Növekedés: az elemzők szerint jelentős teljesítményt valószínűsítenek.

A Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai alapján a magyar gazdaság teljesítménye a 2024. negyedik negyedévben 0,5 százalékkal nőtt az előző negyedévhez viszonyítva. Ezzel a számadatok szerint véget ért a technikai recesszió, amely a megelőző két negyedév visszaesését követően következett be - tájékoztatott az MBH Elemzési Centrum.
- Magyarország bruttó hazai termékének volumene 0,4 százalékkal nőtt nyers adatok alapján az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonálisan és naptárhatással igazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,2 százalékos volt a növekedés. Az adatok 0,1 százalékponttal kedvezőbben alakultak, mint vártuk és felülmúlták a piaci várakozásokat is - írta Balog-Béki Márta, szenior tőkepiaci elemző és Árokszállási Zoltán, az Elemzési Centrum igazgatója.
A statisztikai hivatal közleménye szerint az éves szintű növekedéshez a szolgáltatások együttes teljesítménye járult hozzá míg a bővülést a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar csökkenő teljesítménye visszavette.
Tavaly a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,5, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,6 százalékkal meghaladta az előző évit.
A szakértők, a bizonytalansági tényezők ellenére, optimistán tekintenek a következő negyedévekre, és érdemi gazdasági fellendülést jósolnak Magyarország számára. Ennek következtében 2025 végére akár négy százalék körüli éves reál GDP növekedés is reális célnak tűnik.
Ugyanakkor mivel az idei év első felében az éves indexek a várt érdemi kilábalás mellett is relatíve alacsonyak maradhatnak (amiben közrejátszik a viszonylag magas tavalyi első negyedéves bázis is), ezért összességében 2025-re éves átlagban 2,5 százalék körüli növekedés tűnik elérhetőnek. Jövő év elejére pedig nem kizárt, hogy öt százalék körüli éves reálnövekedési indexet lássunk, aminek következtében jövőre éves átlagban négy százalék feletti növekedés sem tűnik ebben a pillanatban lehetetlennek.
A fogyasztás növekedését több tényező is segíti. Egyrészt a reálbérek folyamatos emelkedése kedvez a vásárlási kedv fokozódásának. Emellett az állampapírokhoz kapcsolódó kifizetések egy részének fogyasztásra való fordítása, valamint az önkéntes nyugdíjpénztárak adómentes felhasználása szintén hozzájárulhat a gazdasági aktivitás élénkítéséhez. A munkáshitel konstrukciók, továbbá az év második felétől várható családi adókedvezmény emelése is pozitívan befolyásolják a fogyasztást. Fontos azonban, hogy a fogyasztás növekedése mellett a beruházások is stabilizálódjanak. Ebben a Demján Sándor-program keretében bejelentett hitel-, lízing- és tőkeprogramok jelentős szerepet játszhatnak. Ugyanakkor a külpiaci kereslet fellendülése is elengedhetetlen a beruházások fellendítéséhez, hiszen megfelelő kereslet nélkül a jelenlegi alacsony kapacitáskihasználtság mellett nehezen képzelhető el a beruházások dinamikus növekedése.
A szakértők hangsúlyozták, hogy elengedhetetlen lenne, ha az év második felében valódi fellendülés indulna el az ipari szektorban is.
Bár a német gazdaság mélyebb strukturális gondjait nem lehet csupán fiskális lazítással orvosolni, egy ilyen irányváltás kedvező hatással lehetne a magyar növekedési perspektívákra. Az új amerikai gazdaságpolitikai intézkedésekkel kapcsolatban is számos kérdés merül fel. Ugyanakkor, noha kétségtelen, hogy a vámok negatívan befolyásolhatják a növekedési lehetőségeket, Donald Trump elnöksége akár pozitív következményekkel is járhat, ha a kedvező politikai kapcsolatok konkrét gazdasági előnyöket biztosítanak Magyarország számára.