Elkészült a forradalmi koncepció: az F-47-es vadászgép mellé egy újabb, rendkívül fejlett légiharc eszköz érkezhet az Egyesült Államokba.

Az amerikai hadiipari óriás, a Lockheed Martin alulmaradt az Egyesült Államok első hatodik generációs vadászgépének, az F-47-esnek a kifejlesztéséért folytatott versenyben. A vállalat azonban előállt egy új tervvel - számolt be a Defense One.
2025 márciusában Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke bejelentette, hogy a Next Generation Air Dominance (NGAD) program, noha bizonytalan előjelek kísérik, végre megvalósul. A középpontban a hatodik generációs F-47-es vadászgép áll, amelynek fejlesztését a Boeing végzi, meglepetést okozva ezzel a Lockheed Martin számára, amely eddig a projekt fő esélyesének számított. A Lockheed Martin azonban nem hagyja annyiban a dolgot: egy új, innovatív tervekkel készül, hogy megőrizze versenyképességét az iparágban.
Az NGAD verseny keretében végzett befektetéseink révén szerzett tapasztalat és technológiai innováció megerősítette azt a hitünket, hogy az F-35-öt egy ötödik generációs plusz képességgel ruházzuk fel. Megkértem a csapatot, hogy a költségek felének figyelembevételével biztosítsák a hatodik generációs képességek 80%-át.
- jelentette ki Jim Taiclet, a katonai ipar vezető alakja.
A vezető említette, hogy egy titkosított tájékoztatást kaptak Trump döntésének hátteréről, ami a rivális melletti választás indokait tartalmazta, így nem is emeltek kifogást. Taiclet kijelentette, hogy az F-35-öst "Ferrarivá" alakítják, amely több lopakodó technológiát, új, nagy hatótávolságú nyomkövető rendszereket és olyan fegyvereket foglal magában, amelyek "túltöltik" a repülőgépet.
Az F-35-ös vadászgép programja eddig számos komoly kihívással találkozott, például a Technology Refresh-3 megvalósításával, valamint a Block 4 fejlesztéséhez szükséges szoftver- és hardverfrissítések késlekedéseivel és túlköltségeivel. A Lockheed Martin képviselői állítják, hogy a munka 98 százalékban elkészült, de a pontos befejezési időpontot még nem osztották meg a nyilvánossággal. A nehézségek ellenére a vállalat vezérigazgatója optimistán tekint a jövőbe, és hisz abban, hogy...
képesek lehetnek elérni ezzel a hatodik generációs státuszhoz szükséges technikai képességeket.
Az amerikai hadiipari óriás helyzete drámai irányba változott, miután nem ők kapták meg az F-47-es fejlesztési projektet. Ráadásul a haditengerészet F/A-XX programjában való részvételük is elmarad, ami tovább súlyosbítja a helyzetüket. A Fehér Ház bejelentette, hogy a jövőben a vadászgépekre szánt költségvetés egy részét más célokra kívánják felhasználni, ami újabb bevételkiesést valószínűsít a vállalat számára. Azonban a cég reméli, hogy évente 156 példány legyártására lesz képes, ami potenciálisan növelheti a külföldi megrendeléseik számát.