A mezőgazdaság új aranykor előtt áll, ám a kérdés továbbra is az, hogy ez a kincs hogyan hasznosul majd. Az Agrárágazat elemzése rávilágít arra, hogy a jelenlegi lehetőségek mellett milyen kihívásokkal kell szembenéznünk, hogy a megszerzett erőforrásokat

Sok helyütt elég, sőt, sok is az esőből a mezőgazdaságban, de másutt még mindig szárazság uralkodik a talajok mélyebb rétegeiben. A héten újabb csapadék érkezhet...
A múlt héten az ország különböző részein csapadék hullott, de az eloszlás rendkívül egyenetlen volt. Egyes területeken már fokozott növényvédelmi intézkedésekre és éberségre van szükség a nedvességgel összefüggő gombás fertőzések miatt. Míg a délnyugati, középső és északi régiókban helyenként 20-50 mm csapadék is lehullott - a heves esőzések által sújtott helyeken pedig még ennél is több - addig az Alföld keleti és délkeleti részein a szárazság továbbra is kritikus szinten áll. Az áprilisi csapadék mennyisége 10 mm alatt maradt, ami csupán a szokásos mennyiség negyedét vagy ötödét jelenti.
Az utolsó három hónap csapadékszámai alapján a délnyugat-északkeleti irányvonal mentén a sokéves átlaghoz viszonyítva kedvezőbb eltérések tapasztalhatók, míg Északnyugat- és Délkelet-Magyarország területén jelentős csapadékhiány mutatkozik, amely a szezonális elvárások szerint nem indokolt.
A legfrissebb meteorológiai előrejelzések alapján a vasárnap kezdődött jelentős lehűlés és az országos csapadék keddig biztosan velünk marad. Záporokra, zivatarokra és tartós esőkre számíthatunk, a várható csapadékmennyiség pedig 5-30 mm között mozog, változó, szórványos eloszlásban. A jövő hét közepéig a talaj felső rétege az ország nagy részén nedvességet nyer, de a nyári növények szempontjából az aszályveszély nem mindenütt szűnik meg. A szakértők szerint a májusi esők, amelyek aranyat érnek, egészen a hónap második feléig érkeznek, de kérdéses, hogy pontosan mennyi csapadékra és mely termőterületeken számíthatunk.