Csatlakozz hozzánk, és ülj fel a varázslatos hintalóra! Fedezd fel a "Vendégünk a hintaló" című kiállítást, ahol egyedi élmények várnak rád!


A hintalovak "dinoszauruszaival" már az ókori görög gyerekek is játszottak, a ma ismert faparipa azonban még jó darabig váratott magára, és csak az 1600-as évek elején bukkant fel. Onnantól fogva azonban rendíthetetlen a népszerűsége. Gyerekek testedzésére ugyanúgy használják, mint irodisták napjainak felvillanyozására, és persze arra, amire a legtöbben tettük gyerekkorunkban: hogy játék közben tovaügessenek rajta a fantáziavilág harcmezeire. A Vendégünk a hintaló című kiállítást szeretném a figyelmetekbe ajánlani a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban, ahol dr. Ladó Mária és dr. Tóth Ferenc Hintalóvilág gyűjteményén keresztül mutatják be a hintalovak lenyűgöző világát. Fiala Borcsa írása.

Két gyermekemnek eddig legalább nyolcvannégy születésnapi és karácsonyi ajándékot vásároltam, de a sok ajándék közül csak néhányat őrzök olyan meleg szívvel, mint a piros és kék színű hintalovat, amit a fiamnak találtam egy használt játékokat árusító boltban. Amikor rátaláltam, azonnal beleszerettem, talán mert felidézte a gyerekkori emlékeimet egy zsúrról, ahol én is rövid időre nyeregbe pattanthattam. Ez a fából készült paripa sokáig hű társam volt, éveken át szolgálta a gyerekeket, mielőtt végül kinőtték. Végül egy garázsvásáron új otthonra lelt, de az emlékét a szívemben őrzöm.

A Vendégünk a hintaló kiállítás, illetve dr. Tóth Ferenc hintalógyűjteménye egy véletlennek köszönhetően vágtázott el világhódító útjára. Amikor Ferenc felnőttként búcsút vett a zalai szülői házától, a padlás egyik sarkában megtalálta gyerekkori kedves paripáját, édesanyja által gondosan becsomagolva. A régi kedvencet végül nemhogy nem tudta elengedni, de feleségével, dr. Ladó Máriával együtt mostanra többezressé duzzasztották fel a gyűjteményüket - sőt, a hintalovakkal tudományos szemszögből is elkezdtek foglalkozni.

Vizsgálják a faparipák társadalmi és gazdasági szerepét, műszaki sajátosságaikat, irodalmi lenyomatukat és nemzetközi viszonyaikat is, illetve rendszeresen bemutatják őket különböző kiállításokon.

A március 2-ig látogatható kiállításon nem csupán a hintalovak lenyűgöző sokszínűségével találkozhatsz, hanem számos izgalmas információval is gazdagabb leszel a látogatásod során!

Fedezd fel, hogy a világ legelső hintalova több mint 400 évvel ezelőtt, 1610 körül készült egy szilfa rönkjéből. E különleges játék sörénye igazi lószőrből készült, és alkotóját valószínűleg a bölcső formája ihlette meg.

A paripa, amely az angol királyi udvar díszletei között "tartózkodott", különleges szerepet játszott I. Károly, Anglia és Skócia későbbi uralkodójának gyerekkorában. A szándék az volt, hogy már kiskorában inspirálják a fiút, hogy vitéz harcossá érjen. Erre különösen szükség volt, hiszen a kis Károly angolkórban szenvedett, így ötéves koráig még a járás is nehezére esett, és gyakran küzdött betegségekkel. Hogy a ló jelenléte mennyire járult hozzá a fejlődéséhez, azt nehéz megmondani, de szeretem azt hinni, hogy a paripa hatására felnőttként valóban erős és edzett férfivé vált, aki képes volt megbirkózni a nehézségekkel.

Mindenesetre dr. Berend Miklós gyermekgyógyász a századfordulón hintaló-terápiát használt az angolkóros gyerekek erősítésére, szóval ha edzenéd a gyereked, a hintaló is bátran szerepeljen az eszköztárban!

Lenyűgöző élményben volt részem a kiállításon, amikor felfedeztem, hogy a vesszőparipa, amelyet gyakran használok a nyelvben, valójában a botló egy izgalmas szinonimája, és hogy ez a játékszer a hintaló elődjeként is funkcionált. Már az ókori görögök is tisztában voltak ezzel a fogalommal, és a középkori kódexek illusztrációin éppúgy feltűnik, mint a távol-keleti selyemfestményeken vagy Pieter Brueghel Gyermekjátékok című festményén. A vesszőparipák sosem mentek ki a divatból, sőt, manapság a hobbilovaglás keretein belül újra virágkorukat élik! (A finn falovasokról ITT írtam.)

A hintalovak időtlen értéket képviselnek, amit a világ számos bútorgyártó cége is elismer. Például az olasz Magis cég 2012-ben bemutatott Rocky modellje tökéletes példája ennek: "egyik szemével a gazdag múltat idézi, míg a másikkal a fenntartható jövőt célozza meg".

A Szikszai László által alapított soproni Sixay Furniture több dizájnnal is előrukkolt, köztük a PARIPA bigKID-del, amit kifejezetten irodai dolgozók számára készített, hogy munka közben ezen eresszék ki a gőzt, és mozgassák át az ülésben elgémberedett tagjaikat.

Mindenképpen megérdemli a figyelmet az Evelyn De La Rue által tervezett hintaló, amely nem csupán hintázik, hanem előrefelé is mozog!

A hintalovakkal kapcsolatos élményem egy szomorú emlékké vált az évek során. Karácsony előtt néhány héttel, az egyik decemberi estén, a négyes-hatos villamoson utaztam haza, amikor az egyik megállónál egy középkorú nő lépett fel a járműre. Hóna alatt egy hintaló pihent, és a nő szemében azonnal felcsillant az a büszke ragyogás, amit én is átéltem, amikor a saját hintalovamat megkaptam. A hintaló birtoklása valóban különleges élmény, tele örömmel és nosztalgiával. A nő boldogan ölelte magához a játékszert, de mivel a decemberi forgatagban a villamos zsúfolt volt, nem tudott leülni. A hintaló egyre nehezedett, ezért a nő kénytelen volt támasztani a korlátnak, hogy könnyebben bírja a feszített utazást. A pillanat szívszorítóan tükrözte a karácsony előtti várakozás és a nehézségek furcsa elegyét.

Valószínűleg nem kalkulált szegény egy élesebb kanyarral. Ahogy a villamos megindult, és elkezdett balra fordulni, úgy nyomta egyre jobban össze a beékelődött lovat. Lassú, de biztos halála volt, a nő pedig nem tehetett semmit a beszorult állatért. Elsőként a hinta íves lapja adta meg magát a présnek, majd a gerince is nagyot reccsent... szegény hátas ott lelte rút halálát a négyes-hatoson. Mélyen átéreztem a nő fájdalmát, akinek még a testtartásán is látszott: a hintalóval együtt a szíve is összetört.

Related posts