Ki lenne a legmegfelelőbb az orosz részesedés megvásárlására a NIS-ben? Elemzők a Molt említik potenciális vevőként | Vajdaság MA

A Mol, a magyar olajtársaság, ígéretes opció lehet a Naftna Industrija Srbije (NIS) orosz részesedésének megvásárlására. Ezt Jonathan Lamb, a Wood & Co. Financial Services energetikai elemzője nyilatkozta, miután az Egyesült Államok a múlt héten újabb szankciókat léptetett életbe – számolt be a Bloomberg Adria.
A NIS régi, kimerült olajmezőkkel gazdálkodik, amelyek kezelésében a Mol kiemelkedő tapasztalatokkal rendelkezik. Továbbá, a Mol üzleti stratégiája hozzájárulhat a kiskereskedelmi ágazat jövedelmezőségének növeléséhez.
"Lamb a Bloombergnek nyilatkozva kifejtette, hogy a földrajzi elhelyezkedés figyelembevételével teljesen érthető lenne, ha a Mol indulna a pályázaton."
A NIS-ben való részesedés megszerzése vonzó lehetőség lehet a Mol számára, különösen abban az esetben, ha a magyar vállalat nem tudja megvalósítani a bolgár Lukoil-finomító vásárlását.
Tamas Pletser, az Erste Group Bank AG elemzője egy másik nyilatkozatában elmondta, hogy egy esetleges akvizíció javíthatná a Mol tárgyalási pozícióit a horvátországi állami olajvezeték-üzemeltetővel, a Janaffal szemben, de kockázatokat is magában foglalna, mivel "ez egy politikai kérdés".
A NIS és a Mol nem kívánták megosztani véleményüket a témával kapcsolatban, amikor a Bloomberg megkereste őket ezzel a kérdéssel.
Szerbia a hírek szerint olyan alternatívák után kutat, amelyek megfelelnek az amerikai pénzügyminisztérium elvárásainak, miszerint Oroszországot ki kell zárni a NIS (Növekvő Energiát Szolgáltató) tulajdonosi struktúrájából. Ez a vállalat az ország egyetlen olajfinomítóját üzemelteti. Jelenleg a Gazprom Neft 50%-os, míg a Gazprom 6,15%-os részesedéssel bír a cégben.
Szergej Lavrov, Oroszország külügyminisztere kedden hangsúlyozta, hogy a NIS-t semmilyen esetben sem szabad államosítani. Kiemelte, hogy az orosz fél folyamatosan együttműködik a szerb hatóságok képviselőivel a kialakult helyzet rendezése érdekében.