A régészek felfedeztek egy lenyűgöző szobrot Taposiris Magna ókori városában, amely feltehetően Kleopátrát ábrázolja.

Régészek egy apró, tenyérben elférő fehér márványszobrot, vagy annak egy töredékét fedeztek fel a Taposiris Magna nevű egyiptomi város templomában. A templomfal alatt feltárt női fejet ábrázoló szobrocska királyi koronával díszített, amely Kathleen Martinez, az ásatást vezető kutató szerint arra utal, hogy a szobor VII. Kleopátra fáraó valódi arcvonásait örökítheti meg – számol be róla a Live Science.
Kleopátra, a híres ókori Egyiptom uralkodója, a Ptolemaida-dinasztia utolsó képviselőjeként közel háromszáz éven átívelő történelmi időszak végén állt. I. e. 51-től, mindössze 18 éves korától kezdve, egészen 30-ig vezette országát, miközben jelentős politikai kapcsolatokra tett szert. Julius Caesar mellett fontos viszonyt alakított ki, később pedig Marcus Antonius római hadvezér felesége lett. A korabeli érméken megtalálható ábrázolások, bár érdekesek, nem nyújtanak hiteles képet róla, mivel a pénz funkciója miatt idealizált formában örökítik meg. Ezen kívül a később készült képek is gyakran stilizálták Kleopátra alakját, így a valóságos, autentikus képet csak nehezen tudjuk megragadni.
Ezért jelenleg nem lehet biztosan megmondani, hogy Martinez állítása megalapozott-e. Zahi Hawass, egykori egyiptomi régiségügyi miniszter, például úgy véli, hogy a szobor római művészeti stílusa arra utal, hogy az Kleopátra halálát követően készült, és lehet, hogy egy másik női uralkodót vagy hercegnőt reprezentál.
A szobor mellett további izgalmas leletek kerültek napvilágra a helyszínen: közöttük találhatók Kleopátrát ábrázoló érmék, egy Hathor istennőnek szentelt elegáns bronzgyűrű, valamint egy Ré napistent dicsőítő amulett. Ezen kívül a templom építése során eltemetett szertartási tárgyak is előkerültek. Ezek a felfedezések kiválóan tükrözik Taposiris Magna gazdag kultúrtörténetét, ahol olyan jelentős istenségeknek emeltek templomot, mint Ozirisz vagy Ízisz.
Martinez és kutatótársai ambiciózus vállalkozásba kezdtek, amikor úgy döntöttek, hogy feltárják a Taposiris Magna területét, bízva abban, hogy itt rejlik Kleopátra sírja. Azonban a régészek többsége nem osztja ezt az optimista nézetet. A helyszínen több mint egy évtizede zajlanak ásatások, amelyek során nemcsak templomokat és sírokat fedeztek fel, hanem egy impozáns földalatti alagutat is. Azonban Kleopátra temetkezési helye eddig rejtve maradt. A legfrissebb felfedezés, egy apró szobor, további vizsgálatokat igényel, hogy kiderüljön, valóban Kleopátrát ábrázolja-e, és milyen új megvilágításba helyezheti a lelőhely további kutatását.