"Mikor tervezed már a házasságot? Nehéz nézni, ahogy egyre idősebb leszel!"

Egyediség jegyében, arra is törekedtünk, hogy választ találjunk arra, miként lehet a legjobban kezelni a szerelmesek napján felmerülő kínos kérdéseket.
A Budai Pszichológus Központ szakértője, Szabó András úgy véli, hogy a Valentin-nap nem igazán tekinthető igazi ünnepnek. Ezzel szemben, más jeles napokkal, mint például az anyák napja, amely nem csupán a saját édesanyánkat ünnepli, hanem a nőiesség és az anyaság eszményét is megjeleníti. A párkapcsolatok szépsége és a közös élmények megélése természetesen lényeges, de a szerelmesek számára nem feltétlenül szükséges egy meghatározott nap, hogy kifejezzék érzéseiket és megünnepeljék egymást.
Az ifjúsági szakértő véleménye szerint február 14-e inkább egy ünnepi marketingfogás, amely sokkal inkább emlékeztet a Black Friday vásárlási lázára, mintsem a valódi ünnepekhez kapcsolódó jelentésekhez. A Valentin-nap körüli ajándékozási szokások ma már teljesen eltérnek attól az üzenettől, ami a kapcsolatok és a szeretet lényegét tükrözné: az önzetlen adásról, amikor nem várunk el semmit cserébe.
Az egyedül eltöltött időszak nem feltétlenül kell, hogy tragédiaként hasson, sőt, sok esetben kifejezetten értékes tapasztalatokat hozhat. Nem minden kapcsolatnak van építő jellegű vagy varázslatos hatása. Szabó szavaival élve:
a világirodalom lényegesen szegényebb lenne, ha minden randevú sikerülne
- utalva arra, hogy a versekbe és regényekbe foglalt vívódásoknak nagyon is van realitásuk. A boldogságot nem feltétlenül a szerelemben kell keresni, első lépésként sokkal fontosabb, hogy önmagunkkal rendben legyünk. Ha a Valentinhoz hasonló napokat nehezen éli meg valaki, az utal valamilyen fájó pontra, amin érdemes lehet akár szakember segítségével dolgozni.
Ahogy életünk egyre inkább az online világban zajlik, úgy új divatok és elvárások is formálódnak körülöttünk. Takács Erzsébet Klára, az ELTE Társadalomtudományi Karának pár- és családszociológiai szakértője rámutat, hogy a magyar kultúrában a Valentin-nap ünneplése jelentős eltéréseket mutat a hagyományos Bálint-naphoz képest. Az ünnep elsősorban a fiatalabb generációk körében terjedt el, különösen azok körében, akik aktívan fogyasztanak médiatartalmakat. Ezen alkalmak a fiatal párok számára nemcsak egy szórakoztató eseményt jelentenek, hanem lehetőséget adnak a kapcsolatuk megerősítésére is, hiszen a fiatal szerelmek sokszor igénylik a külső megerősítést és támogatást a törékeny érzelmi kötelékek megőrzéséhez.
Magyarországon a szocializációnk jelentős része arra nevel minket, hogy életünket párkapcsolatok és család keretein belül éljük. Szakértők által végzett nemzetközi értékkutatásokból egyértelműen kiderül, hogy még a közeli, egykori szocialista országokhoz viszonyítva is rendkívül konzervatív értékrendet képviselünk. A familizmus, mint társadalmi jelenség, éppen emiatt alakult ki, mivel a mindennapokban gyakran elmarad a megfelelő szociális védőháló, amelyre támaszkodhatnánk.
Magyarország társadalma a nemzetközi színtéren is kiemelkedően alacsony bizalom- és szolidaritás szinttel rendelkezik. Az emberek gyakran idealizálják azokat a szoros kapcsolatokat, amelyekben bízni tudnak – jellemzően a közeli családtagokra és barátokra gondolva, akikre nehéz időkben támaszkodhatunk. Azok, akik párkapcsolat nélkül élnek, különösen érezhetik ennek a támasznak a hiányát a mindennapi életükben.
Az utóbbi évtizedek során a szinglik aránya folyamatosan növekszik, ami figyelemre méltó trendet mutat.