Itt található Nagy Márton nyilatkozata az élelmiszerárak alakulásáról.


Nagy Márton kedden egy háttérbeszélgetés keretében osztotta meg az árrésstop részleteit, amely március 17-én lép életbe és egészen május 31-ig érvényben marad. A Portfolio információi szerint a miniszter kiemelte, hogy ez az intézkedés várhatóan 2 százalékponttal mérsékelheti az élelmiszerinflációt.

Márciusban az élelmiszerinfláció valószínűleg 9-10 százalék között mozog, ezért az árrésstop bevezetésével próbálják megfékezni ezt a növekedést. Amennyiben áprilisra sem csökken az infláció mértéke, a kormány további intézkedések kidolgozását fontolgatja.

Az árrésstop lényege, hogy az érintett termékek árrése nem emelkedhet, a 10 százalék feletti árréseket pedig csökkenteni kell. A miniszter szerint az intézkedés a kiskereskedelmi élelmiszerkínálat egynegyedét érinti, és az érintett termékek ára 10-15 százalékkal csökkenhet. Az élelmiszerinflációt pedig 2 százalékponttal mérsékelheti.

A március 17-én életbe lépő árrésstop hatása a márciusi inflációs adatban még nem jelenik meg érdemben, mivel a KSH adatgyűjtése március 20-án lezárul. Ezért nem is kell a márciusi inflációs adatban ennek az intézkedésnek a hatását keresni - hangsúlyozta a miniszter. Az inflációs hatásokat a NAV és az online árfigyelő segítségével követik nyomon.

A teljes infláció márciusban 5 százalék körüli szintre mérséklődhet, míg az élelmiszerinfláció áprilisra várhatóan szintén csökkenni fog. Amennyiben azonban nem sikerül 7-8 százalékra lejjebb tornászni a számokat, elképzelhető, hogy az árrésstopot meghosszabbítják, vagy akár szigorúbb intézkedéseket is bevezethetnek – tájékoztatott a tárcavezető.

Related posts