Miféle 24 óra is ez? Trump tanácsadói úgy vélik, hogy az ukrajnai békemegállapodás még jó ideig, hónapokig nem fog létrejönni.


Az amerikai elnök kampányígérete az volt, hogy már elnöksége első napján, azaz 24 órán belül megoldaná az orosz-ukrán konfliktust. Tanácsadói is elismerik, hogy ez az ígéret a kampányban szinte kötelező dicsekvésen túl annak tudható be, hogy Donald Trump nem vette figyelembe az ukrajnai helyzet bonyolultságát, valamint azt, hogy az új kormányzat személyi állományának összeállításához milyen sok idő kell.

A főnök nagyzolása ellenére az elnök tanácsadói a realitások talaján állnak: véleményük szerint hónapok, sőt akár ennél is hosszabb időszak szükséges ahhoz, hogy az ukrajnai konfliktus végére pontot tehessünk - fogalmaz a Reuters. Ez összhangban van Trump orosz-ukrán megbízottja, Keith Kellogg, nyugalmazott altábornagy szavaival, aki nemrégiben halasztotta el a beiktatás előtt tervezett kijevi látogatását. Kellogg a Fox Newsnak adott interjújában kifejtette, hogy ő személy szerint száz napon belüli megoldást remél a háborúval kapcsolatban.

Mindazonáltal, még Kellogg meghosszabbított határideje is túlzottan optimista - nyilatkozta John Herbst, az Egyesült Államok korábbi ukrajnai nagykövete, hozzátéve:

A választások óta a republikánusok által megválasztott jelölt is láthatóan visszafogta a retorikáját. Mostanában gyakran csak annyit említ, hogy képes lesz kezelni a felmerülő konfliktusokat, de konkrét határidőket nem tűzött ki. Egy sajtótájékoztatón pedig azt is kijelentette, hogy...

Oroszország vegyes üzeneteket küldött a lehetséges békemegállapodás kapcsán: míg a Trumppal folytatott közvetlen tárgyalásokat üdvözölték, addig a tanácsadói által javasolt elképzelések egy részét megvalósíthatatlannak minősítették. Herbst felhívta a figyelmet arra is, hogy Moszkva ENSZ-nagykövete, Vaszilij Nebenzja nemrégiben kijelentette: a megválasztott elnök által kijelölt személyek béketervei nem tartalmaznak semmi lényegeset. A Reuters elemzése szerint Oroszország az utóbbi hónapokban jelentős harctéri előnyöket szerzett. Ezek a nyereségek azonban óriási emberi és anyagi áldozatokkal jártak, és sok szakértő véleménye szerint...

Bár a Trump-féle béketerv részletei még kidolgozás alatt állnak, a volt elnök tanácsadói túlnyomórészt azt javasolják, hogy Ukrajna NATO-tagságának lehetőségét jelenleg ne vegyék figyelembe, legalábbis a közeljövőben. Ezzel a megközelítéssel próbálják elkerülni a feszültségek fokozódását, és a békefolyamat előmozdítására koncentrálnak.

és hozzanak létre egy európai csapatok által őrzött demilitarizált övezetet.

Related posts