Nem hétköznapi forrásból érkezett Trump segítségkérése, ami meglepetést okozott.

Donald Trump Oroszország után Iránnal is tárgyalóasztalhoz ülne, ami új fejezetet nyithat a két ország kapcsolatában. Az évek óta tartó csend és párbeszéd hiánya után Vlagyimir Putyin felajánlotta, hogy közvetítőként szerepet vállal, és segít helyreállítani a kommunikációt.
Vlagyimir Putyin elfogadta a közvetítői szerepet az Amerikai Egyesült Államok és Irán közötti tervezett tárgyalásokban, amelyek az iráni atomprogramról és az Amerika-ellenes regionális csoportok Teherán általi finanszírozásáról fognak szólni. Ezt a lehetőséget Donald Trump már februári telefonbeszélgetésük során felvetette Putyinnal.
A Bloomberg értesülései szerint a közvetítő szerep lehetősége az amerikai és az orosz delegációk februári, Szaúd-Arábiában történt egyeztetése során is napirendre került. Ezt az értesülést azonban sem a Fehér Ház, sem a Kreml nem erősítette meg.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője keddi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy Oroszország véleménye szerint az Egyesült Államoknak és Iránnak minden felmerülő problémát párbeszéd keretein belül kellene rendeznie. Moszkva kész aktívan hozzájárulni ahhoz, hogy ez a folyamat sikeresen megvalósuljon.
Az iráni külügyminisztérium az értesülésekre csak annyit válaszolt, hogy természetes jelenség, amikor bizonyos országok felajánlják támogatásukat. Esmaeil Baghaei, a külügyi szóvivő, hangsúlyozta, hogy a téma kiemelkedő jelentősége miatt nem meglepő, ha sok szereplő jó szándékkal és készséggel lép elő a segítségnyújtás érdekében.
Donald Trump január végén történt hivatalba lépése óta fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy helyreállítsa kapcsolatát Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A két ország közötti viszony drámaian megromlott az orosz-ukrán háború 2022-es kitörése után. Trump korábbi elnöksége alatt a felek között kedvező kommunikáció zajlott, és most Putyin ismét nyitott a párbeszéd lehetőségére.
A Bloomberg a helyzetet jól ismerő, neve elhallgatását kérő forrásai szerint az Egyesült Államok és Oroszország vezető tisztviselői, köztük Marco Rubio amerikai külügyminiszter és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a február 18-i rijádi találkozón megvitatták, hogy Washington érdekelt abban, hogy Moszkva segítsen az Iránnal kapcsolaton kérdésekben.
Bár a legfrissebb értesülések szerint Lavrov már tájékoztatta iráni partnerét arról, hogy Oroszország hajlandó közvetítő szerepet vállalni a felek között, jelenleg még nem világos, mennyire fog reagálni Teherán a Washingtonnal való együttműködési lehetőségekre.
Ali Khamenei ajatollah februárban kifejtette, hogy Donald Trumpban nem bízik, miután az amerikai elnök első ciklusában felmondta a Barack Obama által életbe léptetett nukleáris megállapodást. Khamenei hangsúlyozta, hogy Trump kormánya alatt az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Irán ellen, és kijelentette, hogy országát nem lehet kényszeríteni a tárgyalásokra, ha az nem kívánja azt.