Klímaváltozás: Az erdők újratelepítésekor figyelembe kell venni az evolúciós folyamatokat is.

Befejeződött az őszi-tavaszi faültetési szezon a gemenci erdőkben. Az erdészek, nemcsak itt, hanem az ország minden táján, azon fáradoznak, hogy a klímaváltozás hatásainak jobban ellenálló fajtákat és fajokat ültessenek el. Ez a feladat egyre nagyobb kihívást jelent – nyilatkozta az InfoRádiónak Fodermayer Vilmos, a Gemenc Zrt. vezérigazgató-helyettese.
A klímaváltozás üteme rendkívül gyors, és a fafajok számára a felmelegedéshez való alkalmazkodás nem egyszerű feladat – mondta Fodermayer Vilmos az InfoRádióban. A szakember a jelenleg folyó gemenci faültetési program kapcsán kifejtette, hogy a 38 ezer hektáros területen széleskörű telepítési munkálatok zajlanak.
A klímaváltozás miatt a homoki területeken és a dombvidékeken 2022-ben már volt szükség beavatkozásra a csapadékhiány miatt, jelentős aszálykárok is bekövetkeztek akkor, ugyanígy tavaly is. A hullámtéri területeken viszont három árvíz is levonult tavaly úgy, hogy egyik sem a hóolvadásnak volt köszönhető, hanem az Alpokban és a Duna felső vízgyűjtő területén volt hatalmas esőzéseknek. Az ezek miatt keletkező pangó-felemelkedő vizek miatt viszont frissen telepített erdők is kifordultak, ami további erdősítési feladatokat jelentett.
Már 25 éve cserélik az idegenhonos nemesnyár-állományt őshonos fákra, olyanokra, amelyek a tudomány jelenlegi állása szerint ellenállóbbak a klímaváltozásának. Fontos, hogy nem egy fafajból ültetnek erdőt, hanem vegyesen "első- és másodrendű" fajokkal dolgoznak, ettől a terület sokkal ellenállóbb lehet az extrém hatások közepette - később is.
Példát is mondott strapabíró fafajokra, amelyek most az árterekbe kerülnek:
"A szakember hozzátette, hogy ezek a növények már nehéz termőföldön is sikerrel bizonyították, hogy a száraz körülményekkel is meglepően jól meg tudnak birkózni."
Amennyiben az extrém időjárási jelenségek továbbra is ilyen gyakorisággal jelentkeznek, elképzelhető, hogy melegebb éghajlatú területekről szükséges fafajokat telepítenünk. Az erdészeti szakma már megkezdte a kutatást és az akciókat a Balkán térségében, sőt, Törökország irányába is kiterjesztette tevékenységét.
Jelenleg olyan tölgyfajtákat kutatnak, amelyek jobban alkalmazkodnak a szárazabb környezethez, így az erdészeti kutatások fókusza ebbe az irányba terelődött.
- felhívta a figyelmet.
Nagy kérdés, hogy a természetvédelem hogyan reagál mindezekre a tervekre, hiszen védett területeken idegen fajok telepítése merül fel. Az viszont egyértelmű, hogy a domb- és hegyvidékeken, valamint az Alföld homokosodó területein súlyos problémák állnak fenn, és sürgős intézkedések szükségesek. Ennek érdekében indultak meg a nagyszabású erdőtelepítési programok, amelyek során főként akácot és fenyőt ültetnek, olyan növényeket, amelyek hozzájárulnak a homok megkötéséhez és a szikes területek erdőfelújításához. Azonban a klímaváltozás hatásai itt a legszembetűnőbbek, és sürgető lépéseket igényelnek.
Vannak olyan klímamodellek, amelyek előrejelzik, hogy ötven év múlva ezek a területek "félsivatagos tájképet" fognak mutatni. Ha ez a jövőbeli forgatókönyv valóra válik, akkor az erdők sorsa "szomorú" lehet, ami már jóval túlmutat az erdészek jelenlegi problémáin. "Valamilyen módon meg kell találni a megoldást a talaj árnyékolására, és nem szabad megengedni, hogy a szél ismét a futóhomokot hordja el" - hangsúlyozta.
Fodermayer Vilmos kiemelte, hogy ez egy rendkívül érzékeny ökoszisztéma, hiszen a fafajok jelentős része már tízezer éve ott található, és sikeresen átvészelt számos különböző környezeti változást és hőmérsékleti szélsőséget. Ugyanez igaz az állatvilágra is; az evolúció folyamata nem véletlenszerűen alakult, hanem a természetes kiválasztódás és az alkalmazkodás szerves eredménye.
"Természetesen léteztek olyan fafajok, amelyek eltűntek, vagy elvándoroltak a déli vagy északi tájakra. Azonban a legtöbb fafaj, amely itt megtalálható, túlmutat ezeken a változásokon. Az évezredekhez képest viszonylag rövid időtávon tudunk hozzájárulni ahhoz, hogy az erdők fennmaradjanak. Ehhez pedig fel kell kutatnunk azokat a fafajokat, amelyek ezt a célt elősegítik" - hangsúlyozta.
Ez a helyzet bizonyos mértékig kényszerű irányvonalat szab a fakitermelés folyamatának, hiszen az "anyagmentés" olyan területeken válik elengedhetetlenné, ahol a klímaváltozás káros hatásai már tapasztalhatóak. Ugyanakkor nem elhanyagolható a telepítés kérdése sem, amely szintén alapvető fontosságú a fenntartható erdőgazdálkodás szempontjából.