Nemzetközi hírek szerint Klaus Iohannis lemondása a növekvő nyomás hatására vált valósággá.

Klaus Iohannis elnök lemondásának híre villámgyorsan bejárta a nemzetközi médiát, és a kommentátorok azonnal rámutattak arra, hogy ez a lépés egy rendkívül összetett politikai háttérben zajlik.
Klaus Iohannis, Románia elnöke, aki már amúgy is a hivatali ideje végéhez közelít, hétfőn lemondott. A döntés hátterében a szélsőjobboldali ellenzéki parlamenti pártok felfüggesztési kezdeményezése áll, számolt be róla a Reuters.
Az Ukrajnával határos EU- és NATO-tagállamban tavaly komoly politikai zűrzavarok léptek fel, amikor a viszonylag ismeretlen Călin Georgescu, aki a NATO kritikáiról ismert szélsőjobboldali figura, megnyerte az elnökválasztás első körét. Az orosz beavatkozásra vonatkozó vádakat követően – amelyeket Moszkva határozottan cáfolt – a román alkotmánybíróság végül érvénytelenítette az egész választási folyamatot, ahogyan azt a Reuters is beszámolta.
Az alkotmánybíróság kimondta, hogy Klaus Iohannis, akinek második és egyben utolsó mandátuma december 21-én járt le, hivatalában marad, amíg utódját meg nem választják. Az államelnök-választás két fordulóját május 4-én és 18-án tartják, idézi a hírügynökséget a News.ro.
Januárban három szélsőjobboldali ellenzéki párt, amelyek a parlamenti helyek 35%-át birtokolják, indítványt terjesztettek elő Iohannis menesztésére. Mivel az indítványt szavazásra kell vinni, és Iohannis népszerűsége rendkívül alacsony, elemzők szerint előfordulhat, hogy a főbb Európa-párti pártok néhány képviselője is támogathatja a szélsőjobboldaliak felfüggesztési javaslatát – emeli ki a Reuters.
A Reuters jelentése szerint a három szélsőjobboldali csoport, amelynek népszerűsége Georgescu váratlan győzelme óta jelentősen megnőtt, ügyesen kihasználta Iohannis ellen irányuló kampányát, hogy demonstrációkat szervezzen és befolyásolja a politikai diskurzus menetét.
Klaus Iohannis, Románia elnöke, hétfőn váratlanul bejelentette lemondását, miután a populista ellenzéki csoportok egyre fokozódó nyomása alá került. Ez a döntés mindössze két hónappal azután született, hogy a legfelsőbb bíróság érvénytelenítette az elnökválasztás eredményét – számolt be róla az Associated Press.
Iohannis, aki 65 éves, 2014 óta tölti be Románia államelnöki posztját, és eddig az alkotmány által megengedett két ötéves ciklust teljesített. Decemberben megerősítették elnöki megbízatását, miután az alkotmánybíróság érvénytelenítette azt, mindössze két nappal a december 8-i elnökválasztási forduló előtt. A bírósági döntés hátterében áll, hogy a szélsőjobboldali populista Călin Georgescu meglepő módon megnyerte az első fordulót, ami számos vádhoz vezetett, beleértve az orosz beavatkozás és a választási szabálytalanságok lehetőségét. Ezen eseményekről az Associated Press számolt be, és a hírek az amerikai médiában, például a The Washington Post és az ABC News hasábjain, valamint más nemzetközi kiadványokban is felkeltették a figyelmet.
A lemondás bejelentése után összecsapások törtek ki Georgescu támogatói és a rendőrség között a Bukarestben található kormányépület előtt - jegyzi meg az AP az eredeti anyag frissítésében.
Iohannis elnök a választások elmaradása miatt kialakult feszültség következtében lemondott – írja az AFP, amelyet a Le Figaro is közzétett.
Klaus Iohannis, Románia elnöke, hétfőn bejelentette, hogy lemond hivataláról. "Azért hoztam meg ezt a döntést, hogy megóvjam Romániát és a román állampolgárokat egy esetleges válságtól, így szerdán távozom a posztomról" – jelentette ki ünnepélyes beszédében Bukarest szívében.
A háborúval sújtott Ukrajna médiája is figyelemmel kíséri a romániai eseményeket, kíváncsiak arra, mi zajlik szomszédjukban.
Iohannis bejelentette, hogy lemondása február 12-én, szerdán lép életbe. Kifejtette, hogy döntését a romániai válság elkerülése érdekében hozta meg, mivel a parlamentnek szavaznia kellene az elmozdításáról. E lépést ő maga ésszerűtlennek és károsnak tartja – számol be erről az Ukrajinszkaja Pravda.
Az ukrán kiadvány megjegyzi, hogy a Iohannis lemondását követelő felhívás a szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu és a szélsőjobboldali Szövetség a Románok Egyesüléséért támogatóinak egyik jelszava lett.
A szélsőjobboldali ellenzéki pártok immár harmadszor nyújtottak be kezdeményezést a parlamentnek az elnök megbuktatására, mert Iohannis túllépte hivatali idejét, miután az országos elnökválasztás első fordulójának eredményét törölték. Iohannis azt mondta, hogy lemond, hogy elkerülje a romániai belső és külső válságot. "Az egész világon nevetség tárgyává válunk" - idézi a Kyiv Independent.
A kínai állami Hszinhua hírügynökség a román elnök lemondásának bejelentését kiemelkedő sürgősséggel kezelte, és angol nyelvű híradásában is prioritásként tálalta, a „breaking news” kategóriában. Ezt a hírt az iráni félhivatalos Mehr hírügynökség is megörökítette, reflektálva a politikai eseményekre.