Németország sikeresen azonosította az Északi Áramlat felrobbantásának két potenciális gyanúsítottját.
A főállamügyész szavai szerint még mindig nyitott kérdés, hogy kik lehetnek a szabotázsakció további elkövetői, és milyen motivációk állhatnak a háttérben. Ezen kívül azt is meg kell vizsgálni, hogy az akció mögött állhatott-e bármilyen állami irányító. A vizsgálat elindításának oka, hogy olyan gázvezetékeket rongáltak meg, amelyek kulcsszerepet játszottak Németország gázellátásában, így a támadás jelentős hatással volt az ország energiaellátására - tájékoztatott az MTI.
A két gázvezeték, melyeken keresztül orosz földgáz érkezett volna Németországba, 2022. szeptember 26-án súlyos rongálás áldozatává vált a Balti-tenger mélyén, a dániai Bornholm-sziget közelében történt robbanások következtében. A detonációkat követően négy különböző helyszínen szivárgásokat észleltek a vezetékek mentén. A szabotázs háttere még mindig ködbe burkolózik, mivel eddig csupán különféle spekulációk láttak napvilágot. Augusztusban a német hatóságok egy ukrán állampolgár ellen indítottak eljárást, és elfogatóparancsot adtak ki az ügyben.
Jens Rommel a Spiegelnek nyilatkozva arról is beszélt, hogy "nyugtalan időket élünk", és számos irányból - kívülről és belülről is - veszélyek leselkednek a szabad, demokratikus rendre, és ezek a veszélyek a társadalom mindennapjait is elérik. Ebből adódóan szerinte semmi nem indokolja, hogy lazítani lehetne a készültségen, de biztosított afelől is, hogy a német biztonsági hatóságok nagy erőfeszítéseket tesznek a veszélyek elhárításáért.
Bár a robbanások Svédország és Dánia gazdasági zónájában következtek be, mindkét ország már befejezte a nyomozási eljárásokat. Ezzel szemben Németország még mindig aktívan dolgozik az ügy felderítésén.
A legtöbb nyugati tisztviselő szerint a szabotázs mögött egy ukrán csapat állt, bár Ukrajna tagadta, hogy bármi köze lenne hozzá. Az ügyben az orosz főügyészség nemzetközi terrorcselekmény címén indított eljárást. Oroszország az "angolszász országokat" tette felelőssé a történtekért.
A két vezetékpár évente 110 milliárd köbméter földgáz szállítására volt képes. Az Északi Áramlat 1 2012 óta üzemelt, míg az Északi Áramlat 2 építése 2021-ben zárult le a Gazprom orosz energetikai cég által. Azonban az Ukrajna ellen indított háború következtében a vezeték használatának megkezdésére soha nem került sor.