Az MI katonai alkalmazása Európa számára kihívásokkal teli, ám elkerülhetetlen lépés.

A francia elnök nyilatkozata szerint az Európai Uniónak sürgető szüksége van arra, hogy a mesterséges intelligencia katonai alkalmazását fokozza. Az AI Action Summit elnevezésű csúcstalálkozón, amely Párizsban zajlott, katonai vezetők találkoztak, hogy megvitatják, miként hat az új technológia a globális konfliktusokra - számolt be az Euronews.
A fokozott uniós együttműködés egyik legnagyobb kihívása az adatok megosztása. Az algoritmusok optimális működéséhez rengeteg különböző információra van szükség, de a fegyvergyártók sok esetben vonakodnak bizonyos adatokat átadni.
"Az adatokhoz való hozzáférés nem csupán Franciaországban vagy Európában jelent kihívást, hanem globális szinten is problémát okoz. A helyzet bonyolult, mivel olyan titkos és érzékeny információkkal dolgozunk, amelyeket nem lehet szabadon megosztani," fogalmazott Christophe Meyer, a Thales cortAIx Labs technológiai igazgatója, a téma szakértője.
Pierre Vandier NATO-parancsnok szerint azonban a mai konfliktusok, például az ukrajnai háború azt mutatja, hogy a szövetség tagjainak nincs más választásuk, mint lépést tartani a fejlődéssel.
"A háborús helyzetekhez való alkalmazkodás képessége kiemelkedően fontos. Ezt jól példázza Ukrajna esete. Valójában ez élet-halál kérdése. Ha nem reagálsz elég gyorsan a változásokra, a következmények súlyosak lehetnek," hangsúlyozta a NATO vezetője.
"A szövetségesek számára kulcsfontosságú, hogy a 32 tag által használt adatokban megbízzanak, és közösen kidolgozott szabályok szerint működjenek együtt. Emellett gondoskodnunk kell arról is, hogy a különböző szövetségesek által generált adatokat egy időben lehessen alkalmazni," fűzte hozzá.
A legutóbbi csúcstalálkozón a német Helsing vállalat, amely a védelmi szektor innovációira specializálódott, együttműködésre lépett a francia Mistral AI start-up céggel, amely a generatív mesterséges intelligencia területén tevékenykedik. Céljuk, hogy új, korszerű rendszereket hozzanak létre az Európai Unió védelmi képességeinek megerősítése érdekében.
A hétfőn kezdetét vevő AI Action Summiton olyan neves személyiségek tűnnek fel, mint JD Vance amerikai alelnök, Narendra Modi indiai miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. A rendezvényhez Elon Muskot is invitálták, de ő sajnálatos módon lemondta a részvételét.
Párizsba repül Pellegrini, hogy a mesterséges intelligenciáról tanácskozzon 2025. február 10. Közhasznú mesterséges intelligencia (MI), a munka jövője, innováció és kultúra, az MI-be vetett bizalom vagy az irányítás globális szabályai. Ezek lesznek a témái a harmadik globális MI cselekvési csúcstalálkozónak...