Lakásárak szárnyalása vidéken, míg Budapesten megállt a növekedés - Júniusban hol drágultak a leginkább az ingatlanok?

Budapesten megállt a lakásárak növekedése, míg a vidéki ingatlanpiac, különösen a keleti és alföldi területeken, továbbra is lendületben van. Júniusban az országos átlagban 1,3 százalékos áremelkedést tapasztaltunk, ám a fővárosban a havi adatok szerint nem következett be drágulás. Az ingatlan.com elemzése alapján úgy tűnik, hogy a lakáspiac új hajtóereje már nem a főváros.
Júniusban országosan tovább emelkedtek a lakásárak, ám a fővárosban megtorpant a drágulás. A vidéki piac újra erőre kapott, különösen az ipari fejlesztésekkel érintett keleti és alföldi régiókban. Az új adatok szerint az ország új lakáspiaci motorja már nem Budapest- számolt be az ingatlanpiacon az áremelkedés területi változásáról ingatlan portál.
A lakásárak országos szinten júniusban 1,3 százalékos növekedést mutattak az előző hónaphoz viszonyítva, míg éves szinten a drágulás elérte a 14 százalékot. Budapesten viszont a havi áremelkedés megállt, az árak nem változtak májushoz képest. Éves szinten azonban a fővárosban még mindig 19,4 százalékkal magasabbak az árak, mint 2024 júniusában. Ez továbbra is a legjelentősebb éves áremelkedés az ország egészében.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője rámutatott, hogy a fővárosi lakáspiac iránti befektetői érdeklődés jelentősen csökkent, és a figyelem fokozatosan a vidéki városok felé fordul.
A legfrissebb adatok alapján a Dél-Alföld térségében tapasztalták a legjelentősebb havi lakásáremelkedést, ahol júniusban a Szegedet is magában foglaló régióban 3,1%-kal növekedtek az ingatlanárak. Ezzel szemben a Debrecen környéki Észak-Alföldön 2%-os, míg Észak-Magyarországon 1,8%-os havi áremelkedést regisztráltak.
A Dél-Alföldön az ingatlanpiac dinamikusan fejlődik, hiszen az árak 16,5%-kal emelkedtek. Hasonló trend figyelhető meg Észak-Alföldön is, ahol az eladó ingatlanok értéke 15,4%-kal nőtt. Az országos átlagot tekintve az ingatlanok áremelkedése 14%-ot mutat, jelezve, hogy a piaci körülmények kedvezően alakulnak a tulajdonosok számára.
A szakértők véleménye szerint a vidéki területeken az ipari fejlesztések, a munkalehetőségek növekedése és a versenyképesebb árak együttesen hozzájárulnak az ingatlanpiac élénküléséhez.
Budapesten a 2025 első felében tapasztalt befektetői érdeklődési hullám véget ért, ami átmenetileg megállította az ingatlanárak növekedését. Eddig a drágulást leginkább a befektetési célú vásárlások serkentették, de ennek lassulása következtében egyfajta megtorpanás következett be a piacon.
A szakértők szerint azonban ez csak átmeneti jelenség: a szeptemberben induló Otthon Start program új lendületet adhat a fővárosi piacnak. Az év második felében főként saját célra vásárlók jelenhetnek meg nagyobb számban, ami újra mozgásba hozhatja a fővárosi ingatlanpiacot.
Az adatok egyértelműen azt mutatják, hogy egyre erőteljesebb a régiós különbség az ingatlanpiacon. Míg Budapest árnövekedése lelassult, a keleti és déli régiók erőteljesen drágulnak. A korábban olcsóbbnak számító térségek most dinamikusan zárkóznak fel, ami hosszabb távon új lakáspiaci egyensúlyokat hozhat.