Itt az ideje a várva várt találkozónak – most már Moszkva véleménye szerint is!

Kreml: Az orosz és az amerikai elnök megegyezett a csúcstalálkozó előkészítésének részleteiről.
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump amerikai vezető megegyeztek arról, hogy haladéktalanul megkezdik a kétoldalú csúcstalálkozójuk előkészületeit - tájékoztatta a sajtót Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön, amint azt az MTI is közvetítette.
A szóvivő nyilatkozata szerint az államfők tegnapi telefonbeszélgetésük alkalmával egyetértettek abban, hogy saját maguk is továbbra is fenntartják a kapcsolattartást. Terveik szerint a következő különtalálkozójukra kívánnak összpontosítani, és azt is megerősítették, hogy azonnal utasítják segítőiket a szükséges munkálatok megkezdésére.
A találkozó helyszínét és feltételeit később fogják pontosítani - emelte ki. Továbbá megjegyezte, hogy egyelőre nincs konkrét terv arra vonatkozóan, mikor valósulhat meg Putyin és Trump kölcsönös látogatása.
Peszkov nem világosította meg a kérdést, hogy Putyin és Trump először beszéltek-e az amerikai elnök beiktatása óta, illetve hogy ki kezdeményezte a kapcsolatfelvételt. "Erről nem nyilatkozom" - nyilatkozta.
A szóvivő szerint a Kreml "nagyon fontosnak" tartja a Putyin és Trump közötti megbeszélést, annak fényében, hogy az elmúlt években nem történt kapcsolatfelvétel legmagasabb szinten az Egyesült Államok és Oroszország között. Közölte, hogy a Krím és Szevasztopol, valamint az utóbb elcsatolt négy új régió elismerésének témája nem került szóba a szerdai telefonbeszélgetésen.
Peszkov beszámolójának értelmében a vezetők az "energiaszektorról" tárgyaltak, az Oroszország által törvénytelennek tartott szankciók feloldásáról viszont nem.
Az ukrajnai konfliktus rendezésének kérdése kapcsán az orosz elnöki sajtótitkár arra figyelmeztetett, hogy türelemre van szükség. Kiemelte, hogy először Oroszország és az Egyesült Államok közötti "munkának" kell meghoznia az első gyümölcseit. Elmondta, hogy Oroszország már elindította a tárgyalócsoport létrehozását, melynek összetételét Putyin elnök döntése nyomán később fogják nyilvánosságra hozni. Jelenleg pedig az amerikai delegáció oroszországi látogatásáról még nem születtek konkrét megállapodások.
Peszkov úgy véli, hogy a Kreml számára vonzó, hogy az új amerikai adminisztráció elkötelezett az ukrajnai konfliktus lezárása mellett, ellentétben az előző kormányzattal, amely a háború fenntartásának fontosságát hangsúlyozta. Ezen kívül korainak tartja a kérdést, hogy mely államok vehetnek részt az ukrajnai tárgyalásokon, és hogy Kína is a résztvevők között lesz-e.
Kiemelte, hogy a 2015-ös minszki megállapodások tapasztalatai rendkívül tanulságosak, és Oroszország a jövőbeni tárgyalások során folyamatosan figyelembe fogja venni ezeket az eseményeket. Hozzátette, hogy az európai biztonság ügyét, beleértve az Oroszországot érintő problémákat is, széleskörűen kell megvitatni, és a Kreml bízik abban, hogy ezt a megközelítést alkalmazni fogják.
Peszkov nem ismertette annak az orosz állampolgárnak a nevét, aki a napokban hazatérhet a szabadon bocsátott amerikai Marc Fogelért cserébe. A Fehér Ház és a TASZSZ orosz hírügynökség szerint a 2017-ben online pénzmosás címén elfogott, majd elítélt Alekszandr Vinnyiket szándékoznak szabadon engedni az amerikai hatóságok.
"Ami megdöbbentett, hogy az egész világ most megdermedt, és úgy tekint a lezajlott telefonbeszélgetésre és az arról szóló jelentésekre, mint valami nem mindennapi dologra. Idáig fajultak a dolgok a Joe Biden (korábbi amerikai) elnök vezette kormányzat munkatársai miatt" - hangoztatta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a csütörtökön Moszkvában a tádzsik hivatali partnerével tartott közös sajtótájékoztatón.
Lavrov véleménye szerint az Egyesült Államok európai "szatellitái" elutasították a párbeszéd és a diplomácia eszközeit, amelyek a külvilággal való kapcsolattartás alapját képezték. Helyette a fenyegetések és szankciók, valamint a "náci kijevi rezsim" felfegyverzésének retorikájára helyezik a hangsúlyt, hogy háborút indítsanak Oroszország ellen. Kifogásolta, hogy Nyugaton nem vált ki semmiféle reakciót az a pusztítás, amelyet az Ukrajnának szállított, nyugati szakemberek által üzemeltetett hosszú hatótávolságú rakéták okoznak, ahogyan az ukrán nácik által elkövetett atrocitások sem kapnak figyelmet.