Két évvel ezelőtt Magyarország szomszédjának légiereje szinte elenyésző volt, mostanra viszont Európa legkiválóbb légierői rendszeresen járőröznek a területe felett.

Csütörtökön Horvátországba érkezett a kilencedik Rafale többcélú vadászrepülőgép, amely a tizenkét példányból álló flottához tartozik. A szerződést, amelyet Zágráb Franciaországgal kötött, több mint három és fél évvel ezelőtt írták alá. Ivan Anusic védelmi miniszter az X közösségi médiaplatformon tett bejelentésében kiemelte, hogy a vadászrepülőgép-század április végére teljes lesz, hiszen addigra a fennmaradó három Rafale is megérkezik.
A horvát kormány 2021 májusában hozta meg azt a fontos döntést, hogy tizenkét használt Dassault Rafale F3R vadászgépet vásárol, összesen 1,13 milliárd euró értékben. Az üzlet keretében tíz együléses és két kétüléses harci gép kerül a horvát légierő flottájába. Az első hat gép 2023 során érkezett meg, míg kettő már tavaly év végén landolt a horvát földön.
A miniszter a közösségi média platformján megosztotta gondolatait: "Pilótáink a legkorszerűbb vadászgépekkel teljesítik küldetéseiket. A Rafale többcélú vadászrepülőgépek beszerzése a horvát fegyveres erők legnagyobb fejlesztése, és honvédségünkre számos további, történelmi jelentőségű modernizációs és felszerelésbeli beruházás vár."
Kiemelte:
A vadászgépek mellett a légierő arzenálját a Bayraktar TB2 típusú pilóta nélküli harci drónokkal is gazdagítják, amelyek modern csapásmérő képességeikkel jelentős erőt képviselnek.
amelyek 2025 szeptemberében kerülnek gyakorlati használatra, valamint további nyolc Black Hawk helikopter is érkezik 2028-ig az országba, a már meglévő négy mellé.
Anusic egy héttel ezelőtt egy fórum keretein belül a horvát hadsereg európai biztonságban betöltött szerepéről nyilatkozott. Kiemelte, hogy Horvátország idén teljesítette a NATO által előírt 2%-os védelmi költségvetési célt. Ezen kívül megjegyezte, hogy a védelmi kiadások 29%-a a horvát hadsereg modernizációjára irányul.
A NATO-tagországok 2014 szeptemberében elkötelezték magukat amellett, hogy gazdasági teljesítményük két százalékát a védelem finanszírozására szánják, ezen belül pedig a haderő fejlesztésére legalább 20 százalékot különítenek el.