A német védelmi miniszter új stratégiát dolgozott ki, amelynek célja, hogy 114 ezer önkéntest vonjon be a Bundeswehr soraiba.

A cél: a hadsereg létszámának növelése a megváltozott európai biztonságpolitikai helyzetre való tekintettel. Pistorius új törvényt tervez a katonai szolgálatra vonatkozóan, és a kötelező sorkatonaság visszaállítását is kilátásba helyezték – írja a Merkur.
A miniszter víziója alapján az elindulás önkéntes alapon valósulna meg, viszont egy vadonatúj, országos keretrendszer keretein belül:
Minden, 18 év körüli fiatal férfi és nő számára postai úton egy kérdőívet küldenénk, amely a szolgálattal kapcsolatos tapasztalataikat és véleményüket firtatja.
- A férfiak számára a kérdőív kitöltése kötelező lenne, míg a nők részvétele önkéntes.
A kiválasztott jelöltek az alkalmassági kritériumok alapján ezután orvosi és pszichológiai alkalmassági vizsgálatra kerülhetnek behívásra.
Ha az önkéntes jelentkezők száma nem érné el a szükséges szintet, vagy tovább romlana a geopolitikai helyzet, a kormány akár újra bevezetné a kötelező sorkatonai szolgálatot, melyet 2011-ben függesztettek fel Németországban.
A terv érzékeny időszakban éri a szociáldemokratákat, az SPD népszerűsége mélypontjára süllyedt: az ARD-Deutschlandtrend felmérése szerint ha most vasárnap lennének a választások, a párt mindössze 13 százalékot kapna - ez öt éve a legalacsonyabb eredmény.
A Bundeswehr régóta küzd létszámhiánnyal, miközben a NATO-n belüli elvárások növekednek. Az orosz-ukrán háború, valamint az európai védelmi felelősségvállalás fokozódása miatt sürgetővé vált a német hadsereg gyorsabb és szélesebb körű megerősítése.
Lapunk tavaly júniusban számolt be arról, hogy Boris Pistorius, a német védelmi miniszter, többször is hangoztatta a 2011-ben felfüggesztett katonai szolgálat újbóli bevezetésének szükségességét. Az előző Scholz-kabinet idején már prezentálta elképzeléseit a párt vezetésének. Azóta azonban valószínű, hogy tervei nem csupán az önkéntes szolgálatra korlátozódnak, ahogyan azt a kezdeti hírek sugallták - írta akkor a Kreiszeitung.
A Weber-terv, amely széles körben ismertté vált, először 2017-ben került a köztudatba a Junge Union kezdeményezéseként, amely a nők és férfiak katonai szolgálatának bevezetését szorgalmazta Európa-szerte. A Junge Union a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) ifjúsági szárnya, amely aktívan részt vesz a politikai diskurzusban.
A sorkötelezettség szó Németországban régóta lebegtetett terv, Boris Pistorius azonban egyértelművé tette: