feröer-szigeteket is megelőzve a második helyen végeztek, a csoportot Észak-Macedónia nyerte. Örményország hat mérkőzésből kettőt megnyert, egy döntetlen mellett pedig háromszor is kapitulált, így a B ligába való feljutásért az Eb meglepetéscsapatával, Grúziával játszhat.
A harmadik kalapból érkező Írország ellen friss emlékek élnek bennünket, hiszen az Európa-bajnokságot megelőző felkészülési mérkőzés során 2-1-es vereséget szenvedtünk el Dublinban. Ez a találkozó különösen fájó volt, mivel ezzel a meccsel zárult le a magyar válogatott 14 mérkőzésből álló veretlenségi sorozata. Az írek a Nemzetek Ligájában nem brillíroztak, csoportjukat a B ligában a harmadik helyen zárták, jelentős hátrányban Anglia és Görögország mögött. A Finnország ellen elért két győzelmük nem volt túlságosan meggyőző, hiszen idegenbeli mérkőzésük 2-1-es, míg hazai összecsapásuk 1-0-ás eredménnyel zárult.
A szigetországiak legértékesebb játékosa Evan Ferguson, a Brighton csatára, aki a mértékadó Trasnfermarkt szerint 45 millió eurót ér. Az írek kapuja, akárcsak a mieinké, stabil kezekben van, ugyanis a Liverpool kapusa, Caoimhin Kelleher védi. Ferguson és Kelleher mellett a védelem jobbszélén játszó Matt Dohertyre és az Ipswich csatárára, Sammie Szmodicsra lesz majd érdemes figyelni az egymás elleni mérkőzéseken.
Ez a párharc nehéz lesz, tudjuk, hogy fizikális együttesről van szó, amely veszélyes, főleg rögzített helyzetekben, de nagyon sokat tudunk róluk, így majd jól fel tudunk készülni erre a mérkőzésre
- fogalmazott Marco Rossi az írekkel kapcsolatosan.
Azt egyelőre még nem tudjuk, hogy Portugália, vagy Dánia kerül-e a mieink mellé az első kalapból, de ha szigorúan a papírformára támaszkodunk, akkor előbbire tennénk le a voksunkat.
A közelmúlt eseményei alapján a legélénkebb emlékek Portugáliával kapcsolatban az Európa-bajnokságokhoz köthetők. Legutóbb 2021-ben a Puskás Arénában találkoztunk velük, és kezdetben jól tartottuk magunkat, de a mérkőzés végére sajnos elfogyott a szufla, így 3-0-s vereséggel zártuk a találkozót Cristiano Ronaldo csapata ellen. 2016-ban, az Eb során egy emlékezetes összecsapást vívtunk, ahol 3-3-as döntetlennel zártuk a meccset, ami csoportgyőzelmet hozott nekünk. A portugálok, akik a harmadik helyen továbbjutottak, végül megnyerték a tornát, miután a döntőben legyőzték Franciaországot. E két mérkőzés között világbajnoki selejtezők során is összecsaptunk, ahol idegenben 3-0-ra, itthon pedig 1-0-ra maradtunk alul a portugál válogatottal szemben.
A portugál válogatott kiemelkedő teljesítménnyel zárta a Nemzetek Ligája csoportkörét, hiszen utcahosszal nyerték meg az A jelű négyest. A csapat 14 pontot gyűjtött, 4 győzelemmel és 2 döntetlennel zárva a csoportot, összesen 13 rúgott és csupán 5 kapott góllal. Csoportgyőzelmüknek köszönhetően a következő kihívás Dánia ellen vár rájuk a negyeddöntőben. A csoportkör statisztikái szerint Cristiano Ronaldo vezeti a góllövőlistát 5 betalálással, míg Bruno Fernandes a 10. helyen végzett 2 góljával. A portugál keret összértéke a Transfermarkt adatai szerint 818 millió euróra rúg, a legértékesebb játékos pedig az AC Milan csatára, Rafael Leao, akinek piaci értéke 75 millió euró. Az összesített teljesítmény és a csapat értéke egyértelműen mutatja, hogy Portugal a futball világában komoly erővel bír.
A dán válogatott ellen a magyar csapatnak már egy évtizede nem volt mérkőzése, hiszen legutóbb 2014-ben találkoztak, amikor Debrecenben egy felkészülési meccsen 2-2-es döntetlennel zárult a találkozó. Tétmérkőzés keretein belül legutóbb a 2010-es világbajnoki selejtező során mérkőztek meg, ahol hazai pályán gól nélküli döntetlent játszottunk, míg idegenben Buzsáky Ákos gyönyörű góljával 1-0-ra diadalmaskodtunk az északi csapat ellen.
Dánia a Nemzetek Ligája 4. csoportjában 6 mérkőzés során 8 pontot szerzett, ami fele annyi, mint amit a csoportgyőztes Spanyolország elért. Ennek ellenére a dánok sikeresen megelőzték Szerbiát és Svájcot a verseny során. Bár a csapat nem büszkélkedhet világsztárokkal teli kerettel, együttműködésük és összeszokottságuk figyelemre méltó teljesítményt eredményezett. A dán válogatott keretének összértéke 402 millió euróra rúg, a legértékesebb játékosuk pedig a Manchester United csatára, Rasmus Hojlund, akinek piaci értéke 65 millió euró.
Marco Rossi a közmédiának elmondta, Dánia és Portugália közül az előbbit választaná, nem azért, mert gyengébb lenne, hanem mert a magyar csapat talán jobban tud alkalmazkodni egy észak-európai ország együtteséhez, jobb helyzetből kezdheti a találkozót.
Összegzésként elmondható, hogy nem panaszkodhatunk, bár a negyedik kalapos ellenfelek között akadhatnának könnyebb lehetőségek is. Ráadásul Írországot sem szabad alábecsülni – ezt sajnos a saját tapasztalataink is igazolják az idei év folyamán. Azonban szinte biztosra vehető, hogy ha komolyan szeretnénk versenyezni a csoportelsőségért (ami közvetlen kijutást jelentene a világbajnokságra), akkor nem engedhetjük meg magunknak, hogy pontokat veszítsünk sem Írország, sem pedig Örményország ellen.
A csoportgyőzelemhez kisebb csoda kéne, akár Portugália, akár Dánia kerül a magyarok csoportjába, de nagyon nem mindegy, melyik együttessel játszunk majd. Stílusát tekintve a dán válogatott közelebb áll a mieinkhez, inkább csapatként képesek jó játékra, egy-egy játékost leszámítva nincsenek igazi klasszisaik, Portugália viszont több poszton is képes világsztárokkal felállni.
Marco Rossi csapata az utóbbi években kiemelkedett azzal, hogy a nála erősebb riválisok ellen is képes volt magas színvonalú játékot nyújtani, de 2024-ben ezt a teljesítményt sajnos ritkábban láthattuk. A portugálok ellen leginkább abban reménykedhetünk, hogy "minden rossz széria egyszer véget ér". Dánia ellen viszont úgy tűnik, hogy a csapatunk esélyei egyenlőek lehetnek.
Az biztos, hogy a vb-selejtezőkön nem fog beleférni, hogy olyan játékosokat hívjon be Rossi, akik nem játszanak a klubcsapatukban, emellett nagy hangsúly lesz a helyzetkihasználásunkon is. A Nemzetek Ligája utolsó fordulóiban ez komoly problémát okozott, így a Sallai, Szoboszlai, Varga Barnabás hármason extra nyomás lesz.
A középpályásoknak kulcsszerepet kell játszaniuk a támadásokban, így csökkentve a terhet Szoboszlai válláról, aki a játék szervezéséért felel. Emellett elengedhetetlen, hogy a védelem szilárdan állja a sarat, és minimálisra csökkentse az ellenfelek gólkísérleteit. Be kell látni, hogy a magyar válogatott nem az a csapat, amelyik könnyedén 3-4 gólra lenne képes a vele egy szinten lévő vagy annál erősebb ellenfelek ellen. Reális célként a csoport második helyére aspirálhatnak Szoboszlaiék, míg a pótselejtezőben bármi megtörténhet.