Klaus Schwab bejelentette, hogy lemond a Világgazdasági Fórum (WEF) elnöki pozíciójáról.


A Világgazdasági Fórum (World Economic Forum, WEF) a globális elit egyik legmeghatározóbb találkozóhelye, amely évről évre Davos festői környezetében vonja össze a világ politikai, gazdasági és technológiai vezetőit. Az 1971-ben alapított, svájci központú szervezet fő célja a nemzetközi együttműködés ösztönzése és a világ legnagyobb kihívásaira adott közös megoldások keresése. A fórum gyakran foglalkozik olyan sürgető kérdésekkel, mint a klímaváltozás, a mesterséges intelligencia fejlődése, a gazdasági egyenlőtlenségek csökkentése és a globális kormányzás jövője. A fórum eddigi irányítója, Klaus Schwab, most bejelentette lemondását a pozíciójáról.

Klaus Schwab hivatalos nyilatkozatban közölte lemondását:

A WEF közleménye szerint a szervezet kuratóriuma köszönetét fejezte ki Schwabnak az elmúlt évtizedekben tanúsított "rendíthetetlen vezetéséért", amellyel a fórumot a világ egyik legmeghatározóbb nemzetközi platformjává tette. A svájci székhelyű szervezet ideiglenes elnöknek Peter Brabeck-Letmathét, a Nestlé korábbi vezérigazgatóját és a Forma-1 egykori elnökét nevezte ki. A 80 éves osztrák üzletember a WEF alelnöki posztját töltötte be, mostantól pedig ő vezeti a szervezetet az új elnök megtalálásáig.

Klaus Schwab 1971-ben hozta létre azt a szervezetet, amely kezdetben az European Management Forum nevet viselte, mindössze 6000 dolláros induló tőkével. Az akkor még kevéssé ismert genfi egyetemi professzorból néhány évtized alatt a világ gazdasági elitjének egyik meghatározó alakja vált.

Schwab vezetése alatt a fórum a globalista gondolkodásmód zászlóvivőjévé vált. Támogatták a központi digitális valutákat, az MI-fejlesztéseket, a transzhumanizmust, a karbonadókat és a világgazdaság radikális újraszervezését. A koronavírus-járvány idején Schwab a válságot lehetőségként értelmezte egy "nagy újraindítás" (Great Reset) nevű program elindítására, amelynek célja a gazdaság és a társadalom teljes átalakítása volt.

A WEF egyik legismertebb kampányvideója azt állította, hogy a jövőben "nem lesz semmid, és boldog leszel". Ez a megnyilvánulás óriási felháborodást keltett, mivel sokan aggodalmukat fejezték ki a magántulajdon megszűnésével kapcsolatban.

A Világgazdasági Fórum (WEF) folyamatosan kiemeli a "stakeholder capitalism" elvét, amely Klaus Schwab nevéhez kötődik. Ez a megközelítés a részvényesi érdekek előtérbe helyezése helyett a társadalmi jólét és a közjó szempontjából orientált gazdasági működést hangsúlyozza.

Klaus Schwab egy másik, széles körben hivatkozott víziója a negyedik ipari forradalom koncepciója, amely hangsúlyozza, hogy a mesterséges intelligencia és egyéb innovatív technológiák radikálisan átalakítják az emberiség önmagáról és a világról kialakított képét. 2024-ben úgy nyilatkozott:

Bár hosszú ideig úgy tűnt, hogy Schwab a haláláig irányítja a szervezetet – sőt, egyes pletykák szerint a századik születésnapjáig tervezett maradni a vezetői poszton –, már tavaly elkezdtek keringeni a visszavonulásának hírei. Idén márciusban ezt ő maga is megerősítette, és hozzátette, hogy a jövőben emlékiratai írásának szenteli majd a figyelmét.

Related posts