Limassol: A mediterrán nyár csábító ízei Ciprus szívében Ciprus déli partján, a ragyogó napfény és a kék tenger ölelésében terül el Limassol, amely nem csupán egy tengerparti város, hanem egy igazi mediterrán élmény. Itt a nyár nem csupán az évszakok egy


A múlt heti írásomban sikerült bepillantást nyújtanom a hellén és közel-keleti kultúrák határán elhelyezkedő Ciprus szigetére, még ha csak egy város és néhány sor erejéig is. De Larnakán túl is bőven akad felfedeznivaló, amit ez az írás összegzése hűen tükröz. E város, Limassol, az ország déli partján terül el, ahol a Földközi-tenger lágy hullámai érintik a partot, míg északról a sziget legimpozánsabb hegysége, a Tróodosz-hegység öleli körül. Limassol Ciprus második legnagyobb városa, és nem mellesleg, itt volt a mi főhadiszállásunk is tartózkodásunk alatt.

Nem véletlenül választottuk Limassolt, hiszen ez a város valóban a semmittevés művészetének szentelt templom. Persze, a napsütéses órák között azért akad néhány izgalmas látnivaló, amit érdemes felfedezni, így időnként el kell hagynunk napozóágyainkat. A mai modern tengerparti metropolisz mesterien ötvözi a múltat a kortárs kozmopolita életérzéssel. Az ókori romoktól kezdve a középkori várakon át az ortodox templomokig, mecsetekig és brit kori épületekig, minden megtalálható itt, mindezt pedig a fényűző felhőkarcolók, elegáns szállodák és jachtkikötők szomszédságában. Nem haboztunk részt venni a kulturális kalandozásokban, még ha a hőmérő naponta egyre magasabbra is kúszott.

Ha a hőség elől menekülnél, a város szívében álló impozáns középkori vár tökéletes menedék lehet számodra. Mi is így tettünk, miután hosszú keresgélés után végre rátaláltunk a parkolóhelyre, ahová a négykerekű szörnyetegünket be tudtuk állítani. A legenda szerint Richárd, az oroszlánszívű angol király itt kötötte össze az életét egy különleges hölggyel. Hogy ki volt ő, az attól függ, melyik idegenvezetőt hallgatod, de az biztos, hogy ha egy király ilyen helyszínt választ a házasságkötésre, az nem lehet véletlen. Sokan azt állítják, hogy Berengária, a navarrai hercegnő volt a kiválasztott. A vár falai között ma a Ciprusi Középkori Múzeum vár ránk, ahol bepillantást nyerhetünk a lovagok mindennapjaiba, megismerhetjük a harcászat eszközeit, és láthatjuk, milyen sisakokat viseltek – amiket valószínűleg senki sem szeretne felvenni a nyári negyven fokos hőségben.

Miután sikeresen bejártuk a várat, bátran kiléptünk a kánikula tűzforró ölelésébe. Az óváros azonban messze nem volt unalmas: a macskaköves utcácskák, színes ablakok és rejtett kis kávézók egy varázslatos miliőt teremtettek Limassol szívében. Még a virágokkal díszített erkélyek is hozzájárultak a látványhoz, szinte életre keltve a várost. Bár éppen a nap legforróbb óráiban jártunk arra, a helyiek zöme inkább a tengerpart hűvös hullámait élvezte, vagy légkondicionált menedékükben próbálta elviselni a hőséget.

Limassol kikötőjénél, a Marinánál és a Molosnál, azaz a promenádon már lehetett érezni a kellemes szellő simogatását. Marina a város egyik legmenőbb része. Nagy az esélye, hogy luxusjachtba botlik bele az ember, nyilván képletesen értem, mert ezekre a hajókra csak úgy nem léphetsz be, hacsak nem vagy tulajdonosa valamelyiknek. Limassol hosszan elnyúló sétálóutcáján sem unalmas az élet. A pálmafák támogatásával akadnak itt kültéri szobrok, játszóterek, vízesés-félék, sőt a sirály populáció is népesebb erre, figyelni érdemes őket, nehogy telibe kulázzanak téged.

Limassolban a történelem, a kultúra, a modern élet és a tengerpart harmóniában élnek egymás mellett. Hasonlóan Larnakához, ezek a ciprusi városok nem a csodákra építenek, hanem arra, hogy autentikus élményeket nyújtsanak. Itt nem szükséges túlságosan erőlködni ahhoz, hogy jól érezd magad; elegendő egy kellemes séta a tengerparton, egy pohár ízletes bor, és máris ott van a pillanat varázsa, a ciprusi dolce vita. Ha pedig a kiégés jeleit érzed magadon, vagy csak egyszerűen hiányzik a napfény, Limassol mindig ott vár rád – csak ne felejtsd el megvenni a repülőjegyedet!

Related posts