Hankó Balázs bejelentette, hogy emelkedni fog a szakképzésben dolgozó oktatók bére.


A 2020-as szakképzési reform során kiemelt szerepet kapott a munkavállalók megbecsülése, valamint a gyakorlat-orientált tanulási megközelítés előtérbe helyezése. Ennek következményeként Magyarország szakképzés terén jelentős erősséggé fejlődött - hangsúlyozta.

Kiemelte, hogy a 2020-as reform óta most negyedszer tapasztalható jelentős bérnövekedés a szakképzés területén. Az idei évben az oktatók jövedelme elérte a négy évvel ezelőtti összeg dupláját, és jövőre várhatóan még tovább nő, 2,5-szeresére emelkedve.

Kiemelte: a mostani bérfejlesztés nem uniós forrásból valósul meg és minden szakképzési intézményre érvényes, legyen az állami, egyházi, vagy egyetemi fenntartásban.

A részleteket alaposan kifejtve elmondta, hogy a pályakezdő oktatók bruttó havi bére jövőre 280 ezer forintról 705 ezer forintra emelkedik a 2020-as szinthez képest. A "derékhad" tagjainak bére 320 ezerről 800 ezer forintra nő, míg azok, akik már hosszabb ideje dolgoznak a pályán, 380 ezer forintról 950 ezer forintra számíthatnak ugyanebben az időszakban.

A kormány a béremelések révén kifejezi elismerését az oktatók iránt, ezzel pedig hozzájárul a magyar szakképzés megerősítéséhez - tette hozzá.

Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára elmondta, hogy az infrastruktúra fejlesztése mellett az oktatói bérek emelése, a diákok számára elérhető támogatási rendszer kiterjesztése és a javuló tanulási környezet is hozzájárult ahhoz, hogy szakképzési nagyhatalom lett Magyarország, amit a világversenyeken elért eredmények is mutatnak.

A 21. századi szakképző intézmények fejlesztését célzó program keretében 34 iskola 100 milliárd forintos támogatással újul meg. Ezen kívül a digitális tananyagfejlesztés terén is jelentős előrelépés történt az idén, hiszen már több mint 700 új tananyag érhető el a diákok számára.

A fiatalok számára elérhető támogatási lehetőségeket kiterjesztették és új elemekkel gazdagították. A duális képzésben résztvevők havi 160 ezer forintot kaphatnak. A sikeres szakmai vizsgát követően, a tanulmányi teljesítmény függvényében, 150 ezer és 300 ezer forint közötti pályakezdési juttatásra számíthatnak. Érdemes megemlíteni, hogy kezdetben a diákok csupán 8-59 ezer forint ösztöndíjra voltak jogosultak.

A január elsejétől bevezetésre kerülő, legfeljebb 4 millió forintos szabad felhasználású munkáshitel célja, hogy támogassa a fiatalokat karrierjük kezdetén. Ez a hitel lehetőséget ad arra, hogy a fiatalok szabadon felhasználhassák az összeget, miközben a családalapítási kedvezmények is érvényesek rá. Különösen kedvező, hogy két gyermek esetén a tartozás felét, három gyermek esetén pedig a teljes tartozást elengedik, így még inkább ösztönözve a családalapítást és a jövőbe való befektetést.

A beszélgetés során elhangzott, hogy jelenleg körülbelül 64 ezer diák tanul duális szakképzés keretein belül. A kormány ambíciója, hogy az általános iskola befejezése után a diákok körében a technikumot választók aránya tízből hétre, sőt, akár nyolcra is nőjön a mostani hat helyett - tette hozzá.

Megemlítette azt is, hogy az intézményválasztás során hasznos támpontot nyújt a múlt héten publikált, a legjobb 100 technikumot részletesen bemutató rangsor.

A Technikumi Rangsor 2024 top 100-as listája a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján, a tanulók bemeneti és képzési-kimeneti teljesítményének, az intézmények oktatói létszámának és digitális ellátottságának figyelembevételével készül - olvasható az IKK Nonprofit Zrt. honlapján.

Címlapkép: Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter beszél a szakképzési béremelésekkel kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón Kulturális és Innovációs Minisztériumban 2024. december 9-én. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Related posts