"Itt olyan kokainszállítmányok érkeznek, amelyek még évekkel ezelőtt is hihetetlennek tűntek volna" - a hamburgi kokainkikötő.

Vámosok a hamburgi kikötő vámvizsgálati hivatalában tartották a sajtótájékoztatót, ahol bejelentették a 2021. február 24-én történt kiemelkedő mennyiségű kábítószerfogást. A rendezvény során a hatóságok részletezték a nyomozás eredményeit és a fogás jelentőségét. - Fotó: Bodo Marks / DPA / AFP
Egy Paraguayból Hamburg kikötőjébe tartó teherszállító hajón hatalmas, 16 tonnás kokainrakomány rejtőzött, amelyet közel 1700 konzervdobozba rejtettek el. A szállítmány egy holland címet célozott meg, de a történtek után csak a Rotterdamban működő importcég vezetőjét sikerült elfogni, míg a csempészek nyomára nem bukkantak. 2021-ben a német rendőrség bejelentette, hogy sikeresen végrehajtotta Európa történetének legnagyobb kokainnal kapcsolatos akcióját.
Ez az ügy csupán a jéghegy csúcsát jelenti, és az utóbbi évek eseményei azt mutatják, hogy Németország szerepe a nemzetközi drogkereskedelemben egyre inkább megerősödik. 2018 és 2023 között drámaian megnőtt a lefoglalt kokain mennyisége az ország területén, ami párhuzamosan azt a benyomást is kelti, hogy a németekre jellemző korrupcióellenes kép már nem olyan erős, mint korábban. De vajon milyen módon jut el a kokain a kikötőkből a szárazföldi piacokra?
A drogprobléma egyre súlyosbodó mértéke a korrupció gyanúját keltő esetek számának emelkedésében is tükröződik. „A hamburgi kikötőinfrastruktúrába a drogkereskedelem beszivárgását tapasztaljuk, ahol rendőrök információkért cserébe megvesztegethetők. Nemrégiben egy ügyész bírósági eljárására került sor, mivel állítólag információkat szivárogtatott ki egy kokaincsempész-hálózat számára” – nyilatkozta április végén a Guardiannek Daniel Brombacher, a Nemzetközi Szervezett Bűnözés Elleni Globális Kezdeményezés (OCCRP) európai irodájának vezetője.
Mint utólag kiderült, az évekkel ezelőtti nyomozás lassúságában is fontos szerepet játszott, hogy a csempészek találtak maguknak legalább egy olyan beépített embert, aki összejátszott a drogkereskedőkkel, és rendszeresen szivárogtatott nekik kulcsfontosságú információkat. A paraguayi szállítmányhoz köthető bűncselekmény ügyében eljáró vezető ügyészt azzal vádolták meg tavasszal a hamburgi bíróságon, hogy annak a drogcsempész bandának a fizetési listáján szerepel, ami ellen vádat kellett volna emelnie.
A vád szerint Yashar G. összejátszott az elkövetőkkel, legalább 65 ezer eurót (kb. 26,3 millió forintot) fogadott el 2020 júniusa és 2021 márciusa között azért, hogy kiszivárogtassa a csempészeknek az ellenük zajló nyomozás részleteit. Nyomozati dokumentumokat, házkutatási terveket, sőt teljes aktákat adott át bűnözőknek.
Az ügy bonyolultságát tovább fokozta, hogy amikor a rendőrség végre lecsapott a hamburgi drogkészletre, a legfontosabb gyanúsítottak már rég Dubajba szöktek. Yashart azzal gyanúsítják, hogy titkos információkat juttatott el más bűnszervezetekhez, ám ő határozottan tagadja ezeket a vádakat. Az ügyvédje szerint a valódi szivárogtató egy rendőr lehetett, és Yashar G. ügyében csupán példát kívánnak statuálni. Állítása szerint a vádak nem megalapozottak, és úgy tűnik, hogy csak "egymáshoz illesztett kirakós darabokból" próbálták összerakni az ügyet, valós bizonyítékok nélkül – írja a Süddeutsche Zeitung.
Az Európai Unió harmadik legfontosabb kikötője Hamburg, amely a drogkereskedők körében a rotterdami és antwerpeni kikötők mellett a legkeresettebb célponttá vált. Az Europol legfrissebb jelentése szerint a közel kétmilliós lakosú német város nem csupán a tengeri kereskedelem szempontjából jelentős, hanem a kábítószer-kereskedelem terén is aggasztó trendeket mutat. Belgiumban és Hollandiában már régóta jelen van a drogprobléma, hiszen a két kikötőben összesen 175 tonna kokaint foglaltak le a hatóságok 2023-ban, ami 10 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Hamburg esetében azonban a helyzet még drámaibb: itt a lefoglalások mértéke ötödére nőtt, ami ötszáz százalékos emelkedést jelent.
2022-ben csupán 6, 2023-ban már 35 tonna kokainra csaptak le a német hatóságok.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a kikötő biztonsági rendszere már elavult, csupán egy statikus szkenner áll rendelkezésre, amely naponta legfeljebb 180 konténert képes átvizsgálni. Ráadásul vasárnaponként ez a rendszer egyáltalán nem működik.
Bár 2024-re Hamburgban csökkent a lefoglalt kábítószerek mennyisége, a drogszállítmányok beáramlása továbbra is töretlen. Észak-Németország kisebb kikötőiben a csempészek egy különös, úgynevezett parazita módszert alkalmaznak, amely során a kábítószert tartályokban a teherszállító hajók külső részére rögzítik. A célállomáson pedig a drogkereskedők által megbízott búvárok várakoznak, hogy leszedjék és titkos helyre szállítsák a csempészárut.
Az NDR legutóbbi jelentése szerint múlt csütörtökön a német hatóságok brit kollégáik segítségével súlyos drogfogásra bukkantak Southampton kikötőjében: összesen 3,6 tonna kokaint foglaltak le. A drogot ügyesen egy hűtőkonténerben, banánosládák közé rejtették el a csempészek. A hatóságok nem siettek a rajtaütéssel; a konténert először hagyták kirakodni, majd a rendőrök követni kezdték a gyanús egyéneket, akik végül Winsen an der Luhe város egyik raktárába vezettek. Itt hat embert vettek őrizetbe. A lefoglalt drogszállítmány utcai értéke közel 90 millió euróra, azaz körülbelül 36 milliárd forintra rúg.
A Guardian jelentése szerint a növekedés nem csupán gazdasági előnyökkel jár, hanem a hamburgi kikötőben is felerősítette a korrupciós ügyek számát. A kikötői dolgozók, beleértve a hajók legénységét, biztonsági őröket és kamionsofőröket, összejátszanak a bűnbandákkal, lehetővé téve, hogy a kábítószerrel megrakott szállítmányok észrevétlenül mozogjanak. Idén például két kikötői munkatárs is rács mögé került, miután napvilágra került, hogy több mint 500 kilogramm Ecuadorból érkező kokain szállításában voltak közreműködők.
Németországban a kokainkereskedelem és a hozzá kapcsolódó pénzmosás csak úgy működhet, ha a köztisztviselőket és más segítőket megvesztegetik. A nyomozók azonban elsősorban a bűnszervezetek tagjaira koncentrálnak.
„A Maastrichti Egyetem szakértője, Robin Hofmann hangsúlyozta, hogy ahogyan Hollandiában már megtették, Németországban is szükséges lenne a nyomozás kiterjesztése olyan közreműködőkre - mint ügyvédek, helyi politikai szereplők és pénzügyi tanácsadók - akik lehetővé teszik a szervezett bűnözés működését, miközben profitálnak belőle. A helyzet súlyosságát jól tükrözi, hogy a Hamburger Abendblatt beszámolója szerint június 15-én egy drogsegélyközpont munkatársát is bíróság elé állították kábítószer-terjesztés vádjával.”
Németországban a kokainprobléma egyre égetőbbé válik. "A jelenlegi kokainszállítmányok olyan mennyiségűek, hogy öt vagy tíz évvel ezelőtt még elképzelhetetlennek tűntek" - nyilatkozta Oliver Erdmann, a hamburgi rendőrség drogügyi nyomozója a Spiegelnek, amely részletesen foglalkozik a témával 2024 őszén.
A német hatóságok 2013-ban a drogkereskedelem elleni harc során összesen egy tonna kokaint foglaltak le az ország területén. Ezt követően a lefoglalások mértéke folyamatosan növekedett: 2016-ra már öt tonna, 2019-re pedig tíz tonna kokain került a hatóságok kezébe. 2022-re ez a mennyiség 20 tonnára emelkedett, és 2023-ra a lefoglalt kokain mennyisége drámai módon 43 tonnára nőtt. A nyomozók becslése szerint a lefoglalt szállítmányok a teljes kokainkereskedelem harminc százalékát képviselhetik. Más források szerint azonban a hatóságok csupán a nemzetközi kereskedelemben megjelenő kokain tizedét tudják elfogni, ami arra utal, hogy a probléma mértéke sokkal nagyobb, mint amit a lefoglalások száma sugall.
A Spiegel beszámolója alapján a kokain ára az elmúlt évtizedben gyakorlatilag stagnált, szinte alig észlelhető változásokkal.
Minél több kábítószert foglal le a német rendőrség, annál nagyobb mennyiség talál utat a piacra, mintha egy végtelenül szivárgó edény lenne.
Miután a holland hatóságok jelentős, több százmillió eurós összeget fektettek az ország kikötőinek biztonsági fejlesztésébe, a bűnszervezetek új célpontokat keresve Franciaország, Spanyolország, Portugália és a balti államok kikötői felé vették az irányt.
A kokain korábban Németországban „elit drogként” volt számon tartva, melyhez viszonylag alacsony számú haláleset kapcsolódott, így a közvélemény és a politikai elit is meglehetősen elnézően viszonyult hozzá. Azonban a helyzet mára drámai változáson ment keresztül: a kokain széles körben elterjedt, és az erőszakos bűncselekmények számának növekedése egyre inkább felhívta a hatóságok figyelmét. Holger Münch, a német Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) vezetője hangsúlyozta, hogy „a kokain rohamosan terjed” az országban, és a 2024-es bűnügyi statisztikák alapján egy év alatt közel 5 százalékkal nőtt a droghoz köthető bűncselekmények száma.
Közben egyre gyakoribbá válik, hogy a drogcsempészek egyre bátrabbak, és rendőröket, ügyészeket figyelnek vagy akár meg is fenyegetnek. A német hatóságok emiatt aggódnak, hogy ez a helyzet olyan körülményekhez vezethet, mint Hollandiában, ahol a drogbandák korábban újságírókat és ügyvédeket is megtámadtak.
Peter R. de Vries újságírót 2021-ben lőtték fejbe Amszterdam utcáin, miután a Ridouan Taghi holland-marokkói drogbáró és bűnbandája elleni per koronatanújának tanácsadójaként is szerepet vállalt. Derk Wiersumot, ugyanennek a koronatanúnak az ügyvédjét pedig még 2019-ben gyilkolták meg fényes nappal szintén a holland városban.
"Németország számára rendkívül nehéz szembenézni a szervezett bűnözés problémájával, és jelenleg is nagyrészt tagadásban él" - nyilatkozta Zora Hauser kriminológus a Guardiannek. Hauser a közelmúltban könyvet publikált, amely a szicíliai klánok visszaszorulásáról és a drogkereskedelem irányítását átvéve, különösen brutális módszereiről ismert 'Ndrangheta olasz bűnszervezet németországi tevékenységét tárgyalja. A kokain hirtelen megjelenése csak tovább hangsúlyozza ezt a problémát, amelyet eddig nehezen akartak elismerni.
"Itt mindez egybeesett: a szétszórt rendfenntartás, a politikai felelőtlenség, a gyenge jogi keretek - különösen a pénzmosás vonatkozásában - és a túlzó adatvédelmi intézkedések együttese Németországot a bűnszervezetek kedvelt otthonává formálta" - nyilatkozta.