Maszkok, alapos kézmosás és a megfelelő távolság betartása – sajnos ismét velünk a vírus!


Mi is zajlott ma reggel? Csak két főszereplő ébresztette fel a hallgatókat a Balázsék műsorában.

Az influenzajárvány idén különösen súlyos formában jelentkezett Magyarországon. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) adatai szerint január harmadik hetében több mint 53 ezer ember fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, ami jelentős növekedést jelent a tavalyi évhez képest. A járvány terjedése különösen a fiatalabb korosztályokat érinti, az influenzások kétharmada 34 év alatti, és minden harmadik beteg 14 év alatti gyermek.

Surján Orsolya helyettes tiszti főorvos azt javasolja, hogy ha valaki bármilyen tünettel rendelkezik, akkor viseljen akár sebészeti vagy szájmaszkot, az FFP2-es pedig a légúti kórokozóktól való megfertőződés ellen nyújthat védelmet. A háziorvosok egy része már november óta elvárja, hogy aki felkeresi a rendelőt, viseljen maszkot - írja az Index.

Az orvosok által beküldött minták alapján az influenza dominanciája elsöprő, a felső légúti megbetegedések 42,7 százalékát teszi ki. Ezzel szemben a SARS-CoV-2 pozitivitási aránya mindössze 1,6 százalék, míg a HMPV és az RSV aránya 2 és 2,5 százalék. A legtöbb influenzaszerű megbetegedést Fejér, Borsod és Tolna vármegyékben jelentették.

A mostani időszakban jellemző tünetek:

Ezeket a tényezőket figyelembe véve, kihívást jelent megállapítani, hogy pontosan melyik kórokozó felelős a betegség kialakulásáért.

Surján Orsolya, a helyettes országos tiszti főorvos figyelmeztetett, hogy a járványgörbe meredek emelkedésnek indult, és várhatóan a tavalyi csúcsnál is magasabb értéket fog elérni. A megbetegedések számát jelentős mértékben befolyásolják a lakosság magatartása, az ünnepek, valamint a téli szünetet követő iskolakezdés. A helyettes tiszti főorvos hangsúlyozta a maszkviselés fontosságát, különösen azok számára, akik tüneteket mutatnak, hogy mérsékeljék a vírus terjedését.

Mangó Gabriella, a gyöngyösi háziorvos, aggasztó helyzetről számolt be: a rendelők tele vannak, és a napi betegforgalom már meghaladja a száz főt. A doktornő kiemelte, hogy a vírusfertőzések kezelésénél csupán a tünetek enyhítése a cél, ezért elengedhetetlen a higiéniai előírások szigorú betartása és a megfelelő vitaminok pótlása. Az influenza elleni vakcina továbbra is hozzáférhető, és szakértők ajánlása szerint különösen a veszélyeztetett csoportok számára javasolt az oltás felvétele.

A háziorvos hozzátette: antibiotikumot csak bakteriális felülfertőzés esetén írnak fel. ilyen felülfertőződésre utaló tünetek:

A vírusfertőzések esetében általában tüneti kezelést javasolnak. A leggyakoribb ajánlások a következők:

Szükség szerint alkalmazható láz- és fájdalomcsillapító készítmények.

Mangó Gabriella kiemelte egy lényeges átalakulást is:

A megváltozott protokoll szerint már csak 39 Celsius-fok feletti testhőmérsékletnél ajánlják a gyógyszerhasználatot.

A gyöngyösi háziorvos tapasztalatai szerint egyre gyakoribbá válnak a tüdőgyulladással összefüggő szövődmények. Számos, 40 év körüli pácienst kellett kórházba utalnia, akik lábon kihordott, magas láz nélküli, atípusos tüdőgyulladásban szenvedtek. Mangó Gabriella hangsúlyozza, hogy kiemelten fontos az oxigénszint folyamatos ellenőrzése, mivel vírusfertőzések esetén ez akár 90 százalék alá is csökkenhet, ami már sürgős kórházi kezelést igényel.

A NNGYK szerint január 3. hetében a légúti figyelőszolgálat keretében kijelölt 24 kórház adatai alapján 250 főt vettek fel kórházba súlyos, akut légúti fertőzés (SARI) miatt, közülük 29 fő részesült intenzív/szubintenzív ellátásban. Influenzával 113-an kerültek kórházba, a hatóság közlése szerint mindegyik korosztályban volt érintett, az RSV főként a 2 év alattiaknál, a Covid a 60 év felettieknél okozott súlyosabb panaszokat - írja a portál.

A járvány terjedésének megakadályozása érdekében elengedhetetlen, hogy a lakosság fokozott figyelmet fordítson a megelőző intézkedések betartására. Ebbe beletartozik a maszkok viselése, a rendszeres és alapos kézmosás, valamint a közösségi távolságtartás. Az influenza elleni vakcina továbbra is rendelkezésre áll, és a szakértők javasolják, hogy különösen a veszélyeztetett csoportok tagjai éljenek ezzel a lehetőséggel. Akik most szeretnék felvenni az oltást, fontos, hogy a vakcina beadását követően néhány napig kerüljék a zsúfolt helyeket. Az egészségügyi hatóságok folyamatosan nyomon követik a járvány helyzetét, és szükség esetén újabb intézkedések bevezetésére is készen állnak a közösség védelme érdekében.

Related posts