Kijev az európai hatóságokhoz fordul, reagálva Fico fenyegetéseire. A helyzet aggasztó, és az ukrán hatóságok úgy érzik, hogy szükség van a nemzetközi közösség támogatására a biztonságuk megőrzése érdekében. Az események következtében Kijev hangsúlyozza,


Elkészítettem egy levelet az Európai Bizottság energiaügyi biztosának, az ENTSO-E-nek, valamint az Energiaközösségnek, hogy hangsúlyozzam: elengedhetetlen, hogy a felmerült kérdéseket alaposan és szakszerűen kezeljék a jogszabályi előírásoknak való megfelelés szempontjából.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton a nemzethez intézett üzenetében szintén az európai energetikai szabályok betartásáról beszélt.

„Tedd különlegessé a szövegedet!” – hangsúlyozta Zelenszkij.

Az ukrán elnök szombaton súlyos vádakat fogalmazott meg Ficóval szemben, mondván, hogy a szlovák kormányfő Vlagyimir Putyin orosz elnök utasításait követve egy újabb energiafrontot nyitott Ukrajna ellen. Ezzel a kijelentésével Ficó pénteki megnyilatkozására reagált, amelyben megtorló intézkedésekkel, például az áramellátás leállításával fenyegetőzött, amennyiben Kijev január 1-jétől megszünteti az orosz földgáz Szlovákiába irányuló tranzitját.

- fenyegetőzött Fico.

Zelenszkij erre úgy reagált, hogy amennyiben Fico valóban ezt a lépést tenné, akkor a szlovák államkasszát évi 200 millió dollártól fosztaná meg, amit Szlovákia az áramszállítás miatt kap.

- tette hozzá.

Ukrajna, amely 2022 februárjától kezdődően harcol a széleskörű orosz katonai offenzíva ellen, korábban bejelentette, hogy az új év kezdetétől nem kívánja meghosszabbítani azt a megállapodást, amely lehetővé teszi az orosz gáz szállítását európai piacokra a csővezeték-hálózatán keresztül. Kijev álláspontja szerint a gázértékesítésekből származó bevételek hozzájárulnak Oroszország ukrajnai hadműveleteinek finanszírozásához. Zelenszkij elnök nyáron kijelentette, hogy Kijev alternatív lehetőségeket vizsgál, többek között az azerbajdzsáni gáz Európába történő szállításának lehetőségét.

Fico véleménye szerint az alternatív útvonalak jelentős mértékben megemelnék a költségeket, és állítólag negatívan érintenék Szlovákia tranzitprofitját is. A szlovák miniszterelnök múlt vasárnap Moszkvában folytatott megbeszéléseket Putyinnal, ahol a találkozó után hangsúlyozta, hogy Kijev hozzáállása miatt szinte lehetetlenné válik az orosz gázszállítások folytatása Szlovákiába január 1-je után.

A szlovák kormányfő pénteken közzétett nyilatkozatában egyebek között ezt írta:

Akik figyelemmel kísérik külpolitikai tevékenységeimet és azok eredményeit, azoknak látniuk kell, hogy mi egy kicsi, de rendkívül aktív ország vagyunk a nemzetközi kapcsolatokban, amely a más országok belügyeibe való be nem avatkozás nemzetközi jogának tiszteletben tartása és az egyes országok által a belügyeik intézésében választott út tiszteletben tartása elvén alapul. És ezen semmi sem fog változtatni, sem a pozsonyi kávézókban kiabálók, sem az agresszív liberális média, sem a cseh politikai közélet, amely egyre helytelenebbül avatkozik be szuverén belügyeinkbe. Ha tehát bárki azzal keres meg bennünket, hogy az ukrán-orosz konfliktusról bármilyen béketárgyalást szeretne szervezni Szlovákiában, számíthat a vendégszeretetünkre. Hadd térjek vissza még egyszer arra az eszmecserére, amelyet Zelenszkij ukrán elnökkel folytattam az Európai Unió csúcstalálkozóján. Ez egy bizalmas találkozó volt, és a résztvevők mobiltelefonjait elvették, Zelenszkij elnök mégis nyilvános sajtótájékoztatón támadott engem, tájékoztatta a nyilvánosságot a konfliktusunk tartalmáról, és ezt egy hosszú posztban folytatta a közösségi médiában, ahol még arogánsabban és szemtelenebbül viselkedett. Zelenszkij elnök úr, megértem, hogy mekkora nyomás alatt van. Megértem, hogy önző politikai és hatalmi okokból a Nyugat gyakorlatilag mindent megad Önnek, amit kér, de én nem vagyok az Ön beosztott szolgája, aki nem mondhatja el a saját véleményét, és akinek csak az a kötelessége, hogy segítsen Önnek, és semmit sem vár el Öntől.

Zelenszkij ukrán elnök a brüsszeli csúcstalálkozón bejelentette, hogy Ukrajna 2025. január 1-jét követően nem szállít gázt Szlovákia területére. Az elnök véleménye szerint bármilyen formában érkező gáz esetén az végső soron orosz eredetű lesz. Szlovákia viszont továbbra is nyitott az együttműködés lehetőségére, például az orosz-ukrán határon történő gázvásárlásra, amelyet kérhetnénk, hogy Ukrajna a szlovák gázként szállítson. Ám Zelenszkij elnök erről a lehetőségről nem is hallott. Az elnök határozottan elutasítja, hogy Szlovákia vagy más országok Oroszországnak fizessenek a gázszállításért, így támogatva az orosz háborús költségeket. Ez az álláspont azonban sokak számára érthetetlen, hiszen az ukrán elnök politikai döntése mögött valójában nem egy elvi megfontolás áll. Inkább úgy tűnik, hogy más országok érdekeit szolgálja az Európai Unió keretein belül. Megdöbbentő, hogy Európa ennyire könnyen elfogadja ezt a helyzetet, miközben milliárdok érkeznek Ukrajnába, és senki nem törődik azzal, hogy mennyi pénz tűnik el korrupt rendszerekben. Különösen aggasztó, hogy mindezt éppen azok a források táplálják, amelyekkel az oroszok gyilkolják az ukránokat. Ami a szlovák gázfogyasztást illeti, 2025-re nagyjából biztosítva van a belső ellátásunk. Emellett Szlovákia továbbra is biztosítja az orosz gáz nyugati tranzitját, ami évente 400-500 millió eurós bevételt jelent a szlovák gáziparnak.

A közel 500 millió eurós veszteségünk csupán a kezdet annak a káros hatásnak, amit Zelenszkij döntése az orosz gáz tranzitjának leállításával okoz. A keleti gázáram megszakítása nemcsak a gázárak emelkedését vonja maga után Európa-szerte, hanem sürgeti a gázimport más forrásokból való növelését is. Becslések szerint Zelenszkij lépése körülbelül 50 milliárd eurós terhet ró az Európai Unióra 2025-re és 2026-ra, csak a gáz vonatkozásában, plusz további 70 milliárd euró a gázból előállított villamos energia költségeiben. Összesítve, Európa körülbelül 120 milliárd eurót fog költeni annak érdekében, hogy az orosz gáz ne érkezzen Ukrajnán keresztül, majd Szlovákián keresztül más európai államokba. Figyelmeztető jelek mutatnak arra, hogy az EU versenyképessége tovább csökken a világ többi részéhez képest, mivel az emelkedő gázárak súlyosan érintik az európai gazdaságot. Különösen Németország számára lenne fontos, hogy mérlegelje ezt a helyzetet. Ukrajna az orosz gáz tranzitjának leállításával 800 millió eurós veszteséget szenved el a tranzitdíjak terén, ami elhanyagolható összeg az EU-ban keletkező kárhoz képest. Úgy tudom, Zelenszkij elnök könnyedén eldob majdnem egymilliárd eurót, mivel több tízmilliárd forrást kap a katonai kiadások és az állam működésének finanszírozására, beleértve a fizetéseket is. Emellett Szlovákia is hamarosan szembesül az emelkedő gázárakkal, mivel az ukrán tranzit leállítása után a gázellátás végpontjává válik, nem pedig a kiindulási helyszínnek, ahogyan eddig volt.

Related posts